Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorze, czas na komputer i gry

Agata Pustułka
Co tam szachy czy jakieś "przedpotopowe" krzyżówki. Seniorzy powinni już dziś łaskawym okiem spojrzeć na komputery czy tablety i zacząć grać w gry razem z wnukami. - To świetny fitness dla mózgu - mówi Anna Maria Wieczorek, która prowadzi badania na ten temat
Co tam szachy czy jakieś "przedpotopowe" krzyżówki. Seniorzy powinni już dziś łaskawym okiem spojrzeć na komputery czy tablety i zacząć grać w gry razem z wnukami. - To świetny fitness dla mózgu - mówi Anna Maria Wieczorek, która prowadzi badania na ten temat 123RF
W woj. śląskim rośnie procent osób po 60. roku życia. Ich największym problemem jest brak aktywności. Na szczęście już jest na to sposób.

Masz 50 lat? Możesz spodziewać się, że już niedługo lekarz przepisze Ci obowiązkową grę na... komputerze. Codziennie po 30 minut. Oczywiście oprócz spaceru czy nordic walking.

Czy to będzie strzelanka? Gra strategiczna? Można je oczywiście wypróbować. Ale najlepszy trening zapewnią specjalne gry dostosowane do potrzeb seniorów.

Ich zestaw testują właśnie specjaliści ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Ochotnicy, którzy zgłosili się do programu, muszą poświęcić ćwiczeniom kilkadziesiąt minut dziennie. Na początku i na końcu doświadczenia wykonywane jest EEG ich mózgu, żeby sprawdzić, jaki wpływ na nasz najważniejszy organ miały komputerowe zadania.

Celem jest stworzenie optymalnie skutecznej gry, która będzie produktem dla osób 50 plus, zawierającej ćwiczenia do wykonania przez nabywcę-pacjenta. Tak jak dziś trenerka Ewa Chodakowska odchudza Polki, tak niebawem gra opracowana przez naukowców będzie ćwiczyć nasze mózgi.

- Nie bez powodu program nosi nazwę "Fitness dla mózgu" - wyjaśnia Anna Maria Wieczorek, doktorantka SWPS, pomysłodawczyni projektu. - Nasza gra ma poprawić funkcje poznawcze, takie jak pamięć czy szybkość reakcji. Nawet typowe gry dla młodzieży przynoszą efekt w postaci lepszego refleksu, bo grając w nie musimy nauczyć się reagować na wiele bodźców. Przydaje się to choćby w czasie prowadzenia samochodu. Chodzi nam o podtrzymanie i wydłużenie dobrego funkcjonowania poznawczego, co ma szczególne znaczenie w kontekście wymagań dotyczących długości aktywności zawodowej.

W grach dla seniora ważne są te elementy, które mają wpływ na lepsze zapamiętywanie np. określonych figur, ich sekwencji. Przypomina to trochę wykonywanie przysiadów, ale w tym wypadku ćwiczą nie mięśnie, lecz komórki nerwowe.

Dziś martwimy się uzależnieniem od gier dzieci i młodzieży oraz wynikającą z tego ich izolacją społeczną. W każdej dziedzinie życia wskazany jest jednak złoty środek i odpowiednio dawkowana zabawa z komputerem ma swoje dobre strony. - Teraz dzieci wręcz rodzą się z myszką i klawiaturą w rękach. To już nie są uczestnicy rewolucji informatycznej, jak pokolenie dzisiejszych 40-latków. Za kilkadziesiąt lat im - jako seniorom - będzie łatwiej, bo mózg będą ćwiczyć dłużej - uśmiecha się
Anna Maria Wieczorek i dodaje: - Byle się tylko nie "przetrenować".

Niestety, dziś dla wielu seniorów korzystanie z komputera to jak nauka języka obcego. Trzeba jednak przełamać obawy.
Po 20. roku życia możliwości naszego mózgu zaczynają maleć. Zmniejsza się liczba komórek nerwowych i połączeń między nimi. Zmienia się sposób funkcjonowania mózgu. Wolniej się uczymy, ale szybciej, na podstawie danych, podejmujemy decyzje - coś za coś. Chodzi o to, by jak najdłużej mobilizować mózg do działania.

Pomysłem stworzenia komputerowych treningów dla seniorów jest zachwycony dr Jan Szewieczek, geriatra z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. - Ważne jednak, by w równowadze utrzymać aktywność społeczną, intelektualną oraz fizyczną. To wyzwanie naszych czasów. Demografia nakazuje poszukiwanie coraz to nowych możliwości dla zachowania jak najdłużej każdej z tych sprawności. Przy okazji gier dla seniora może się wzmocnić międzypokoleniowa więź, w której nauczycielami nie będą dziadkowie, ale wnuki. Bardzo to fajne.

Oczywiście wysiłek trzeba dostosować do możliwości i stanu zdrowia pacjenta. Takie działania to potrzeba przyszłości. W 2030 r. w woj. śląskim osoby po 60. roku życia stanowić będą prawie 30 proc. mieszkańców. Już dziś seniorzy po 65. roku życia stanowią 40-50 proc. pacjentów w oddziałach wewnętrznych, neurologicznych oraz ortopedycznych.

Kłopoty z pamięcią

Każdy z nas miał lub będzie miał problem z pamięcią. Mniejszy lub większy. Po 50. roku życia pamięć staje się coraz słabsza.
W najgorszym scenariuszu luki w pamięci to początek choroby Alzheimera. Jednak problem z przypomnieniem sobie np. imienia kuzynki, nazwy ulicy mogą mieć też osoby chore na depresję. Na nią też, wraz z wiekiem, cierpi coraz więcej osób, co, niestety, jest często niezauważone przez otoczenie i lekarzy.

Przyczyną może być też nadciśnienie tętnicze (w sumie im niższe ciśnienie, tym lepsza pamięć). Zwykle szwankuje pamięć świeża, ale świetnie funkcjonuje pamięć trwała. Dlatego nasze babcie lepiej pamiętają menu z własnego ślubu niż to, co gotowały wczoraj na obiad. "Daily Telegraph" ustalił, że jedna trzecia 50-latków najczęściej zapomina imion innych osób, co piąty senior nie pamięta, gdzie położył klucze lub okulary. 13 proc. miało problem z przypomnieniem sobie kodu PIN do telefonu czy karty bankomatowej.

Podstawą jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie problemu przez lekarza. Przy czym nie ma reguły, jak u konkretnej osoby będą się przejawiać kłopoty z pamięcią.

U jednej wystąpią wcześniej, a u drugiej nieco później.

Na to, by po piątej dekadzie życia mieć dobrą pamięć, pracujemy całe życie. Na stan naszej pamięci ma wpływ dieta, warunki środowiskowe i oczywiście tryb życia: papierosy, alkohol. Ważna jest każda aktywność fizyczna i intelektualna: od stawiania pasjansa po czytanie książek i rozwiązywanie krzyżówek.

Czy gry dla seniorów to dobry pomysł - co o tym sądzicie? Dyskutujcie z autorką


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!