Koalicja PO z Ruchem Autonomii Śląska - niebezpieczna -...

  Koalicja PO z Ruchem Autonomii Śląska - niebezpieczna - twierdzi Grzegorz Napieralski

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Platforma Obywatelska, przygotowując w woj. śląskim koalicję z Ruchem Autonomii Śląska pokazuje, że w polityce jest w stanie zrobić wszystko - powiedział w poniedziałek w Sosnowcu lider SLD Grzegorz Napieralski, nazywając tego koalicjanta "dziwnym" i "niebezpiecznym".
  Szef Sojuszu skomentował w ten sposób doniesienia medialne o przygotowywanym przez śląskich działaczy Platformy Obywatelskiej porozumieniu koalicyjnym w Sejmiku Woj. Śląskiego - z PSL i z RAŚ, a bez Sojuszu, z którym PO - obok również PSL - w minionej kadencji współpracowała.

  - Ruch Autonomii Śląska chce oczywiście autonomii Śląska, co uważam za rzecz bardzo niebezpieczną, bo zagraża integralności państwa polskiego.
  Jeżeli dla władzy, dla stanowisk, zawiązuje się takie koalicje, to obnaża tak naprawdę podejście do polityki Platformy Obywatelskiej - mówił Napieralski podczas konferencji prasowej z kandydatami SLD na prezydentów zagłębiowskich miast.

  - Te piękne hasła na billboardach, które czytaliśmy - z dala od polityki - okazują się hasłami pustymi i fałszywymi. Bo dla uprawiania - w złym tego słowa znaczeniu - polityki, Platforma jest gotowa zrobić wszystko - powiedział Napieralski oceniając, że choć temat koalicji z RAŚ jest regionalny, dotyczy całej Polski.

  - Jesteśmy formacją polityczną, która chce współpracować z innymi partiami politycznymi, również z komitetami obywatelskimi, ale ta współpraca ma być oparta o bardzo jasne, czytelne podstawy programowe. Na siłę nie szukamy koalicjantów, którzy są - nawet z punktu widzenia polityki krajowej - koalicjantem bardzo niebezpiecznym i koalicjantem, rzekłbym, nawet dziwnym - zaznaczył.

  Lider Sojuszu dodał, że "podobne sytuacje miały już miejsce w innych państwach", gdzie jednak - jak mówił - "siły i prawicy, i lewicy przeciwstawiały się takim ruchom - ruchom, które oceniam jako niebezpieczne dla choćby integralności naszego państwa".

  Napieralski powtarzał, że dziwi go "pęd do stanowisk i pęd do absolutnie partyjnej władzy w województwie". - To zastanawia, to dziwi, ale to obnaża też całą ideę funkcjonowania Platformy Obywatelskiej - nie ważne z kim, nie ważne jak, byle najwięcej władzy w rękach jednej partii. To bardzo niebezpieczne zagranie i bardzo dla mnie dziwne - skomentował.

  Szef śląskiego SLD Zbyszek Zaborowski odpowiadając na pytania dziennikarzy wyjaśnił, że Sojusz nie walczy aktywnie o koalicję w sejmiku, ponieważ inicjatywa w rozmowach na ten temat należy do zwycięskiej w wyborach PO. - Jesteśmy gotowi zarówno do współpracy, jak i do roli konstruktywnej, acz bardzo wymagającej opozycji - zapewnił.

  - Zwracamy tylko uwagę, że porozumienie z RAŚ, który na oficjalnej stronie internetowej zamieścił nowy statut organiczny woj. śląskiego, to porozumienie z organizacją, która uważa, że woj. śląskie powinno obyć się bez Zagłębia, bez Ziemi Częstochowskiej, bez Żywiecczyzny, że granice (regionu) powinny być przesunięte na zachód oraz że proponuje utworzenie sądu administracyjnego, który będzie sprawdzał czy prawo polskie jest zgodne z prawem autonomii górnośląskiej - mówił Zaborowski.

  Szef śląskiego SLD podkreślił, że jego ugrupowanie opowiada się za walką o zwiększenie kompetencji i uprawnień wszystkich województw w Polsce, również ich lepszego finansowania, ale nie może poprzeć postulatu "autonomii dla jednego wybranego regionu".

  - Pytam liderów Platformy Obywatelskiej - czy porozumienie z RAŚ oznacza zgodę na budowanie nowego województwa bez Zagłębia, bez Ziemi Częstochowskiej i bez Żywiecczyzny? - skonkludował Zaborowski.

  Zgodnie z piątkowym stanowiskiem kierownictwa regionalnej PO, które w poniedziałek późnym popołudniem rozważy przed zatwierdzeniem rada regionalna tej partii, koalicję w 48-osobowym Sejmiku Woj. Śląskiego miałyby utworzyć Platforma (22 mandaty), PSL (2 mandaty) i RAŚ (3 mandaty). Do opozycji przeszedłby wówczas SLD (10 mandatów) i pozostał w niej PiS (11 mandatów). PAP

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pokozoł na cym śe zno?!

   Śpikol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12


   Gyszefće jabkooma!
   :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   UŚ?

   Rzetelny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Na Uniwersytecie Śląskim większość kadr pochodzi z Lublina.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Groźna koalicja

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 11

   Dziwne, że P. Napieralski, nie tylko jako szef ponoć postępowej partii, a także rzekomo politolog nie rozumie
   nieuchronności procesów politycznych i społecznych. Nie dziwię się Jarkaczowi, bo on...rozwiń całość

   Dziwne, że P. Napieralski, nie tylko jako szef ponoć postępowej partii, a także rzekomo politolog nie rozumie
   nieuchronności procesów politycznych i społecznych. Nie dziwię się Jarkaczowi, bo on ma doktorat, z tematu
   który na naszym UŚ nie kwalifikował by się nawet na pracę seminaryjną, ale szefa SLD w tym temacie to
   naprawdę trudno zrozumieć. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Postkomuniści...

   BogdanP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

   Panie Napieralski. To poprzedniczki pańskiej formacji zlikwidowały autonomię Śląska, autonomię, która doskonałe sprawdziła się w okresie międzywojennym.

   A teraz nie podoba się panu, że jesteście...rozwiń całość

   Panie Napieralski. To poprzedniczki pańskiej formacji zlikwidowały autonomię Śląska, autonomię, która doskonałe sprawdziła się w okresie międzywojennym.

   A teraz nie podoba się panu, że jesteście poza koalicją?
   To trzeba trochę popluć, po-insynuować?

   RAŚ górą!!!
   Pyrskzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama