Droga Główna Południowa: Zburzą domy i zbudują 23 km nowej...

  Droga Główna Południowa: Zburzą domy i zbudują 23 km nowej drogi

  Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa Drogi Głównej Południowej trwa w Jastrzębiu-Zdroju. To już drugi odcinek ważnej trasy, który ma być gotowy w sierpniu
  1/2
  przejdź do galerii

  Budowa Drogi Głównej Południowej trwa w Jastrzębiu-Zdroju. To już drugi odcinek ważnej trasy, który ma być gotowy w sierpniu ©Arkadiusz Biernat

  W ciągu 1,5 roku powstanie projekt Drogi Głównej Południowej. Trasa o długości 23 km przebiegać będzie przez powiat wodzisławski
  Za blisko 4,3 mln zł powstanie projekt Drogi Głównej Południowej, której przebieg planowany jest przez powiat wodzisławski. Cała trasa w przyszłości pobiegnie od Rydułtów przez powiat wodzisławski, do autostrady A1 i dalej do Jastrzębia. Ale w powiecie wodzisławskim będzie najwięcej domów do wyburzenia i nad tym siadają teraz projektanci. - Prace nad projektem potrwają około 1,5 roku.

  Zgodnie z propozycją umowy, wybrany wykonawca opracuje dokumentację projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii, uzgodnień i decyzji - informuje Barbara Chrobok, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu. Choć droga przebiegać będzie jeszcze przez Rydułtowy, Pszów, Godów i Mszanę, to właśnie wodzisławscy urzędnicy są liderem projektu i zajęli się przetargiem (za projekt po połowie zapłacą marszałek oraz zainteresowane gminy).


  Wcześniej wybrano wariant drogi i uzyskano decyzję środowiskową. Trasa przebiegać będzie od ulicy Raciborskiej w Rydułtowach (droga wojewódzka nr 935). Stamtąd pobiegnie na południowy wschód, po zachodniej strony Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa.

  Na teren Wodzisławia wejdzie przecinając ulicę Pszowską. Dalej obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, dzielnicy Marusze i Pustki wejdzie do Krostoszowic i Skrzyszowa (gmina Godów). Stamtąd powiedzie południową częścią Mszany i włączy się do DW 933 na granicy z Jastrzębiem. Projektowany odcinek liczy 23,2 km. Na trasie obecnie stoi około 146 obiektów (w tym m.in. domy). To tylko szacunki. Ile z nich ostatecznie zostanie wyburzonych, będzie wiadomo po zakończeniu projektowania.

  DGP znajduje się na liście projektów kluczowych regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego, współfinansowanych ze środków UE. Koszt budowy szacuje się na około 900 mln złotych (w tym 720 mln z UE).

  - O kolejności wyboru projektów będzie decydować ich stopień przygotowania do realizacji - przyznaje Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja, wybory idom: propaganda sukcesu (aktywnosci, dynamizmu).

   dr inz. (chemik) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zajs robjom agitacja, istny kindergarten, tani populizm. Sekula, chowej sie do gulika, niy kaspruj, bo lobrazopsz naszo inteligyncja.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama