Slumsy rosną pod katowicką DTŚ

  Slumsy rosną pod katowicką DTŚ

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod estakadą Drogowej Trasy Średnicowej na wysokości ul. Brackiej w Katowicach bezdomni zbudowali sobie obozowisko. Sklepienie estakady DTŚ zapewnia ochronę przed deszczem i opadami śniegu.
  Tak urządzili się bezdomni mieszkający pod DTŚ

  Tak urządzili się bezdomni mieszkający pod DTŚ ©Paweł Szałankiewicz

  Kilku bezdomnych, którzy postanowili tam się osiedlić, ma sucho, ale nie ciepło. Prowizoryczny namiot zbudowany z przedmiotów codziennego użytku chroni tylko przed wiejącym wiatrem, ale nie niską temperaturą.

  W środku można dostrzec kilka starych łóżek, ale też czarno-biały telewizor, kuchenkę elektryczną zasilaną akumulatorem samochodowym czy starą szafkę. Wokół namiotu meble codziennego użytku: stare fotele, jakieś krzesła, szafka, lusterko, nawet kalendarz.

  Miejsc, w których osiedlają się bezdomni, jest wiele. Jeszcze przed rokiem sporo z nich wygrzewało się na katowickim dworcu PKP. Teraz muszą sobie tworzyć namiastki lokum m.in. w lasach, opuszczonych budynkach, klatkach schodowych, czy w miejscach, gdzie zbiegają się rury ciepłownicze.

  - Bezdomni w takich miejscach mieszkają z własnego wyboru. Nie chcą skorzystać z warunków, jakie oferują im choćby noclegownie - wyjaśnia Tadeusz Garbin, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

  Z czego wynikają decyzje bezdomnych?
  - Z wielu przyczyn: z zaburzeń psychicznych, problemów alkoholowych czy odrzucenia nie tylko przez społeczeństwo, ale i przez najbliższą rodzinę - odpowiada Garbin.

  Nie wszyscy jednak są bezdomnymi z wyboru. Według Garbina, główną przyczyną ich trudnej sytuacji jest niewłaściwe przygotowanie do życia. Inne przyczyny to brak przystosowania do sytuacji społeczno-ekonomicznej oraz obyczajowej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No nie...

   czytelniczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   pisz juz chlopie wiersze a nie zajmuj sie powaznymi sprawami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosia

   gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Bezdomnym w naszym kraju idzie zostac bardzo szybko wystarczy stracic prace a otych ktorzy obecnie sa bez pracy państwo śie wogole nie troszczy pokazuja jakieś glupie statystyki jak bezrobocie...rozwiń całość

   Bezdomnym w naszym kraju idzie zostac bardzo szybko wystarczy stracic prace a otych ktorzy obecnie sa bez pracy państwo śie wogole nie troszczy pokazuja jakieś glupie statystyki jak bezrobocie maleje a prawda jest taka ze licza tylko tych co maja zasilek natomiast masa ludzie nie jest nawet zarejestrowana i zyja w biedzie 30 lat temu nikt nie chodzil po smietnikach i nie bylo bezdomnych to wszystko przyniosla demokracja co robicie panowie politycy by walczyc z bezrobociem bezdomnośćią nic budujecie przytulki w których sami niechcielibyście sie znależc ludzie potrzebuja pracy i mieszkan komunalnych a nie pakowac mlodych w kredyty na cale zycie ludzie nie zarabiają tysiecy przeciez sami ustalacie granice dla biedoty zarobku to nie jest Irlandia gdzie o ludzi śię dba i zasilek nalezy się tak dlugo jak sie jest bez pracy pomimo kryzusu ten kraj sie dzwignie bo iluz to polakom ten kraj uratowal zycie politycy się tylko cieszą jak mlodzi uzdolnieni wyjezdzają za pracą bo ich kraj jakim jest Polska nie potrafi o swoich zadbac tylko obcy kraj to jest poprost żalosne.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama