Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Szombierki nie została sprzedana

Magdalena Nowacka-Goik
Mieszkańcy regionu pokochali to miejsce. Organizowano tu koncerty, wystawy, pary młode robiły sobie zdjęcia ślubne. EC Szombierki jest na szlaku Industriady. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, jest dostępna dla ogółu zwiedzających tylko w czasie tej imprezy
Mieszkańcy regionu pokochali to miejsce. Organizowano tu koncerty, wystawy, pary młode robiły sobie zdjęcia ślubne. EC Szombierki jest na szlaku Industriady. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, jest dostępna dla ogółu zwiedzających tylko w czasie tej imprezy Magdalena Nowacka-Goik
Skąd wziąć 30 milionów złotych? W Bytomiu urzędnicy wpisali do budżetu sprzedaż Elektrociepłowni Szombierki, której... nie było. Czyja jest EC Szombierki?

Przyszłość Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu wciąż stoi pod znakiem zapytania. Pomysłów były dziesiątki, ale na razie nie zrobiono nic. Firma Fortum, obecny właściciel, nie wiąże z obiektem planów produkcyjnych. Stara się jednak utrzymać go w dobrym stanie.

10 lutego prezydent Bytomia Damian Bartyla ogłosił na sesji, że jest inwestor, który EC Szombierki kupi, ale... od miasta. Rozpoczęły się negocjacje z Fortum. Trwają do dziś.

Sprzedać na razie nie mogą
Chociaż elektrociepłownia cały czas formalnie należy do Fortum, władze miasta optymistycznie nie tylko już "przejęły" obiekt, ale nawet wirtualnie zainkasowały 30 milionów złotych za jego sprzedaż tajemniczemu inwestorowi i wpisały te pieniądze do budżetu. Mimo sprzeciwów opozycji zapewniano, że prawnicy miejscy sprawę zbadali i nie ma tu mowy o złamaniu prawa. Okazuje się jednak, że jest inaczej.

- Stwierdzono istotne naruszenie prawa - mówi Paweł Drzazga, członek kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Kary za to jednak na razie RIO nie przewiduje. Jest natomiast ultimatum: władze Bytomia mają czas do 23 kwietnia, aby sprawę rzekomej sprzedaży EC rozwiązać.

W jaki sposób? Możliwości są dwie. Po pierwsze: anulowanie tych 30 milionów zł z budżetu lub wykazanie innego źródła ich pochodzenia. I druga opcja: faktyczne przejęcie EC przez miasto i sprzedaż obiektu techniki.

- Jeśli do 23 kwietnia zajdą nowe okoliczności i zostanie nam przedstawiona umowa notarialna, choćby przedwstępna, uznamy to - mówi Paweł Drzazga.

Same władze zapewniają, że problem rozwiążą. I chociaż optymizmu nie tracą, to przyznają, że może być różnie.

- Miasto skupi się na przyspieszeniu negocjacji z właścicielem terenów EC Szombierki oraz równolegle przygotuje korektę budżetu pozwalającą na jego zrównoważenie z pominięciem zakwestionowanych dochodów - zapewnia Adam Grzesik z wydziału promocji i kontaktów z mediami Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Równolegle trwają prace nad zmianami (w budżecie po stronie dochodów i wydatków), które zrównoważą budżet z pominięciem kwoty zakwestionowanych dochodów - mówi Adam Grzesik.

Fortum się nie spieszy
Tymczasem data podpisania umowy przekazania EC Szombierki dalej pozostaje nieznana. Nie potwierdziła się plotka, jakoby umowa ta miała być podpisana w miniony piątek, dzień po ogłoszeniu stanowiska RIO. Fortum się nie spieszy.

- Nie jesteśmy w stanie podać terminów spisania umowy z miastem. Wciąż trwają negocjacje - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy firmy Fortum. I dodaje: - Cały czas jesteśmy gotowi na przekazanie obiektu miastu, które stworzyłoby tutaj coś wyjątkowego. Doceniamy wartość zabytku i potrzeby społeczne, jakie są z nim związane, a dotyczące sfery kulturalnej - podkreśla.

Firma była też trochę zdziwiona informacjami o tajemniczym inwestorze zainteresowanym kupnem EC.

- Od momentu, kiedy zostaliśmy właścicielami obiektu, nie ustawia się tu żadna kolejka chętnych do zakupu. My opiekujemy się tym miejscem, ale nie wiążemy z nim naszych planów rozwoju produkcji. Mamy produkcję w bytomskich Miechowicach, mamy również w Zabrzu. Jeśli chodzi o to ostatnie miasto, tam przymierzamy się do budowy nowych bloków - mówi Ławrecki.

Tymczasem EC Szombierki, którą zachwycają się wszyscy, za chwilę może popaść w ruinę. Wystarczy, że po opuszczeniu jej przez Fortum zniknie ochrona.

- Kocham to miejsce - mówi Krzysztof Roman, wieloletni pracownik, znawca historii tego miejsca, nazywany kustoszem EC. - Jeśli miasto przejmie elektrociepłownię, musi natychmiast to miejsce zabezpieczyć. My tu mamy cały czas ochronę, w innym przypadku zabytkiem skutecznie zajęliby się złodzieje. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo nie ma na to społecznego przyzwolenia. Ludzie kochają to miejsce - podkreśla Roman.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!