Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Belgowie nie zainwestują w Raciborzu. Bo powódź...

Aleksander Król
Firmy, które już zainwestowały w strefie ekonomicznej na Ostrogu, nie boją się widma przeszłości i wkrótce ruszają
Firmy, które już zainwestowały w strefie ekonomicznej na Ostrogu, nie boją się widma przeszłości i wkrótce ruszają Aleksander Król
Racibórz ustrzegł się powodzi, ale wciąż cierpi z powodu jej widma. Z tego powodu z inwestowania w strefie ekonomicznej wycofali się Belgowie.

Zaniedbania i trwająca kilkanaście lat indolencja w temacie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny sprawiła, że miasto znowu ucierpiało, choć na szczęście nie o wielką wodę tym razem chodzi.

Zbiornik jest już budowany, ale Racibórz stracił, bo z planów inwestycyjnych wycofała się poważna firma z Belgii, która zamierzała inwestować w rozwijającej się w dzielnicy Ostróg strefie ekonomicznej.

- Rozmowy z Belgami były już bardzo mocno zaawansowane. Mieli już list intencyjny, ale skądś się dowiedzieli, że Racibórz jest zalewowy, więc się wycofali. Nie ma nowego inwestora w strefie na Ostrogu, na którego tak liczył Racibórz - mówi Andrzej Zabiegliński, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w skład której wchodzi raciborska strefa (Podstrefa Jastrzębsko-Żorska).

Pod koniec grudnia Zabiegliński zdradził nam, że zagraniczny inwestor rozpoczął procedury związane z założeniem spółki i chce wejść do Raciborza.

- To jest firma, która po raz pierwszy będzie inwestowała w Polsce. Dla Belgów ważne jest to, że ktoś już przetarł szlaki, że nie będą pionierami na Ostrogu - mówił Zabiegliński. Jednak w obliczu widma powodzi dla inwestora z branży metalowej nie ma znaczenia, że w nowej strefie na Ostrogu budują się już dwie raciborskie firmy - Koltech i Ramex.

Za wygraną nie zamierza dać prezydent Raciborza Mirosław Lenk, który chce przekonać Belgów, że Raciborzowi powódź już nie grozi.

- Wysłałem do Belgów zaproszenie. Mam nadzieję, że przyjadą do Raciborza i będę mógł pokazać im miasto oraz naszą strefę ekonomiczną. Nie wiem, z jakiego faktycznie powodu zrezygnowali, ale powodzi bać się nie powinni - mówi Mirosław Lenk.

Od powodzi w 1997 roku, gdy Racibórz znalazł się pod wodą, sporo się zmieniło. Wybudowano polder Buków, a także wały wzdłuż Odry, które już raz w 2010 roku zdały egzamin. Fala powodziowa na Odrze była podobna do tej z 1997 roku, ale zmieściła się w korycie między wałami i oszczędziła Racibórz. Jednak widmo powodzi wciąż straszy to miasto.

- W ubiegłym roku budowę zbiornika wizytował prezydent RP Bronisław Komorowski. Odtrąbiono sukces, ale ile lat czekaliśmy na rozpoczęcie budowy - zauważa Leszek Hoderny, raciborzanin, którego dom w 1997 roku był pod wodą.

Na szczęście firmy, które już zainwestowały w strefie ekonomicznej, nie boją się widma przeszłości i wkrótce ruszają z produkcją.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera