Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc coraz bliżej: Zobacz kiedy rozpoczyna się Wielkanoc i poznaj obrzędy Triduum

KAG
Adam Wojnar/ Polskapresse
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Niedziele Wielkanocną, która w 2014 roku wypada 20 kwietnia, poprzedza Wielki Tydzień – uroczysty czas zadumy, upamiętniający ostatnie dni Chrystusa. Jest to również czas przygotowań, bogaty w wiele obrzędów i tradycji. WIELKANOC - OBRZĘDY WIELKANOCNE

Wielki post jest czasem pokuty, który przygotowuje chrześcijan do świąt wielkanocnych. Najważniejszym wydarzeniam tych dni jest Triduum Paschalne, którego zwieńczeniem jest uroczysta Wigilia Paschalna - Niedziela wielkanocna. Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek.

W tym dniu na mszy krzyżma świętego, celebrowanej w kościele katedralnym przez biskupa i prezbiterów diecezji. Następuje święcenie olei dla chorych, katechumenów oraz świętego krzyżma. Wieczorem, w Wielki Czwartek odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Jest to czas rozpoczęcia Triduum Paschalnego.

Msza jest sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. W Wielki Czwartek milkną dzwony i gongi, które zastępują kołatki. Pod koniec obrzędu następuje przeniesienie puszki z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy.

Wielki Piątek jest dniem, podczas którego nie odprawia się mszy. Zgodnie z chrześcijańską tradycją powinien być to dzień powagi, skupienia oraz postu. W tym dniu, szczególnie czci się krzyż, a w kościach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji. Ołtarz podczas Wielkiego Piątku pozostaje pusty. Bez krzyża, kwiatów, świeczników oraz obrusu. Zwieńczeniem dnia jest adoracja krzyża, a następnie procesja do Grobu Pańskiego.

W Wielką Sobotę następuje tradycyjna w Polsce święconka. W tym dniu Kościół trwa przy Grobie Pańskim i rozważa śmierć i mękę Chrystusa. Dawniej, w Wielką Sobotę niszczono stare ołtarze i budowano nowe. Obecnie zwyczaj ten nie jest praktykowany. Zamiast niego pozostawia się pusty ołtarz.

Niedziela Wielkanocna jest zwieńczeniem Triduum Paschalnego. Dawniej, Wielka Niedziela rozpoczynała się mszą rezurekcyjną. Uroczystą mszę zapowiadało bicie dzwonów, które według tradycji chrześcijańskiej obwieszczało zmartwychwstanie Chrystusa. Aktualnie, w związku z przywróceniem dawnych ceremonii Triduum, celebracja rezurekcji straciła na znaczeniu.

Niedziela wielkanocna jest najważniejszym punktem Roku Liturgicznego. Aktualne obchody są nawiązaniem do wielowiekowej tradycji. Obrzędy Wigilii Paschalnej powinny odbywać się w nocy. Nie powinny rozpoczynać się przed nadejściem nocy. A powinny być zakończone przed nadejściem niedzielnego świtu.

W trakcie Liturgii Paschalnej zawarta jest Liturgia Światła. Podczas której kapłan święci ogień i zapala od niego paschał. Następnie kapłan na świecy kreśli znak krzyża i litery A (alfa) i Ω (omega). Kolejna jest Liturgia Słowa, podczas której następuje czytanie dziewięciu czytań biblijnych. Po ostatnim czytaniu Starego Testamentu następuje intonacja hymny „Chwała na wysokości”.

W tym czasie kołatki zastępują dzwony, grają także organy. Ostatnimi dwoma Liturgiami, celebrowanymi podczas Niedzieli wielkanocnej jest Liturgia Chrzcielna. Podczas której śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych oraz Liturgia Eucharystyczna.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!