Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimbardo: heros w Tobie

Marcin Zasada
Profesor Philip Zimbardo i... Karlik z Kocyndra. Jak widać, gwieździe współczesnej psychologii nie brak poczucia humoru
Profesor Philip Zimbardo i... Karlik z Kocyndra. Jak widać, gwieździe współczesnej psychologii nie brak poczucia humoru mat. prasowe centrum zimbardo
W poniedziałek prof. Philip Zimbardo, guru współczesnej psychologii, otworzy w Nikiszowcu centrum, któremu patronuje. Wizyta wzbudza wielkie zainteresowanie

"Sytuacje społeczne mają na nasze zachowanie i funkcjonowanie głębszy wpływ niż moglibyśmy uwierzyć" - pisał prof. Philip Zimbardo we wnioskach ze swojego eksperymentu więziennego, zawartych w książce "Efekt Lucyfera". Między innymi dlatego tak ważne jest centrum, które słynny psycholog otworzy w poniedziałek na katowickim Nikiszowcu.

Bohaterstwo, czyli bycie w porządku

O tym eksperymencie profesora Zimbardo słyszeli wszyscy, którzy kiedykolwiek zetknęli się z jego nazwiskiem: w 1971 r. naukowiec umieścił w prowizorycznym więzieniu grupę studentów, których podzielił na strażników i skazańców. Po 6 dniach eksperyment trzeba było przerwać, bo studenci-strażnicy zaczęli znęcać się nad swoimi ofiarami. 40 lat temu Zimbardo pokazał, że dobrzy ludzie mogą w szczególnych okolicznościach zamieniać się w oprawców. Dziś mówi również: szczególne okoliczności mogą wyzwalać w nas bohaterstwo.

Waldemar Jan, szef Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, ten "codzienny heroizm", o którym pisze Zimbardo, nazywa po prostu "byciem w porządku". To między innymi jemu oraz dr Agnieszce Wilczyńskiej z Instytutu Psychologii UŚ, prawie 2 lata temu udało się przekonać człowieka-instytucję współczesnej psychologii, by w wyjątkowej robotniczej dzielnicy Katowic uruchomić centrum z jego nazwiskiem i patronatem. To centrum służyć będzie głównie lokalnej społeczności Nikiszowca - jako miejsce spotkań, warsztatów, dyskusji, ale i wspólnej rozrywki, integrujących mieszkańców i umożliwiających zdobywanie wiedzy oraz umiejętności.

- Profesor dał nam nie tylko nazwisko, ale też wiarę i zaufanie. Otworzył drzwi, których sami nigdy byśmy nie otwarli - mówi Jan. - Idea centrum skupia się przede wszystkim wokół słowa "lokalność". Lokalność to punkt odniesienia i wartości, z których warto czerpać, szukając miejsca w globalnym świecie. Dlatego tak ważne jest, by młodzi stawali się pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności. Świadomie w niej uczestniczyli i ją tworzyli.

Profesor opowie Ślązakom o bohaterstwie

Centrum zostanie otwarte w poniedziałek, w samo południe. W ramach inauguracji Zimbardo m.in. spotka się z mieszkańcami i wygłosi krótki wykład (ok. godz. 16.30). To tylko mały punkt na śląskim szlaku, jaki wytyczyli mu organizatorzy jego wizyty.

Profesor odwiedzi m.in. Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach (podpisze swoje książki będące w zasobach CINiBA), zabytkową kopalnię Guido w Zabrzu, zaś w Centrum Sztuki Filmowej we wtorek wygłosi wykład o tym, jak zło zwyciężać dobrem i bohaterstwem. Zainteresowanie nim było tak wielkie, że od kilku tygodni w sali kina Kosmos nie ma już wolnych miejsc.

Między innymi o złu, dobru i kondycji współczesnego świata sami będziemy rozmawiać z profesorem Zimbardo. Wywiad ze słynnym naukowcem przeczytacie Państwo w świątecznym magazynie DZ.

Opinia

Dr Agnieszka Wilczyńska z Instytutu Psychologii UŚ, organizatorka wizyty prof. Zimbardo w Polsce:
Profesor Zimbardo pokazuje, czym jest zło, ale też demonstruje, co i jak robić, by to zło przetransformować w dobro. To unikalne! Zimbardo ma gotowy program i chce się nim dzielić - to program budowania bohatera, który jest w każdym z nas. Nie chodzi o samotnego straceńca skazanego na porażkę, nie musi chodzić o człowieka, który wynosi nieznajomego z płonącego budynku. Sekret w tym, że heroizm, ten zwyczajny, codzienny, wcale nie jest czymś szalonym czy ryzykownym. Centrum Zimbardo, któremu przyświeca idea codziennego bohaterstwa, to żywy przykład zmiany społecznej, dobrego eksperymentu, służącego lokalnej społeczności.

To również pionierskie wyzwanie, w którym wszyscy chcemy wziąć udział. Śląskie środowisko naukowe współpracuje z profesorem, wspólnie piszemy książki (właśnie ukazuje się jedna z nich: "Młodzież na biegunach życia społecznego" - prof. Zimbardo zawarł w niej swoje przesłanie dla nauczycieli i edukatorów).

Profesor jest niezwykłym naukowcem, dla którego samo badanie i interpretowanie zjawisk psychologicznych jest tylko połową drogi. Kluczem jest umiejętność wykorzystania ich w praktyce, w rzeczywistej zmianie społecznej, budowaniu kapitału pokoleń. Zimbardo pokazuje, że ta wiedza "po coś jest" i "czemuś" służy - poprawie funkcjonowania społeczeństw. Tak właśnie jest w Nikiszowcu.

Co skłoniło prof. Zimbardo do zainteresowania się Śląskiem? Podyskutuj z autorem


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!