Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę idziemy do kościołów z palmami

Monika Chruścińska-Dragan
Palmowa niedziela to tradycja sięgająca średniowiecza
Palmowa niedziela to tradycja sięgająca średniowiecza Krzysztof Szymczak
Jak wyglądały palmy naszych babć? W czym tkwiła ich magiczna moc i czy kora wierzby na pewno uleczy nasz ból głowy?

Zielone, bibułkowe, zdobione kwiatami, dekorowane wstążeczkami, całkiem malutkie, a nawet kilkumetrowe. W niedzielę wokół kościołów wyrośnie las palm. Niektóre parafie przeprowadzą konkursy na najładniejszą, największą, najlepiej zdobioną.

Wszystko na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy pięć dni przed ukrzyżowaniem. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw trzymając gałązki palmowe w dłoniach i wołając: Hosanna!

Tradycja święcenia palm znana jest w Polsce już od średniowiecza. - Zmieniają się tylko: forma palm i zwyczaje związane z niedzielą palmową - zaznacza Dobrawa Skonieczna-Gawlik, kustosz działu etnografii Muzeum Zagłębia w Będzinie. Dawniej szliśmy do kościołów z ręcznie wykonanymi palmami z samych gałązek wierzbowych, oplecionych baziami, bukszpanem, zbożami, kwiatami z bibuły. Dziś skłaniamy się najczęściej ku kupnu gotowych - w formie bukietów - lub wileńskich, plecionych z suszonych, barwionych kwiatów i traw.

- W religijności ludowej palmy po ich poświęceniu zyskiwały magiczną moc - przypomina Skonieczna-Gawlik. Dlatego nasze babcie i dziadkowie nie wyrzucali ich, tylko przetrzymywali za świętym obrazem albo wieszali nad wejściem do domu, aby błogosławiły jego mieszkańcom.

- Wierzono, że połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a krzyżyki uplecione z palmowych gałązek, wetknięte w ziemię, bronią pola przed gradobiciem i piorunami - wymienia etnografka. Często z suszonych fragmentów palm przygotowywano też wywar i pojono nim zwierzęta gospodarskie na wsiach, zwłaszcza cielne krowy.

- Co ciekawe, zastosowania niektórych z wierzeń można dopatrywać się w obecnej medycynie. Połknięcie jednej bazi co prawda nie wyleczy nam od razu anginy, ale kora wierzby wykorzystywana jest dzisiaj na przykład do produkcji leków przeciwbólowych, tj. aspiryny i polopiryny - zaznacza Skonieczna-Gawlik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!