Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy w Sejmie walczyli o język śląski i narodowość [TRANSMISJA LIVE]

Agata Pustułka
Posiedzenie sejmowejkomisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych
Posiedzenie sejmowejkomisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych SEJM.GOV.PL
Od zgrzytu zaczęło się posiedzenie komisji ds. mniejszości narodowych i etnicznych w Warszawie. Ślązacy walczyli o uznanie języka śląskiego i narodowośći śląskiej. Komisja zakończyła posiedzenie ZOBACZ TRANSMISJA LIVE

Ślązacy w Warszawie walczą o uznanie języka śląskiego i narodowośći śląskiej.

Trwa posiedzenie sejmowej komisji ds. ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Śląskim organizacjom odebrano śląskie flagi oraz transparent z napisem "Śląska nacyja była, jest i będzie". Zarekwirowała je straż marszałkowska.

Posiedzenie komisji poświęcone jest tożsamości śląskiej w kontekście raportu Rady Europy o przestrzeganiu praw mniejszości w Polsce.

KLIKNIJ I ZOBACZ KONIECZNIE TRANSMISJA TV:
Transmisja TV

Przedstawiciele ministerstwa administracji i cyfryzacji Andrzej Marciniak zapewniał, że rząd jest otwarty na dialog i wsparcie śląskiego dialektu, który jest jednym z dialektów w Polsce. Raz jeszcze dodał, że w myśl polskich przepisów Ślązakom nie przysługują prawa mniejszości, a godka śląska nie jest językiem.

- Co to znaczy, że władze są otwarte na dialog? W jaki sposób? Na czym ten dialog w praktyce polega? - pytał Plura, który podkreślił, że rząd od wielu miesięcy nie przedstawił stanowiska dotyczącego ustawy o śląskim języku regionalnym, co popchętłoby do przodu prace. W sprawie tej panuje jednak milczenie.

- Od sześciu lat mówimy o aspiracjach językowych Ślązaków i nic się dzieje, mimo deklaracji - ocenił Plura. - Tezy postawione w opinii rządu dotyczące praw mniejszości śląskiej są bardzo płytkie i pobieżne. Nikt chyba na tej sali nie miałby odwagi powiedzieć, że ustawa o mniejszościach zawiera pełny i zamknięty katalog mniejszości narodowych i etnicznych.
Przedstawiciel SONŚ Wojciech Glensk podarował przedstawicielom komisji i ministerstwa wydawnictwa w języku śląskim. - Raport Komitetu Doradców Rady Europy został zamknięty jeszcze przed wyrokiem sądu dotyczącym naszej organizacji. Może celowo czekano na zakończenie tego raportu właśnie na ten moment - mówi Glensk.

- Rocznie ginie cztery, pięć języków na świecie - stwierdzono podczas posiedzenia. Uznano, że los śląskiego i mniejszości śląskiej zależy od woli politycznej większości. Na razie tej większości nie ma.

Kaszubi walcząc o swoje prawa zrezygnowali z postulatu uznania ich za mniejszość etniczną, a wyrazili zgodę na język kaszubski.

- Dobrze, że jest ustawa o mniejszościach, ale nie może rząd traktować jej jak aktu zamkniętego. Komisja jest od tego, by tę ustawę otwierać i z przychylnością patrzeć na dążenia różnych środowisk - powiedziała Danuta Pietraszewska. - Nie będziemy opuszczać rąk. Wystosujemy list do premiera, by rząd wystosował opinię o języku śląskim, co umożliwi dalsze procedowanie ustawy.

- Dla nas dziś jest obowiązująca opinia Rady Języka Śląskiego, która nie uznaje śląskiego za język - powiedział Andrzej Marciniak z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Uznanie języka zależy od językoznawców, a nie polityków

- Nasz dialog jest prowadzony na tyle, na ile jest to możliwe w obecnym porządku prawnym - wyjaśnił dyrektor Marciniak i dodał: - Uznanie języka nie może zależeć od woli polityków, ale od ekspertów, językoznawców.

- Nasze działania opieramy na merytorycznych, a nie politycznych przesłankach - powiedział poseł Plura.

Opinia ministerstwa została po półtoragodzinnej dyskusji została przyjęta przez posłów.

Jak wesprzeć śląszczyznę?

- Włączenie etnolektu śląskiego w system ochrony przez ustawę zapewni jej najlepsze wsparcie - stwierdził dr Lech Nijakowski, doradca komisji.

- Można jednak wspierać język bez określania statusu osób, które się nim posługują. Taką możliwości daje Rada Europy. Ale język jest poddany przymusowi standaryzacji, w skrócie chodzi o ustalenie wariantu literackiego. W prawie polskim istnieją też inne ścieżki działania np. konwencja UNESCO w sprawie ochrony dziedzictwa niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przejawia się ono właśnie w języku. Oznacza to zapewnienie środków na identyfikację, dokumentację języka, zachowanie go, promowanie, wzmacnianie i przekazywanie poprzez edukację.

Ministerstwo mówi, że już wspiera gwarę śląską

Dyrektor Marciniak: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego narzeka, że mało do niego wpłynęło wniosków o wsparcie gwary śląskiej w ramach programu: kultura ludowa.

Jan Malicki z resortu kultury dodał, że w ramach programu dofinansowanie działania dotyczące wsparcia gwar i dialektów w tym gwary śląskiej.

Nie miał jednak konkretnych danych dotyczących kwot przyznanych wnioskodawcom. Przygotuje dopiero taką informację. Malicki wspomniał o wspólnym prowadzeniu z samorządem województwa Muzeum Śląskiego. Przyznał jednak, że nie ma działań systemowych dotyczących gwary śląskiej i śląskiej kultury. Jako przykład działań podał inicjatywę Muzeum II Wojny Światowej , które we współpracy z Muzeum Jeńców w Łambinowicach zorganizowało debatę... dotyczącą tzw. polskich obozów koncentracyjnych.

Wojewoda śląski przysłał do ministerstwa listę działań na rzecz promocji i wspierania śląszczyzny podejmowanych lokalnie. - Proszę o tę listę - mówi Pietraszewska.

Jej zdaniem mamy do czynienia z błędnym kołem, gdyż z jednej strony język nie jest uznany, a przez to, że nie jest uznany to nie ma szans na wsparcie.

Posłowie chcą, by MKiDN przygotowało listę działań, które teraz mogłyby podjąć organizacje lokalne na Śląsku przy finansowym wsparciu resortu.

Komisja zakończyła posiedzenie

Peter Langer ze Śląskiej Ferajny zaproponował, by ministerstwo edukacji sprawdziło, czy uczniowie na Śląsku chcą edukacji regionalnej i jak jest obecnie realizowany program edukacji regionalnej w szkołach.

- Każda informacja będzie ważna. Liczymy, że po jej uzyskaniu kultura i język śląski będą mogły liczyć na wsparcie - zakończyła posiedzenie Pietraszewska.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ślązacy w Sejmie walczyli o język śląski i narodowość [TRANSMISJA LIVE] - Dziennik Zachodni