Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od Celtów do Władysława Opolczyka, czyli co Ślązacy robili na Rusi Czerwonej [NASZA HISTORIA NR 5]

Mieczysław Żeglin
Władysław Opolczyk to znacząca postać historii Śląska
Władysław Opolczyk to znacząca postać historii Śląska Wikipedia
Dr Mieczysław Żeglin jest autorem artykułu o Ślązakach na Rusi Czerwonej i pradawnych związkach Śląska z Ukrainą ("Nasza Historia" nr 5).

Pisząc w najnowszym numerze "Naszej Historii" o pradawnych związkach Śląska i Rusi zaczyna pan od Celtów. Przeciętnemu człowiekowi kojarzą się oni ze Szkocją czy Irlandią, albo z Asterixem i Obelixem. Ze Śląskiem czy tym bardziej Rusią - już nie bardzo. Czy zatem odegrali ważną rolę w naszych dziejach?
Celtowie odegrali wybitną rolę w dziejach Śląska. Starożytni celtyccy Bojowie, przybyli z Czech na Śląsk w IV wieku p.n.e., są pierwszym znanym z imienia plemieniem osiadłym nad górną Odrą. W okresie rzymskim Śląsk zamieszkiwali Lugiowie, stanowiący konglomerat ludów celtycko-germańskich. To oni byli twórcami kultury przeworskiej, a równocześnie strażnikami dwóch najważniejszych wówczas w Europie Środkowej szlaków handlowych: Solnego i Bursztynowego. Tak jak dla wiedeńczyków pierwszą postacią historyczną jest cesarz rzymski Marek Aureliusz, tak dla Ślązaków pierwszym władcą Śląska jest król Markomanów Marbod (celtycki Maroboduus - Wielki Kruk), żyjący w latach 30 p.n.e. - 37 n.e. Swoją drogą, dzieje starożytnego, celtyckiego Śląska to przeciekawa, a stosunkowo mało znana tematyka, którą warto by zająć się szerzej.

Celtowie zniknęli całkowicie?
Na Śląsku zachowały się ślady po celtyckich Ślązakach, o czym mówią liczne toponimy, jak np. nazwa rzeki Odra, nazwy gór Sudety, Karkonosze i Góry Iłowe, nazwy grodów Legnica, Niemcza, Brenna i wielu innych. Warto zauważyć, że duch celtyckich druidów unosił się nad górą Ślężą do późnego średniowieczu, a nawet dzisiaj odczuwamy go w śląskiej muzyce.

Inną ważną kwestią, jaką pan podkreśla, jest rola Ślązaków w rozwoju Lwowa...
Rozwój Lwowa i całej Rusi Czerwonej w XIII-XV wieku stymulowali Ślązacy, m.in. takich rodów jak na przykład: Stecher, Steinkeller, Sommerstein, Schultis, Brochwitz. Średniowieczni Ślązacy nieśli cywilizację europejską na wschód - "lux ex Silesia" (światło ze Śląska). Tam, gdzie dotarli (Kijów - św. Jacek Odrowąż w XIII w., prawo magdeburskie w XV w.), tam przebiegają do dziś granice Europy Wschodniej. Dalej rozciąga się Eurazja, której oblicze kształtuje step, tajga i tundra.

Najwybitniejszy Ślązak na Rusi Czerwonej to Władysław Opolczyk - stwierdza pan. Ten wybitny śląski dynasta i polityk w Polsce cieszy się, łagodnie mówiąc, nie najlepszą opinią. Skąd wzięła się jego czarna legenda?
Książę Władysław Opolczyk, par excellence Europejczyk, nie pasuje ideologicznie do polskiej, narodowej historiografii. Począwszy od Jana Długosza, a kończąc na Feliksie Konecznym i jego współczesnych epigonach, ten górnośląski książę przedstawiany jest głównie jako przeciwnik unii polsko-litewskiej i osobiście króla Władysława Jagiełły. Paradoksalnie, to właśnie Ślązak, książę Władysław Opolczyk, jawi się jako symboliczny demiurg polskiego katolicyzmu, związanego z ikoną Czarnej Madonny na Jasnej Górze w Częstochowie.

Rozmawiał: Tomasz Borówka


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Od Celtów do Władysława Opolczyka, czyli co Ślązacy robili na Rusi Czerwonej [NASZA HISTORIA NR 5] - Dziennik Zachodni