Za kilka tygodni będziemy oglądać panoramę Chorzowa z szybu...

  Za kilka tygodni będziemy oglądać panoramę Chorzowa z szybu Prezydent [ZDJĘCIA]

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za kilka tygodni będziemy oglądać panoramę Chorzowa z szybu Prezydent [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Fot. UM Chorzów

  Za kilka tygodni będzie można wejść na szczyt szybu Prezydent w Chorzowie i podziwiać panoramę miasta. Trwa właśnie montowanie schodów, dzięki którym wejdziemy na jego szczyt.
  Właśnie trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na 42 metrową wieżę wyciągową nieczynnej od 21 lat kopalni. Aby się dostać na górę będziemy musieli pokonać ponad 170 schodów.

  Platforma widokowa zlokalizowana będzie na wysokości 34 metrów (powyżej są już tylko koła wyciągowe wieży). Jej powierzchnia to 16 metrów kwadratowych. Żeby się na nią dostać trzeba będzie pokonać dokładnie 176 stalowych schodów. Na platformie zmieście się jednocześnie 20 osób. Na szybie będzie mogło przebywać 48 osób.

  - Dotychczas szyb Prezydent można było oglądać jedynie z dołu. Za kilka tygodni zwiedzać będziemy mogli całe wnętrze zabytkowej wieży i podziwiać widok okolicy, który - jak mówią ci, co byli na górze – zapiera dech w piersiach. Jest to możliwe dzięki unijnej dotacji, która całkowicie zmieniła funkcjonalność tego pięknego obiektu – przyznaje Andrzej Kotala prezydent Chorzowa.

  Wejście na szyb będzie bezpłatne. Na klatce schodowej, dla bezpieczeństwa, zamontowane zostaną kamery. Dwie dodatkowe, obrotowe, zamontowane zostaną na szczycie wieży.

  Szyb Prezydent wpisany jest na listę zabytków. Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 roku. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”. Początkowo szyb nosił imię ,,Wielki Jacek", od 1937 roku - ,,Prezydent" na cześć Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem.

  Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42m - jako jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5m ustawione równolegle obok siebie. Działalność górnicza była prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano.

  Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna. W 2009 wieżę wyremontowano a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W pobliskich, pokopalnianych zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna. W 2010 roku wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowna redakcjo!

   Hesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Szyb" to jest dziura w ziemi, a to co pokazujecie na zdjęciu to jest wieża wyciągowa szybu!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kotala: gon Kopla - za Szlachthaus !!

   abc-z (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Juz sie ciesze na piekne widoki: zardzewiale resztki martwej huty, szpetny nibyrynek, zaklajstrowany ratusz, zamordowano markthalla, placzonco (do nieba krzyczonco!) rzeznia itd.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i jeszcze...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ... księżycowy krajobraz po hałdzie przy Kadeckiej, rdzewiejące tory po ukatrupionej 12-tce, dach Lidla, a na horyzoncie - złodziejówka przy Wschodniej.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TG

   bywalec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Czy będzie informacja upamiętniająca osoby wywiezione z tej kopalni do niewolniczej pracy na wschód ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama