Betonowa Kostka i Superjednostka: Za wycinkę drzew w...

  Betonowa Kostka i Superjednostka: Za wycinkę drzew w Katowicach i Galerię Elektrownia [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Betonowa Kostka i Superjednostka
  1/10
  przejdź do galerii

  Betonowa Kostka i Superjednostka

  Betonowa Kostka 2014 za trwającą od kilku lat wycinkę drzew w Katowicach. Superjednostka 2014 za Galerię Elektrownia w Czeladzi, czyli adaptację obiektu poprzemysłowego na cele kulturalne. Stowarzyszenie Moje Miasto ogłosiło kolejne nominacje do antynagrody na najgorsze realizacje w przestrzeni publicznej oraz nagrody za najlepsze.
  Betonowa Kostka 2014 i Superjednostka 2014:

  Do Superjednostki zgłoszono Galerię Elektrownia w Czeladzi. - Przykład adaptacji obiektu poprzemysłowego na cele kulturalne. Obiekt ten funkcjonował już wcześniej, jednak w 2013 roku został wyremontowany. W galerii pozostawiono istniejący tam park maszynowy, który dodaje wnętrzu autentyczności. Jest to pozytywny przykład zmiany funkcji obiektu poprzemysłowego i dowód na to, że można, warto i przede wszystkim możliwe jest nie wyburzenie budynków pełniących wcześniej przemysłowe funkcje. Nie mamy zbyt wielu takich przykładów w naszym regionie, dlatego uważamy, że każda taka realizacja jest kolejnym krokiem w zmianach w podejściu do naszego dziedzictwa poprzemysłowego – wyjaśnia Martyna Fołta ze Stowarzyszenia Moje Miasto.


  Natomiast do Betonowej Kostki SMM nominowało wycinkę drzew trwającą już od dłuższego czasu w Katowicach.

  - W szczególności w 2013 roku obserwujemy wycinanie drzew w wielu miejscach Katowic w związku z inwestycjami, przebudowami. Tereny zielone zaczynają być zastępowane przede wszystkim płytami betonowymi. Przyczynia się to do zamieniania „Miasta Ogrodów” w „Miasto Betonu”. Przestrzeń publiczna staje się przez to nie tylko mniej zielona, ale także mniej przyjazna. Poza tym nagminne zastępowanie drzew, rabatek i trawników betonem podnosi temperaturę miejsca w lecie nawet o kilka stopni, co nie zachęca do przebywania w nich – argumentuje Fołta.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie było zaskoczenia.

   Katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W Katowicach tę BETONOWĄ KOSTKĘ winien dostać dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. Myślę, że jego "praca" powinna zostać doceniona szeroko. A więc kostka za wyrąb drzew, kostka za zaniedbane i...rozwiń całość

   W Katowicach tę BETONOWĄ KOSTKĘ winien dostać dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej. Myślę, że jego "praca" powinna zostać doceniona szeroko. A więc kostka za wyrąb drzew, kostka za zaniedbane i opaskudzone trawnik, kostka za brud na zieleńcach no i kostka za dobre samopoczucie. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama