Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak często się spowiadamy? Nasze najczęstsze grzechy

M.Gadawa, A.Pustułka
Karina Trojok
Kościół zachęca do spowiedzi organizując noce konfesjonałów. Dla tych bardzo zapracowanych. Częściej spowiadają się mieszkańcy wsi, osoby starsze. Nasze grzechy? Np. chciwość i zawiść.

Raz do roku spowiada się trzy czwarte Polaków. Statystyki Kościoła Katolickiego jeśli chodzi o spowiedź, praktycznie od lat są niezmienne. Jeśli między 2002 a 2012 rokiem spadła liczba uczestników mszy świętych to w kwestii spowiedzi zmienia się niewiele. Częściej spowiadają się kobiety niż mężczyźni, mieszkańcy wsi niż miast oraz emeryci.

Papież Franciszek zachęca

Spowiedź jest obowiązkowa od 1215 roku. Minimalnie minimum to spodziedź raz do roku. Wszystko jednak zależy od naszej potrzeby i sytuacji. - To niezwykle ważne spotkanie kapłana i wiernego. Nie bez powodu objęte jest tajemnicą. Dotyka najważniejszych spraw i problemów wymagających wraźliwości, poufności i zaufania, którego nie można niepotrzebnym słowem zakłócić - mówi ks. Krzysztof Biela, moderator ds. nowej ewangelizacji z archidecezji katowickiej. Ks. Biela prowadził już ewangelizację w Galerii Katowickiej i w... tramwajach. Wszędzie trzeba próbować dotrzeć z dobrym słowem do człowieka. Niebawem po raz kolejny w kaplicy stojącej w pobliżu Silesia City Center będzie spowiadał w czasie Nocy Konfesjonałów. W przedsięwzięciu weźmie udział kilka parafii.

Do szczerej spowiedzi zachęca papież Franciszek, który spowiada się co piętnaście dni. Niedawno zszokował wiernych, gdy w czasie mszy podszedł do konfesjonału i wyspowiadał się u przypadkowego księdza. Papież Franciszek jest inicjatorem akcji " 24 godziny dla pana", czyli umożliwienia wiernym całodobowej spowiedzi.

Co usłyszymy od księdza

Z tej możliwości skorzystali już mieszkańcy Częstochowy oraz Wrocławia. Tego, jak i kto grzeszy oczywiście nie usłyszymy od żadnego księdza. Wiemy jednak, co najbardziej dręczy sumienia wiernych.

Ksiądz Aleksander Radecki, ojciec duchowy seminarium we Wrocławiu mówi, że wiedzę o głównych grzechach wrocławian niekoniecznie trzeba czerpać z konfesjonału. - Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. I już wiemy wszystko - mówi. Ksiądz Piotr (nazwisko znane redakcji), wiele lat posługujący we wrocławskich parafiach, ale także poza stolicą Dolnego Śląska uważa, że główne grzechy wrocławian, nie różnią się od tych w innych miejscowościach. - Ogromny problem widzę np. w pijaństwie. To właśnie alkohol, a raczej jego nadużywanie, gubi wiele osób.

Duszpasterz wśród kolejnych grzechów wymienia: chciwość, kradzieże, oszustwa, zdrady i kłamstwo, a także - niestety - lenistwo.

Lista grzechów, lista wad

-Z chciwością wiąże się również zazdrość. Ludzie potrafią być zazdrośni właściwie o wszystko, nawet o to, czego nie da się zmienić, np. datę urodzin. Lenistwo często natomiast wiąże się bardzo ściśle z kombinatorstwem, które zazwyczaj ma być jego "usprawiedliwieniem". Kombinatorzy działają według zasady: co zrobić, żeby się nie narobić, a zarobić - mówi ks. Piotr.
Te obserwacje potwierdza o. Franciszek z parafii pw. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu. - Grzechy, które dręczą wrocławian, nie są inne od tych, które popełniają ludzie w innych miastach. Wystarczy spojrzeć wokół siebie na to, co się dzieje i mamy jasność w kwestii naszych głównych wad - mówi o. Franciszek. Według niego są to chciwość, zazdrość i brak szacunku do innych.

Rozgrzeszenie od papieża
Ksiądz, czy biskup może rozgrzeszyć wiernego z takich grzechów jak morderstwo. Są jednak grzechy, które może rozgrzeszyć tylko papież. Sprawami takimi zajmuje się jeden z najstarszych watykańskich trybunałów, zwany trybunałem pokuty. Oficjalna nazwa tego gremium to Penitencjaria Apostolska. O jakie grzech y w tym wypadku może chodzić? O najcieższe jak złamanie tajemnicy spowiedzi, czy zamach na papieża.

Spowiedź wielkanocna
O obowiązku spowiedzi przynajmniej raz do roku, mówi drugie przykazanie koście.ne Spowiedż wielkanocna powinna się odbyć w okresie od Środy Popielcowej do uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Spowiedź traktowana jest przez Polaków jako czwarty sakrament pod względem ważności po chrzcie, Eucharystii i małżeństwie. Aby dobrze przygotować się do spowiedzi należy przedtem dokonać rachunku sumienia. Oczywiście księża też się spowiadają przed innymiksiężmi. Zgodnie z przyjętym w Polsce zwyczajem spowiedź obywa się w każdy pierwszy piątek miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!