Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za kilka tygodni będziemy oglądać panoramę Chorzowa z szybu Prezydent [ZDJĘCIA]

PSZ
Za kilka tygodni będzie można wejść na szczyt szybu Prezydent w Chorzowie i podziwiać panoramę miasta. Trwa właśnie montowanie schodów, dzięki którym wejdziemy na jego szczyt.

Właśnie trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na 42 metrową wieżę wyciągową nieczynnej od 21 lat kopalni. Aby się dostać na górę będziemy musieli pokonać ponad 170 schodów.

Platforma widokowa zlokalizowana będzie na wysokości 34 metrów (powyżej są już tylko koła wyciągowe wieży). Jej powierzchnia to 16 metrów kwadratowych. Żeby się na nią dostać trzeba będzie pokonać dokładnie 176 stalowych schodów. Na platformie zmieście się jednocześnie 20 osób. Na szybie będzie mogło przebywać 48 osób.

- Dotychczas szyb Prezydent można było oglądać jedynie z dołu. Za kilka tygodni zwiedzać będziemy mogli całe wnętrze zabytkowej wieży i podziwiać widok okolicy, który - jak mówią ci, co byli na górze – zapiera dech w piersiach. Jest to możliwe dzięki unijnej dotacji, która całkowicie zmieniła funkcjonalność tego pięknego obiektu – przyznaje Andrzej Kotala prezydent Chorzowa.

Wejście na szyb będzie bezpłatne. Na klatce schodowej, dla bezpieczeństwa, zamontowane zostaną kamery. Dwie dodatkowe, obrotowe, zamontowane zostaną na szczycie wieży.

Szyb Prezydent wpisany jest na listę zabytków. Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 roku. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”. Początkowo szyb nosił imię ,,Wielki Jacek", od 1937 roku - ,,Prezydent" na cześć Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem.

Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42m - jako jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5m ustawione równolegle obok siebie. Działalność górnicza była prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano.

Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna. W 2009 wieżę wyremontowano a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W pobliskich, pokopalnianych zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna. W 2010 roku wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera