Fiskus nie lubi spóźnialskich

  Fiskus nie lubi spóźnialskich

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nie wolno wypełniać zeznania bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych. Może zakończyć się to karą za wykroczenie skarbowe
  1/2
  przejdź do galerii

  Nie wolno wypełniać zeznania bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych. Może zakończyć się to karą za wykroczenie skarbowe ©arc.

  Wielu podatników skarży się, że do tej pory nie otrzymało PIT-11 i dlatego nie rozliczą się z fiskusem. Niestety, nie mają racji. Rozliczyć się muszą.
  Eksperci ostrzegają, że jeśli na czas, czyli do 30 kwietnia, podatnik nie złoży rocznego rozliczenia z podatku dochodowego za ubiegły rok, to na niego - w pierwszej kolejności - spadną problemy, a nie na pracodawcę.

  Brak PIT-11 nie zwalnia nas od złożenia rozliczenia

  - Brak informacji PIT-11 nie zwalnia nas ze złożenia rozliczenia rocznego - przypomina Katarzyna Miazek z Tax Care. - Jeśli pracodawca nie prześle druku, do rozliczenia z fiskusem przydadzą się m.in. umowy, wyciągi bankowe, druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń.

  Termin na przesłanie podatnikom informacji PIT-11 już minął. Do końca lutego każdemu zatrudnionemu pracownikowi (na etacie czy zleceniu) pracodawca był zobowiązany dostarczyć informację o uzyskanych w danym roku zarobkach, zapłaconych składkach ubezpieczeniowych i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.


  Formularz mógł dotrzeć do pracownika już w ubiegłym roku, jeśli obowiązek poboru przez płatnika zaliczek ustał w ciągu 2013 roku, a podatnik złożył wniosek o wcześniejsze wystawienie PIT-11.

  Jednak formularz może być też spóźniony, ponieważ pracodawca dotrzymuje terminu nawet wtedy, jeśli wysłał PIT-11 ostatniego dnia lutego. Ale jeśli jeszcze go nie mamy, to powinniśmy się zacząć martwić.

  Dlaczego ta informacja jest taka ważna dla podatników?

  - Ponieważ informacje z zebranych formularzy PIT-11 - ze wszystkich stosunków pracy, jakie podatnik wykonywał w ciągu roku - posłużą do wypełnienia rocznej deklaracji PIT-37 lub PIT-36, jeśli rozliczamy się ze współmałżonkiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton, ekspert w firmie Tax Care. -

  Jeśli zatem PIT-11 nie dotrze do nas w tych dniach, warto sprawdzić, dlaczego tak się stało i zadbać o to, by trafił do nas jak najszybciej.

  Mamy prawo upomnieć pracodawcę na piśmie

  Na początku najlepiej udać się do pracodawcy i uzyskać odpowiedź na pytanie, czemu nie otrzymaliśmy PIT-11. - Jeśli okaże się, że druk został wysłany, ale poczta zwróciła list ze względu na błędny adres, bądź też przesyłka zaginęła na poczcie, możemy poprosić pracodawcę o duplikat - także w sytuacji, gdy formularz otrzymaliśmy, ale zaginął gdzieś w domu - wyjaśnia Katarzyna Miazek z Tax Care. - Jeżeli natomiast pracodawca nie wysłał PIT-11, mamy prawo upomnieć go na piśmie, a także zawiadomić o opóźnieniu fiskusa - a ten może nałożyć na spóźnialskiego pracodawcę karę grzywny za wykroczenie skarbowe.

  Spór z pracodawcą nie uch-roni nas jednak od rozliczenia. Fiskus wymaga złożenia deklaracji podatkowej na czas i musimy to zrobić.

  Skąd brać dane, kiedy nie mamy druku PIT-11, na którym pracodawca podaje m.in. wysokość dochodu ze stosunku pracy, wartość potrąconych w ciągu roku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz należne i pobrane zaliczki na podatek dochodowy?

  - Gdy nie mamy PIT-11, powyższe dane musimy ustalić sami - mówi Katarzyna Miazek z Tax Care. - O ile może nie być problemu z ustaleniem wysokości własnego wynagrodzenia - na przykład na podstawie treści umowy o pracę - o tyle informacji o kwotach pobranych i odprowadzonych składek społecznych i zdrowotnych ZUS udzieli jedynie w swoim oddziale, i to na podstawie wcześniej złożonego przez nas wniosku. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę, mogą wystarczyć miesięczne druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń, które zawierają takie informacje o wysokości wynagrodzenia brutto, wynagrodzenia do wypłaty, zastosowanych kosztach uzyskania przychodu, a także wysokości zaliczek na podatek dochodowy.

  Nasz ekspert dodaje, że przy składaniu PIT na podstawie własnych wyliczeń, warto to zaznaczyć, wskazując jednocześnie, na jakiej podstawie zostały przyjęte wskazane w zeznaniu wartości.

  Nie wolno wypełniać zeznania "na oko"

  Nie wolno natomiast wypełniać PIT bez jakichkolwiek dokumentów źródłowych.

  - Nie warto wypełniać rocznego zeznania "na oko". Niezłożenie rocznego PIT do 30 kwietnia, a także złożenie zeznania zawierającego błędne informacje, przez które wykazana w nim kwota podatku jest zaniżona, może zakończyć się karą za wykroczenie skarbowe - ostrzega Katarzyna Miazek z Tax Care. - Wysokość ewentualnej kary zależeć będzie od kilku czynników, m.in. od dochodów podatnika, liczby osób na jego utrzymaniu oraz od znaczenia samego uchybienia, np. wartości uszczuplonego podatku - dodaje.

  Samodzielne rozliczenie przez internet

  Gdy terminy będą nas gonić, możemy wykorzystać udogodnienie, jakim jest samodzielne rozliczenie przez internet, które jest szybsze, łatwe i wygodniejsze niż wypełnianie papierowego PIT-a.

  - Decyzja o rozliczeniu się z fiskusem przez internet z pewnością pozwoli ograniczyć do minimum formalności związane ze składaniem deklaracji w okienku - przekonuje Agata Szymborska-Sutton, ekspert w firmie Tax Care.

  Wystarczy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów aplikację e-Deklaracje i mieć zainstalowany program Adobe Reader do otwarcia Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

  - Nie trzeba nawet posiadać podpisu elektronicznego - za potwierdzenie służy podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzedniej deklaracji podatkowej - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton. - Poza nią należy podać identyfikator podatkowy (PESEL - w przypadku zwykłych osób fizycznych, NIP jest natomiast potrzebny w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), imię i nazwisko oraz datę urodzenia.

  Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest traktowane na równi z potwierdzeniem zez-nania złożonego w urzędzie lub potwierdzeniem nadania listu poleconego na poczcie.

  Fiskus podpowiada

  Nasz cykl "Fiskus podpowiada", który prowadzimy przy współpracy z Business Centre Club i Urzędem Kontroli Skarbowej w Katowicach, jak co roku ma pomóc Czytelnikom bezbłędnie wypełnić PIT. Dziś rady na ostatnią chwilę - odpowiedź dla Czytelników, którzy zgłaszali nam pewne problemy.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama