Wolny dzień za święto w sobotę [EKSPERT RADZI]

  Wolny dzień za święto w sobotę [EKSPERT RADZI]

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W tym roku Święto Konstytucji 3 Maja przypada w sobotę. Czy za to święto zatrudnieni będą mieli prawo do dnia wolnego? Czytelniczka z Katowic
  Zgodnie z przepisami, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że za święto przypadające w sobotę pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy należy udzielić dodatkowego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

  Takie sytuacje w 2014 roku będą dwie: 3 maja i 1 listopada. W konsekwencji, liczba godzin do przepracowania w maju to 160, a w listopadzie - 144. Natomiast w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, liczba godzin do przepracowania w danym miesiącu jest proporcjonalna do jego etatu.

  Przykładowo, pracownik zatrudniony na jedną drugą etatu w maju będzie miał do przepracowania 80 godzin, a w listopadzie 72 godziny. Pracodawca - planując harmonogram (grafik) czasu pracy - musi więc brać pod uwagę powyższe zasady. Podstawa prawna: Art. 130 § 2 Kodeksu pracy.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   info

   Jaa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   moim zdaniem to akurat bardzo trafiony pomysł, a gdyby ktoś chciał poczytać o nim więcej to zapraszam także tutaj http://poradnikpracownika.pl/dzien-wolny-za-sobote/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama