Ważne
  Mój Reporter: Kto może się starać o ulgę na zakup kasy...

  Mój Reporter: Kto może się starać o ulgę na zakup kasy fiskalnej?

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mój Reporter: Kto może się starać o ulgę na zakup kasy fiskalnej?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Komu przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej? - z takim pytaniem zwrócił się do nas czytelnik z Katowic.
  Na pytanie odpowiada Joanna Kruz, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach:

  Podatnicy zobowiązani do ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej mogą skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy fiskalnej. Ustawodawca zapewnił nowym nabywcom kas możliwość skorzystania ze zwrotu w wysokości do 90 proc. wartości urządzenia, maksymalnie 700 zł. Szczegółowe warunki jakie musi spełnić podatnik zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2010 r.

  1. Ta ulga przysługuje tylko podatnikom, którzy rozpoczynają ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej. 2. Każda z tych osób musi jednak rozpocząć ewidencjonowanie w obowiązujących terminach.

  3. Podatnik musi przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania na kasie złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego pisemne zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania.
  4. W momencie korzystania z ulgi należność za kasę rejestrującą powinna być zapłacona i to bez znaczenia czy płatność była jednorazowa, czy też ratalna.
  5. Wspomniana ulga przysługuje tylko w przypadku zakupu pierwszej kasy fiskalnej.

  Podatnicy powinni pamiętać, że prawo do ulgi przysługuje tylko w zakresie kas rejestrujących spełniających wymagania określone w przepisach dotyczących kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników.

  Każdy z podatników, którzy skorzystał z ulgi na zakup kasy fiskalnej musi też pamiętać o warunkach jakie musi spełnić, aby nie być zmuszonym do zwroty tej sumy. Jeśli w ciągu trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów wystąpią okoliczności opisane poniżej będą zmuszeni do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot:

  1. zaprzestanie przez podatnika używania kas rejestrujących;
  2. niedokonanie przez podatnika w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis;
  3. zaprzestanie przez podatnika działalności;
  4. otwarcie likwidacji podatnika;
  5. ogłoszenie upadłości podatnika;
  6. sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), a następca prawny nie będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych za pomocą kas rejestrujących,
  7. dokonanie odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w § 2 i 3 rozporządzenia MF z dnia 27 grudnia 2010 r.

  W przypadku zawieszenia działalności zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej do tzw. „okresu używania kasy rejestrującej” nie jest wliczany okres zawieszenia tej działalności co oznacza, że aby podatnik nie był zobligowany do zwrotu wcześniej odliczonej lub zwróconej mu ulgi kasa winna być używana przez minimum trzy lata.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama