Koń, kobieta i kanarek - prapremiera w Teatrze Zagłębia....

  Koń, kobieta i kanarek - prapremiera w Teatrze Zagłębia. Aktorzy za metalową siatką

  Tomasz Śpiewak, Remigiusz Brzyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Koń, kobieta i kanarek - prapremiera w Teatrze Zagłębia. Aktorzy za metalową siatką
  1/6
  przejdź do galerii

  ©materiały Teatru Zagłębia

  Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk to autor i reżyser sztuki "Koń, kobieta i kanarek". Prapremiera w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
  Nazwiska panów nierozerwalnie kojarzą się z "Korzeńcem", ale "Koń, kobieta i kanarek" to całkowicie nowa propozycja...
  R. Brzyk: Jeśli coś łączy te dwa przedstawienia, to motyw wiodący, czyli kobiety. W naszej adaptacji "Korzeńca" to one stały się obserwatorkami dynamicznie rozwijającego się miasta na początku XX wieku. "Koń, kobieta i kanarek" opowiada o świecie współczesnym, o przestrzeni nakazów i zakazów, w jakiej żyją dziś kobiety.


  Widzowie oglądają aktorów przez metalową siatkę.
  T. Śpiewak: Nasza historia rozgrywa się w miasteczku, które leży u podnóża kopalni. Stąd węgiel wysypany na podłodze, faktura kostiumów i siatki, które mogą zabezpieczać strop, kojarzą się z ochroną, ale także z zamknięciem. Jak klatka kanarka i jak przestrzeń wolności, która niby jest, a może jej wcale nie ma.

  Jednak elementy górnicze w tym przedstawieniu to tylko tło, bo problem jest inny.
  T. Śpiewak: Zgadza się. W skrócie można powiedzieć, że tematem jest wolność wyboru, wolność do decydowania o swoim życiu a co za tym idzie także o swoim ciele. Kopalnia, górnicy, pokłady węgla, szczątki martwych roślin, matka natura i łono ziemi były dobrą inspiracją. (...) To wszystko sprawiło, że ten górniczy kostium stał się dobrym terenem do napisania tekstu o kobiecie, której odmawia się prawa decydowania o tym, jakie jej życie ma być i o pogardzie wobec jej życia.

  Na scenie widać również figurkę Świętej Barbary.
  T. Śpiewak: Tak, to centrum tego świata. Wokół postaci Świętej Barbary, która "w ziemi łonie daje górnikom bezpieczne schronienie", a której w niewyjaśnionych okolicznościach odpada lewa ręka dzierżąca miecz, rozwija się przypowieść o dziewczynie, Córce Sztygara, która zachodzi w ciąże, ale jej nie chce. #R. Brzyk: To opowieść o świecie, który nie potrafi sobie wyobrazić innego porządku poza tym, w którym został wychowany. Jego patriarchalny model był przekazywany z dziada pradziada i utrwalany przez religię, a teraz zderza się w tekście Tomka z dziewczyną, która mówi "nie chcę" - bo tak czuje, bo tak jest. Ale to nie mieści się w utrwalonym porządku. Ona może mówić sobie "nie chcę", ale nie ma żadnego wyboru. Tak jak w Polsce, w której prawo do przerywania ciąży jest jednym z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Z jednej strony mówimy, jesteśmy już w XXI wieku i w głowie nam się nie mieści, że w tym świecie Putin może prowadzić wojnę na sposób XIX-wieczny. Zapominamy jednak, że w 1918 r. Polska była w forpoczcie krajów, które jako pierwsze przyznały kobietom prawa wyborcze po to, by w 1993 roku restrykcyjnie ograniczyć prawa kobiet do decydowania o swoim życiu i o swoim ciele. Oczywiście my na scenie nie referujemy historii ustawodawstwa. Tworzymy przypowieść o Córce Sztygara żyjącej w "miasteczku na K albo na S". (...)

  Rozmawiał Tomek Szymczyk


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może być ciekawie,

   kulturka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   choć Korzeńca telewizja Kultura kompletnie spartaczyła. Teatr nigdy nie powinien ani oddawać reżyserii, ani wyprowadzać części spektaklu poza własną scenę.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama