Stanica Alka, Zośki i Rudego z Kamieni na Szaniec popada w...

  Stanica Alka, Zośki i Rudego z Kamieni na Szaniec popada w ruinę [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stanica harcerska w Górkach Wielkich, w której ostatnie lato spędzili bohaterowie Kamieni na szaniec, popada w ruinę.
  1/21
  przejdź do galerii

  Stanica harcerska w Górkach Wielkich, w której ostatnie lato spędzili bohaterowie Kamieni na szaniec, popada w ruinę. ©Łukasz Klimaniec

  Niszczeje harcerski ośrodek na Śląsku Cieszyńskim, którym kierował Aleksander Kamiński. Bohaterowie "Kamieni na Szaniec" - Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki, czyli "Alek", "Rudy" i "Zośka" - swe ostatnie wakacje spędzili latem 1939 r. w Ośrodku Harcerskim w Górkach Wielkich. Dziś stanica popada w ruinę
  Bohaterowie "Kamieni na Szaniec"- Aleksy Dawidowski, Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki, czyli "Alek", "Rudy" i "Zośka" - swoje ostatnie wakacje spędzili latem 1939 roku w Ośrodku Harcerskim w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim.

  "Na tarasie Ośrodka Harcerskiego w Górkach Wielkich, opici świetnym mlekiem, opalali się leniwo w piekących, letnich promieniach słońca, w zapachu górskich łąk" - pisał w "Kamieniach na szaniec" Aleksander Kamiński, który kierował tym ośrodkiem, a wcześniej osobiście pilnował jego budowy. To była perełka - obiekt zaprojektował inż. Bogdan Laszczka, a park prof. Franciszek Krzywda-Polkowski, ten sam, który tworzył park w Żelazowej Woli.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  FILM KAMIENIE NA SZANIEC JUŻ W KINACH


  Dziś stanica harcerska, w której kształciły się przedwojenne elity i duch Szarych Szeregów, popada w ruinę. Złomiarze rozkradli, co mogli. Niedawno ktoś próbował nawet wyłamać tablicę poświęconą Aleksandrowi Kamińskiemu. Dawny ośrodek harcerski (trzy budynki) wymaga nie tylko remontu, ale odzyskania miejsca w narodowej pamięci.

  ZOBACZ I POSŁUCHAJ:
  DAWID PODSIADŁO PIOSENKĄ 4:30 PROMUJE KAMIENIE NA SZANIEC


  - Jako dziecko byłam tu pierwszy raz w 1963 roku - wspomina Anna Fenby-Taylor, wnuczka Zofii Kossak, ze znajdującego się kilkaset metrów od stanicy Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków". Wspólnie z Fundacją im. Zofii Kossak stara się przywrócić pamięć o stanicy. - Doskonale pamiętam instruktorki Józefinę Łapińską i Irenę Sawicką. Wtedy te budynki tętniły życiem.  ZOBACZ KONIECZNIE:
  PREMIERA KAMIENI NA SZANIEC W KATOWICKIM KINIE ŚWIATOWID


  Wówczas jednak nie był to już ośrodek harcerski. W czasie wojny Niemcy widząc, jak dobrze jest zorganizowany, przekształcili go w... ośrodek Hitlerjugend. Po 1945 r. w ośrodku zostało urządzone dziecięce sanatorium chorób gruźliczych. I działało do 1999 roku. Wtedy zostało zamknięte. Od tego czasu budynki stoją puste.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niech oberszajser nie wypowiada się o kimś ,o kim nie ma pojęcia

   bo co szkopół może wiedzieć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   o ludziach honoru?

   Zdjęcie autora komentarza
   pewnie tutaj odbywały sie homo-orgie tych bohaterów

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   http://dzieje.pl/aktualnosci/dr-janicka-z-pan-mit-kamieni-na-szaniec-domaga-sie-analizy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie podniecaj się grubasie

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   ty byś się nie załapał

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mitologizacja peryferyjnych wydarzen i osób, byle tylko (pro)polskich. Skonczcie.

   anty(k - 55 lat) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   A kogo to obchodzi ?

   Np. w Chorzwie nie ma najmniejszych tabliczek na domach urodzenia Naprawde Wielkich Osób Swiatowej Historii, których zna sie od Argentyny do japonii, którzy stawili czola...rozwiń całość

   A kogo to obchodzi ?

   Np. w Chorzwie nie ma najmniejszych tabliczek na domach urodzenia Naprawde Wielkich Osób Swiatowej Historii, których zna sie od Argentyny do japonii, którzy stawili czola Hitlerowi, m.in. w samym Berlinie. A kilka metrów dalej, np. w szkolach i muzeach, ani slowa o Nich, wrecz przeciwnie: przekreca sie historie Slaska, lacznie z historia nawet instytucji i budynku tych placówek "edukacyjnych" !
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mitologia polcko - nastympny bajszpil.

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Ja widzisz anty(k) - to je polcko speciality! Cyganiynie kaj sie do i przewringowywanie historii - nawet ty polcki, bo o naszy slonckij jusz niy godom.
   Na jednym domu we Hindenburgu (teroski...rozwiń całość

   Ja widzisz anty(k) - to je polcko speciality! Cyganiynie kaj sie do i przewringowywanie historii - nawet ty polcki, bo o naszy slonckij jusz niy godom.
   Na jednym domu we Hindenburgu (teroski "odwiecznie polckim" Zabrzu), widziol ech i zrobiol fotka, tabula z mesingu, kaj stolo, co tam dzialala KPP - polcko komunistyczno partia. I co dzialali tukej take tuzy polckie jak H. Henrykowski (napewno niymiecki Slonzok), A. Lampe i W Kolski (co to byli za wybitne dzialacze - niy wjym).
   Mozno tabulka wisi do dzisiej - jak jom zlomiorze niy sprzedali.
   A mozno ftojsik wjy na tyn tymat wjyncy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ??

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Coś nie pasuje panie moderatorze?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polskość..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Niestety-wszystko co świadczy o polskości razi nie tylko rządzących..Chwała polskim bohaterom!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A mom to ....... . ..... !

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   a tak mnie to interesuje jak zeszłoroczny śnieg !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ale to nie są bohaterowie Śląska

   Odchwaścić historię Śląska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   Organizowanie "stanic" na Śląsku dla nacjonalistycznego narybku z Warszawy jest incydentem godnym pożałowania, a nie upamiętnienia. Niezależnie czy robił to Kamiński czy Kurzydło. Zwłaszcza, że...rozwiń całość

   Organizowanie "stanic" na Śląsku dla nacjonalistycznego narybku z Warszawy jest incydentem godnym pożałowania, a nie upamiętnienia. Niezależnie czy robił to Kamiński czy Kurzydło. Zwłaszcza, że działo się to tuż po "tryumfalnym" zdobyciu przez Warszawę zachodniej części Księstwa Cieszyńskiego, dokonanego do spółki z Adolfem.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proste !

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Tygodnik "Przegląd"

   Ręka w rękę z Hitlerem

   Napisał: Daniel Korbel w wydaniu 49/2

   W styczniu i lutym 1938 r. między Polską a Niemcami doszło do zawarcia nieformalnego antyczeskiego porozumienia....rozwiń całość

   Tygodnik "Przegląd"

   Ręka w rękę z Hitlerem

   Napisał: Daniel Korbel w wydaniu 49/2

   W styczniu i lutym 1938 r. między Polską a Niemcami doszło do zawarcia nieformalnego antyczeskiego porozumienia. We wrześniu 1938 r. zapadły już konkretne polsko-niemieckie ustalenia dotyczące polskich roszczeń na Zaolziu. Od początku aneksji rozpoczęto planową, brutalną akcję oczyszczania Zaolzia z ludności czeskiej. Nastąpiły masowe zwolnienia z pracy według kryterium etnicznego i już w połowie listopada 1938 r. (po zaledwie sześciu tygodniach) zwolniono ok. 8 tys. czeskich robotników. Jedną z licznych masowych akcji wysiedleń rodzin czeskich przeprowadzono dokładnie w Wigilię 1938 r. Do 31 sierpnia 1939 r. z Zaolzia wyemigrowało ponad 30 tys. Czechów, z czego ok. 20 tys. pod przymusem. Europa Zachodnia (nawet kraje Polsce przychylne) niezwykle ostro krytykowała działania naszego rządu. Nigdy w 20-leciu międzywojennym II Rzeczpospolita nie miała tak złej opinii – była nazywana m.in. szakalem, sępem na smyczy Hitlera…

   Polska aneksja Zaolzia została uznana przez opinię międzynarodową za bezprawną agresję

   Jesienią 1918 r. między odradzającymi się państwami polskim i czeskim doszło do sporu o Śląsk Cieszyński, położony między płynącą przez Ostrawę Ostrawicą a Białą, nad którą leży Bielsko-Biała. Strona czeska podnosiła argument historyczny – przynależność Księstwa Cieszyńskiego do ziem Korony Czeskiej (od XIV w.). Równie ważny dla Czechów był jednak argument gospodarczo-strategiczny, ponieważ w regionie znajdowały się złoża węgla kamiennego, zlokalizowano tu wiele fabryk, hut i kopalń, tędy przebiegało też najważniejsze połączenie kolejowe ze Słowacją – kolej bogumińsko-koszycka. Strona polska z kolei powoływała się na argument etniczny, ponieważ największa grupa mieszkańców Śląska Cieszyńskiego posługiwała się językiem polskim lub opartą na nim gwarą cieszyńską. Taka motywacja nie przeszkadzała bynajmniej naszym władzom toczyć w tym samym okresie wojny z Zachodnioukraińską Republiką Ludową w imię argumentu historycznego stawianego ponad etnicznym.
   5 listopada 1918 r. lokalne władze: polska Rada Narodowa dla Księstwa Cieszyńskiego (RNKC) i czeski Zemský národní výbor pro Slezsko, chcąc powstrzymać narastający konflikt, zawarły tymczasową umowę: „Ugoda niniejsza ma charakter przejściowy i w niczem nie przesądza ostatecznego rozgraniczenia terytorialnego, które pozostawia się w całości rozstrzygnięciu przez czynniki powołane, tj. przez Rząd polski w Warszawie i Rząd czeski w Pradze”.
   28 listopada 1918 r. Warszawa ogłosiła przeprowadzenie 26 stycznia 1919 r. wyborów, również na terenach znajdujących się pod władzą RNKC. Czesi uznali to za złamanie umowy z 5 listopada 1918 r., a kiedy ich oficjalne protesty zostały przez polskie władze zlekceważone, 23 stycznia 1919 r. zaatakowali przeważającymi siłami. W czasie krótkiej, siedmiodniowej wojny Czesi dopuścili się przestępstw wojennych, np. w Stonawie, gdzie dobijano rannych i jeńców polskich.
   Państwa ententy doprowadziły do zawarcia rozejmu. Jednak próby międzynarodowej mediacji, różne warianty podziału Śląska Cieszyńskiego zostały odrzucone. Przygotowano więc plebiscyt, lecz w trakcie poprzedzającej go kampanii obie strony sięgnęły po najbrutalniejsze metody (np. zamachy bombowe), doprowadzając niemal do wojny domowej, co uniemożliwiło przeprowadzenie głosowania. Wreszcie 10 lipca 1920 r. na konferencji w Spa oddały sprawę przynależności spornego terenu pod arbitraż mocarstw. Po wysłuchaniu stanowisk obu krajów, 28 lipca 1920 r. konferencja ambasadorów w Paryżu podzieliła Śląsk Cieszyński. Polska i Czechosłowacja zaakceptowały ten podział i mimo protestów społeczeństwa polskiego 10 sierpnia 1920 r. (bolszewicy podchodzili właśnie pod Warszawę) wprowadziły go w życie.

   Trudne sąsiedztwo

   W latach 1920-1938 na Zaolziu (tzn. utraconym Śląsku Cieszyńskim za rzeką Olzą) mimo formalnego poszanowania praw mniejszości narodowej władze czeskie prowadziły działania zmierzające do czechizacji Polaków. Wymuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   glupi slezierze nigdy nie

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

   porownuj harcerzy do HJ , do ktorego wiekszosc z was nalezala.Osrodek nalezy odnowic, tylko kto ma sie tym zajac. Tzw prawdziwi slunzocy przeciez nie, dla nich kazdy polski slad na Slasku razi w...rozwiń całość

   porownuj harcerzy do HJ , do ktorego wiekszosc z was nalezala.Osrodek nalezy odnowic, tylko kto ma sie tym zajac. Tzw prawdziwi slunzocy przeciez nie, dla nich kazdy polski slad na Slasku razi w slypia.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedyny ratunek !

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   ale ciebie za twoje leczenie to nawet NFZ nie zapłaci bo nie mieścisz się w ich skali głupoty jedyna szansa dla takich jak ty to EUTANAZJA !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to

   Keniata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Lap sie za portfel i lopate.I bierz sie do roboty.Kazda ruina na Slasku to taki "polski slad".

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama