Nieprędko pojedziemy obwodnicą Częstochowy

  Nieprędko pojedziemy obwodnicą Częstochowy

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nieprędko pojedziemy obwodnicą Częstochowy
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Infografika Marek Michalski

  Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury, nie chciał w poniedziałek w Częstochowie powiedzieć, kiedy pojedziemy obwodnicą Częstochowy i odcinkiem autostrady A1 od Strykowa do Pyrzowic.
  - Jest rozpisany przetarg na projekt budowy tego odcinka - mówił tylko. - Po jego rozstrzygnięciu rozpiszemy przetarg na jego budowę.

  Ten fragment A1 z obwodnicą Częstochowy miał być gotowy do 2012 roku (harmonogram powstawania poszczególnych odcinków na zdjęciu obok). Dziś nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy w ogóle ruszą roboty. Nie jest też jasne, czy obwodnica, gdy już powstanie, będzie darmowa czy płatna.

  - Poprosiłem władze samorządowe miast, aby przygotowały mojemu ministerstwu analizę natężenia ruchu. Czy obwodnica spowoduje wyciągnięcie ruchu tranzytowego z centrum - podkreślał Cezary Grabarczyk. Wicekomisarz Częstochowy Marcin Biernat twierdzi, że z Częstochowy takie dokumenty do Warszawy wysłano. Wnioski w nich są jednoznaczne: tylko bezpłatna obwodnica spowoduje, że zmniejszy się ruch w centrum miasta.

  Brak 57-kilometrowego odcinka autostrady spowoduje, że ruch tranzytowy skupi się na dotychczasowej DK1 . W szczególnie trudnej sytuacji będzie Częstochowa, gdzie ta droga prowadzi przez gęsto zamieszkane dzielnice centrum, blokując komunikację między zachodnią a wschodnią częścią miasta.
  Brak obwodnicy spowoduje zwiększenie przez centrum miasta ruchu tranzytowego ze Śląska w kierunku na Warszawę i Gdańsk. Odroczona też będzie możliwość poprawy skomunikowania Jasnej Góry, odwiedzanej rocznie przez 4,5 mln pielgrzymów, z lotniskiem w Pyrzowicach.

  Autostrada A1 to szlak bursztynowy. Sygnatariuszami Stowarzyszenia Bursztynowej Autostrady są władze samorządowe Gdańska, Gdyni, Torunia, Łodzi, Częstochowy, Gliwic. Zainteresowanie Bursztynową Autostradą jest bardzo duże także w Skandynawii. Dla nich szybki szlak przez Polskę, na południe Europy jest bardzo ważny. Teraz korzystają głównie z dróg przez Danię i Niemcy.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Michalski - A1 omija Tarnowskie Góry od południa

   adka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 89 / 85

   http://www.siskom.waw.pl/mapy/mapa-standia-kraj.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie Michalski - A1 omija Bytom od południa

   adka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 67

   http://www.siskom.waw.pl/mapy/mapa-standia-kraj.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama