Daj 1 procent w regionie

  Daj 1 procent w regionie

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeśli zdecydujesz się na podarowanie 1 procenta ze swojego podatku, pamiętaj, że w regionie czeka też na finansowe wsparcie m.in. Fundacja "Przystanek
  1/2
  przejdź do galerii

  Jeśli zdecydujesz się na podarowanie 1 procenta ze swojego podatku, pamiętaj, że w regionie czeka też na finansowe wsparcie m.in. Fundacja "Przystanek Schronisko" ze schroniska dla zwierząt w Katowicach ©Karina Trojok

  Pamiętajmy przede wszystkich o naszych regionalnych organizacjach i potrzebujących. Niestety, na razie najczęściej wybieramy organizacje, którym pomagamy, z województwa mazowieckiego (40 proc.), a nie z naszego. Regionalne organizacje wybiera tylko 36 procent darczyńców.
  - Raz w roku mamy wyjątkową możliwość, by wesprzeć działalność znajomych, lokalnych organizacji pozarządowych. Decydujmy zatem świadomie o tym, komu chcemy przekazać 1 proc. naszego podatku. Do końca kwietnia 2014 r. w naszym województwie będą popularyzowane plakaty promujące tę akcję i przypominające, że warto wspierać działania OPP. Do współudziału zaproszone zostały firmy zajmujące się transportem zbiorowym - Koleje Śląskie, Tramwaje Śląskie , KZK GOP, a także Park Śląski, Planetarium i zoo - mówi Joanna Stępień, pełnomocnik Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans.

  W naszym regionie Rybnik i powiat rybnicki należą do czołówki, jeśli chodzi o największą liczbę mieszkańców przekazujących 1 procent OPP. Urząd Skarbowy w Rybniku w 2013 r. przyjął 55,5 tys. takich zeznań. Nieco mniej zeznań z 1 procentem dla OPP złożyli mieszkańcy Tychów i Sosnowca . Pod względem sumy wpłat w czołówce też są rybni-czanie i mieszkańcy powiatu ryb-nickiego (3,1 mln zł) oraz mieszkańcy Katowic (3,2 mln zł) i Tychów (3,3 mln zł).

  Wypełnienie wniosku o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP jest bardzo proste. Trzeba tylko umieścić w formularzu PIT numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pozarządowej oraz kwotę, jaką na jej rzecz chcemy przekazać.

  Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania


  1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2013 r. wraz ze zaktualizowanymi rachunkami ba-nkowymi znajdziemy na stronie:
  www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego

  Pamietaj! Kwota darowizny nie może przekroczyć 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania.

  ***

  Na rozliczenie podatkowe za 2013 rok pozostało już mało czasu, a czasem pojwiają się problemy. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców. Dziennik Zachodni prowadzi jak co roku akcję Fiskus podpowiada, w ramach której radzimy jak bezbłędnie wypełniać PIT.

  Natomiast od wczoraj do 11 kwietnia w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach w godzinach 9-14 pracownicy I i II Urzędu Skarbowego w Katowicach pomagają podatnikom w wypełnieniu deklaracji.

  - Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom uda nam się pokazać, że składanie e-deklaracji nie jest trudne. Ten, kto zrobi to teraz z pomocą urzędnika, za rok być może spróbuje rozliczyć się na własną rękę - mówi Łukasz Gogola z II Urzędu Skarbowego w Katowicach.

  Składający zeznanie otrzymają na miejscu Urzędowe Potwierdzenie Odbioru dokumentu przez urząd.

  Z pomocy pracowników urzędów skarbowych może skorzystać każdy. Musi jednak wcześniej przygotować takie informacje, jak: PESEL lub NIP (dotyczy to osób prowadzących w 2013 roku działalność gospodarczą, zarejestrowanych podatników VAT, płatników składek społecznych i zdrowotnych oraz podatku), PIT-11, PIT-BC, PIT-40A/11A lub wypełniony formularz zeznania, kwoty przysługujących ulg i odliczeń, kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 r. lub kopię zeznania rocznego za 2012 r. oraz dowód osobisty. Szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie: http://www.isnet.katowice.pl/us/katowice2.htm

  Przy rozliczniu warto pamiętać o darowaniu 1 procenta. To nie będzie kosztować nas ani grosza, a może wielu pomóc.


  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
  *Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   1% dla Siemachy

   Pati (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A słyszeliście o Stowarzyszeniu SIEMACHA? To organizacja pożytku publicznego działająca w kilku miastach Polski wciąż poszerzając swoje horyzonty. Ich ideą jest tworzenie podwórka dla młodych...rozwiń całość

   A słyszeliście o Stowarzyszeniu SIEMACHA? To organizacja pożytku publicznego działająca w kilku miastach Polski wciąż poszerzając swoje horyzonty. Ich ideą jest tworzenie podwórka dla młodych ludzi, w którym mogą się rozwijać, odkrywać pasję, a także nawiązywać relację z rówieśnikami. Już niejednokrotnie widziałam efekty ich działań! Są naprawdę niesamowici. Zachęcam Was do zapoznania się z SIEMACHĄ na stronie www.siemacha.org.pl oraz do przekazywania 1% :)
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama