Kto ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej [FISKUS PODPOWIADA]

  Kto ma prawo do ulgi rehabilitacyjnej [FISKUS PODPOWIADA]

  MU

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Redakcja "Dziennika Zachodniego" - przy współpracy Loży Katowickiej Business Centre Club i Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - organizuje akcję "Fiskus podpowiada", w ramach której podpowiadamy Czytelnikom, jak bezbłędnie wypełnić PIT. Zapraszamy też do konkursu z cennymi nagrodami. Wystarczy uważnie czytać teksty przygotowane na podstawie informacji ekspertów Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach - dziś ostatni odcinek - które ułatwią odpowiedź na pytania konkursowe.
  Odliczenie od dochodu wydatków ponoszonych na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych też daje ulgi. Jak wyjaśnia Jarosław Plichta z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach, przysługuje ono:
  osobom niepełnosprawnym,
  1. podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120,00 zł.

  Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek, orzeczenia o niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Większość wydatków rehabilitacyjnych nie jest limitowana, a wysokość ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Do tych wydatków zalicza się aż dziesięć grup - są one w większości doskonale znane osobom niepełnosprawnym.

  Do wydatków rehabilitacyjnych limitowanych, podlegających odliczeniu, należą wydatki na:
  1. opłacanie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób
  2. z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczoną do I grupy inwalidztwa,
  3. utrzymanie przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczane do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu zaliczoną do I grupy inwalidztwa psa asystującego,
  4. używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia - dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - każdy w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280,00 złotych.


  Do ulgi rehabilitacyjnej należy zaliczyć również wydatki na leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100,00 złotych, jeżeli lekarz specjalista stwierdził, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo. Ulga obejmuje więc wydatki na leki, ale tylko te, które przekroczyły w danym miesiącu 100,00 złotych.

  Bardzo ważna uwaga na koniec: odliczeniu nie podlegają te z wymienionych wydatków, które zostały sfinansowane lub dofinansowane z innych środków lub funduszy albo zostały zwrócone podatnikowi.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo