Suplementy diety: Kupując suplementy nie zapomnij...

  Suplementy diety: Kupując suplementy nie zapomnij skonsultować tego z lekarzem

  Maria Zawała

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Suplementy diety: Nie zawsze jednak możliwe jest dostarczanie sobie zbilansowanej i urozmaiconej diety. Mimo propagowania jej walorów, stosuje ją tylko ok. 10 proc. ludzi. Dlatego suplementacja jest czasem niezbędna.

  Pamiętać jednak trzeba, że niektóre suplementy mają w jednej tabletce tyle substancji czynnej, co preparat uznawany za lek i wydawany na receptę z ściśle określonym dawkowaniem wyznaczonym przez lekarza. To znaczy, że nie powinien być on przyjmowany "na zapas", bo może przyczynić się do wystąpienia niepożądanych efektów.

  Na opakowaniu suplementów diety są podane składniki odżywcze, zalecana do spożycia dzienna dawka oraz ostrzeżenie, że nie wolno przekraczać danej porcji, a także informacja, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Rozporządzenie Ministra Zdrowia podaje wykaz witamin i minerałów, jakie mogą być stosowane w suplementach diety oraz zalecane dzienne ich spożycie.

  CZYTAJ WIĘCEJ O SUPLEMENTACH DIETY:
  Suplementy diety: Korzyści i zagrożenia. Uważaj, co jesz, żeby być fit

  Suplementy diety: Ostrożnie z suplementami! [SUPLEMENTY DIETY RODZAJE, PORADNIK]

  Na przykład, zalecana dzienna dawka selenu podana w ministerialnym rozporządzeniu wynosi 50 mikrogramów, tymczasem w różnych suplementach stwierdzono w jednej tabletce selen w ilości 100, a nawet 200 mikrogramów. Selen, jako pierwiastek niezbędny, jest zapisany w naszym kodzie genetycznym. Odkąd w świat poszła, poparta badaniami naukowymi, informacja o przeciwnowotworowym działaniu tego pierwiastka - trwa moda na selen. Firmy wprowadzają na rynek nowe preparaty, a konsumenci kupują. To prawda, w naszej polskiej populacji stwierdzamy niedobory selenu, ale w nadmiarze może być toksyczny, a nawet kancerogenny. Kwasy omega 3, na które panuje także swego rodzaju moda, w nadmiernej dawce mogą mieć, jak się podaje w literaturze, powiązanie z rakiem prostaty.

  Osobnym problemem są preparaty ziołowe występujące w grupie suplementów diety. Zioła często pochodzą z Chin, Tybetu, Nepalu...Często nie wiemy nic o warunkach ich upraw, zbioru i zawartości substancji czynnych. Nawet tradycyjne surowce importuje się dziś m. in. z Dalekiego Wschodu, bo wobec konkurencyjnych cen nie opłaca się ich pozyskiwanie w kraju. Mleczko pszczele, uważane za złoty środek przeciw starzeniu się organizmu, sprowadzamy np. z Chin. Zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego mogą być także substancje dodatkowe zastosowane w suplementach diety. Dotyczy to głównie barwników, stosowanych w nadmiernych ilościach lub w ogóle niedopuszczonych do obrotu. Wykrywa się także zanieczyszczenia metalami toksycznymi, np. rtęcią.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama