Jedźcie na Jurę. Rusza sezon

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Zamek Ogrodzieniecki przyciąga turystów szczególnie w wakacje, bowiem organizowane są wtedy między innymi widowiskowe pokazy rycerskie. Warownię można
  1/2
  przejdź do galerii

  Zamek Ogrodzieniecki przyciąga turystów szczególnie w wakacje, bowiem organizowane są wtedy między innymi widowiskowe pokazy rycerskie. Warownię można zwiedzać jednak już od kwietnia. ©Patryk Drabek

  Dziś otwierają po zimie zamek w Podzamczu. Ruszają nowa trasa turystyczna i letni tor saneczkowy, a za tydzień park doświadczeń fizycznych.
  Za oknami wiosenna pogoda, a wy nie macie pomysłu na rodzinny wyjazd weekendowy? Z pomocą przyjdzie wam Jura Krakowsko-Częstochowska i liczne atrakcje, jakie tu przygotowano. Na 5 kwietnia zaplanowano między innymi otwarcie po zimowej przerwie Zamku Ogrodzienieckiego w Podzamczu.

  Remont na terenie zamku


  Warownia będzie czynna w ten weekend od godziny 10 do 18. Na terenie zamku wciąż trwają dofinansowane z Unii Europejskiej prace modernizacyjne związane z budową nowej infrastruktury okołoturystycznej.
  To oznacza, że wszystkim zwiedzającym zostanie udostępniona część nowej trasy turystycznej, która obejmuje między innymi krużganki na murze kurtynowym. Zwiedzanie kosztuje 9 zł (bilet normalny) i 7 zł (ulgowy).

  - Większa część zamku będzie udostępniona zwiedzającym - zaznacza Marek Gądek ze Spółki Zamek. - Wyłączona ze zwiedzania jest kuchnia ora część sali kredencerskiej. Poza tym dostępna będzie między innymi katownia i muzeum oraz wspomniane krużganki na murze kurtynowym. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to najlepszym rozwiązaniem będzie śledzenie naszej strony internetowej. Niewykluczone, że zamek będzie otwarty nieco dłużej, a wszystko zależy od turystów - dodaje Marek Gądek.

  Powstał tor saneczkowy


  Zwiedzanie zamku nie jest jedyną atrakcją, na którą można liczyć w Podzamczu. Co prawda zamknięty będzie jeszcze Gród na Górze Birów (otwarcie zaplanowano na święta wielkanocne - dop. red.), ale z myślą o wiosenno - letnim sezonie tuż przy zamku otwarto również nowy tor saneczkowy. To rozrywka dla całych rodzin, zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych turystów. - Z tego toru będzie można korzystać praktycznie przez cały rok, a jedynym warunkiem jest brak śniegu - podkreśla Maciej Wnuk z Parku Ogrodzieniec. - Wyciąg zabiera nas do góry, a następnie zjeżdżamy po wyprofilowanej rynnie w specjalnie przygotowanych do tego sankach. To w pełni bezpieczna atrakcja dla całych rodzin. Zalecamy, by w sankach była jedna osoba, ale może być również tak, że pojedzie nimi osoba dorosła z dzieckiem. Cały tor ma długość około 400 metrów - dodaje Maciej Wnuk.

  Ta rozrywka kosztuje nas 5 złotych, ale można też wykupić w pakiecie 10 przejazdów za 40 złotych.

  W planach otwarcie parku


  Już teraz przed Zamkiem Ogrodzienieckim w Podzamczu (konkretnie w Parku Miniatur - dop. red.) zobaczymy makietę Wzgórza Wawelskiego, której powierzchnia to ponad 90 metrów kwadratowych.

  W parku można zobaczyć też 17 rekonstrukcji zamków Jury Krakowsko - Częstochowskiej w skali 1:25 oraz repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza - m. in. katapultę, balistę (rodzaj kuszy na kołach), a także trebusz, czyli efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę (bilety: normalny - 14 zł, ulgowy - 10 zł). Już za tydzień będzie można natomiast skorzystać z parku doświadczeń fizycznych oraz parku rozrywki. Co się kryje za tymi nazwami? W parku doświadczeń fizycznych będziemy mieli do dyspozycji 35 urządzeń, które przedstawią nam jak działają prawa fizyki. Park rozrywki jest natomiast adresowany do dzieci do 10. roku życia. Znajdzie się tam karuzela wiedeńska, 12-metrowy zamek dmuchany (jeden z największych w Polsce - dop. red.), huśtawki, ścianka wspinaczkowa oraz zjeżdżalnie.

  Remontują też w Smoleniu Zamek w Smoleniu w gminie Pilica zamienił się natomiast w plac budowy, ponieważ obecnie realizowana jest tam część drugiego etapu prac renowacyjnych.
  Jak poinformował burmistrz Pilicy Michał Otrębski, właśnie ze względu na te roboty obiekt nie jest w tej chwili dostępny dla zwiedzających.

  Gdy już jednak będziemy w Smoleniu, to zamek można podziwiać z zewnątrz.

  Gdzie warto pojechać?


  Zamek Bobolice (powiat myszkowski, gmina Niegowa)
  Specjalnie dla turystów udostępnione są tam komnaty oraz muzeum. W sezonie wiosenno - letnim obiekt jest otwarty codziennie od godziny 10 do 18, a w soboty i niedzielę możemy go zwiedzać od godziny 10 do 17. Wejścia na zamek odbywają się o każdej pełnej godzinie. Za wstęp zapłacimy 15 zł (bilet normalny) lub 10 zł (młodzież ucząca się od 6 do 18 lat oraz emeryci).

  Zamek w Będzinie.
  W salach zamkowych zobaczymy między innymi kolekcję broni z czasów od XVI do XX wieku. Zamek jest otwarty we wtorki, czwartki i piątki (godz. 9 - 16), środy, soboty i niedziele (godz. 9 - 17). Bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy - 6 złotych. Możemy też kupić bilet łączony, by zwiedzić zarówno zamek, jak i Pałac Mieroszewskich (ulgowy - 10 zł oraz normalny - 18 zł). We wtorek możemy zwiedzić bezpłatnie zamek, a w czwartek - pałac.

  Zamek w Siewierzu (powiat będziński)
  Jeśli chcemy zobaczyć ruiny zamku zlokalizowanego niegdyś w Siewierzu, to możemy to zrobić praktycznie codziennie. Dodatkowe cenne informacje dla turystów są takie, że za zwiedzanie tego obiektu nie zapłacimy ani złotówki.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama