Ogród botaniczny w Mikołowie się zmieni dzięki studentom...

  Ogród botaniczny w Mikołowie się zmieni dzięki studentom architektury?

  Barbara Siemianowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Plac zabaw był jednym z pierwszych pomysłów na zmiany w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Udało się
  1/2
  przejdź do galerii

  Plac zabaw był jednym z pierwszych pomysłów na zmiany w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Udało się ©BS

  Ogród botaniczny w Mikołowie ma szansę zmienić się dzięki pomysłom studentów architektury. Będzie ogród zimowy?
  Kiedy ponad 10 lat temu pojawiły się pierwsze wizje powstania Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, pomysłów nie brakowało. Mówiło się o atrakcjach w postaci trasy rowerowej, kolejki linowej, szklarni. - Wizji było wiele, bo przestrzeń ogrodu działa na wyobraźnię, ale nie wszystkie pomysły doczekają się realizacji - mówi Marek Balcer, burmistrz Mikołowa.

  Teraz swoje pomysły na zmiany w botaniku przedstawili studenci.
  Już w ubiegłym roku Śląskim Ogrodem Botanicznym zainteresowano studentów architektury i budownictwa Politechniki Śląskiej. Od listopada 2013 roku w kilkuosobowych zespołach pracowali nad projektami dalszego rozwoju tego miejsca. Współpraca ze studentami architektury to nowe spojrzenie na potencjał tej przestrzeni. Swoje projekty przedstawiło w sumie 12 studentów. Cztery projekty stworzyli studenci architektury, jeden projekt studenci budownictwa.

  - Od początku powstawania ogrodu krążymy wokół pewnego zestawu pomysłów, modyfikowanych, ale zmierzających w tym samym kierunku - mówi Paweł Kojs, dyrektor ogrodu w Mikołowie.

  - Chodzi tu przede wszystkim o to, by pokazać walor rekreacyjny ogrodu, który jest jedną z najmłodszych instytucji tego typu w Polsce - zaznacza. Jakich zmian chcą studenci? Wśród pomysłów pojawiła się m.in. fontanna w centralnej części ogrodu, którą w nocy można by wykorzystać do świetlnych pokazów w towarzystwie muzyki, i wiele innych. Ciekawa jest też koncepcja zimowego ogrodu, który byłby wielką atrakcją.

  - Staraliśmy się wychwycić wszystkie słabe i mocne strony aktualnego zagospodarowania tego terenu, zaczęliśmy zwiedzać ogród jak każdy gość, ale odnotowując braki i możliwe rozwiązania - mówi Daniel Osika, student architektury.

  Studentom brakuje tu też punktu gastronomicznego czy kawiarni. Jedna z grup w okolicy parkingu na terenie ŚOB widziałaby też dodatkowy obiekt - przeszklony - przeznaczony na palmiarnię.

  Czy wizje młodych ludzi zostaną zrealizowane? Marek Balcer mówi, że na razie dużych wydatków na ŚOB miasto nie planuje. - Ale niektórym pomysłom się przyjrzymy - zaznacza.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama