Dźwięki muzyki: Melodramat z Alpami i nazizmem w tle [Z...

  Dźwięki muzyki: Melodramat z Alpami i nazizmem w tle [Z NOTATNIKA RECENZENTKI]

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dźwięki muzyki
  1/39
  przejdź do galerii

  Dźwięki muzyki ©Gliwicki Teatr Muzyczny

  Gliwicki Teatr Muzyczny, nie skąpiąc sił i środków (w tym finansowych) wystawił "Dźwięki muzyki". Z pięknymi, wręcz przebojowymi, kompozycjami Richarda Rodgersa, w reżyserii Marii Sartovej. Pacyfistyczna wymowa "Dźwięków muzyki" nabrała nieoczekiwanej aktualności. Nie było chyba widza, który pod koniec spektaklu nie pomyślałby o współczesnym Krymie - pisze Henryka Wach-Malicka.
  Dżwięki muzyki: Melodramat z Alpami i nazizmem w tle

  Ta historia, choć staroświecka i melodramatyczna w tonie, moim zdaniem będzie przebojem. Bo, poza muzyką, ma kilka innych, bezdyskusyjnych zalet. To: nieudziwniony kształt inscenizacyjny (wierny czasowi akcji), wspaniale dysponowana odtwórczyni głównej roli i siódemka fantastycznych dzieciaków (w tym sześciolatka!), grających tak naturalnie i z taką dyscypliną, że tylko chylić czoła przed osobami, które cały ten zastęp do udziału w spektaklu przygotowywały.


  Praca z młodymi wykonawcami nie była jedynym wyzwaniem, jakie stanęło przed realizatorami. Drugim było tło akcji - narastający, gdzieś poza szczęśliwym domem bohaterów, faszyzm. Niewidoczny, a przecież ważący na ich losie, choć wkraczający na scenę dopiero w finale, gdy dokona się anschluss Austrii.

  Temat nazizmu w musicalu to dla realizatorów zawsze kłopot, bo muszą pogodzić umowne reguły gatunku z ewidentnym dramatyzmem akcji. O ile jednak treść i charakter muzyki np. w "Cabarecie" niejako same narzucają (ułatwiają) charakter inscenizacji, o tyle w "Dźwiękach muzyki" trudność jest większa. Autorzy libretta, Howard Lindsay i Russel Crouse nie zachowują równowagi wątków. Przez długi czas skupiają uwagę widza tylko na sielankowej historii guwernantki, która za jednym zamachem zdobywa miłość niesfornych pociech austriackiego arystokraty i jego samego.

  Maria Sartova z tej "alpejskiej" ckliwości, jakby żywcem wyjętej ze stylowych oleodruków, nie tylko nie rezygnuje, ale wręcz oprawia ją (np. w scenie ślubu) w złote ramki. I wie co robi! Kontrast "ślicznych obrazków" i pogodnych melodii z nagłym wtargnięciem Brunatnego Zła, zagranego odmiennie, w naturalistycznej konwencji, zdecydowanie wyostrza grozę sceny końcowej. Rodzina Trappów, nie godząc się na deklarację lojalności wobec Niemców, opuszcza Austrię w półmroku. Wie, że już nic nie będzie takie, jak kiedyś.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gra tam aktor

   jan 43A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Protasiewicz czyli ten Haj Hitlr

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama