Częstochowa: Jest układ - pracownicy MOPS mają 5 dni urlopu...

  Częstochowa: Jest układ - pracownicy MOPS mają 5 dni urlopu więcej

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie mają pierwszy w Polsce ponadzakładowy układ zbiorowy pracy w tej branży. Skorzysta z niego ponad 700 zatrudnionych. Umowę, po ponad dwóch latach negocjacji z prezydentami Częstochowy, wynegocjował Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Częstochowie.
  - Wywalczyliśmy m.in. 5 dni dodatkowego urlopu (co dwa lata) dla pracowników Domu Pomocy Społecznej, którzy zajmują się osobami upośledzonymi umysłowo i dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej troszczących się o inwalidów - mówi Tomasz Ziółkowski, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Częstochowie.

  Inne korzyści wynikające z układu to obowiązek corocznego negocjowania wzrostu płac przez pracodawcę, czyli Urząd Miasta i związki zawodowe.


  Już w tym roku pracownicy DPS-u i MOPS-u po akcjach strajkowych dostali po 500 złotych podwyżki. Zostały rozłożone na dwie raty: 150 zł od października i 350 zł od 2011 roku. Ponadto premie dla tych pracowników już nie będą w całości uznaniowe. 60 procent funduszu premiowego rozdzielane będzie na wszystkich pracowników. O podziale reszty decydować będą szefowie DPS-u i MOPS-u.

  Układ likwiduje okresowe umowy o pracę. Każdy, kto ma za sobą co najmniej 21 miesięcy pracy w MOPS-ie czy DPS-ie i ma umowę na czas określony dostanie nową, bezterminową.

  Solidarność chce teraz podobny układ wynegocjować ze Starostwem Powiatowym dla pracowników trzech powiatowych Domów Pomocy Społecznej.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama