Betonowa Kostka i Superjednostka 2014: są dwie ostatnie...

  Betonowa Kostka i Superjednostka 2014: są dwie ostatnie nominacje [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Betonowa Kostka i Superjednostka 2014: są dwie ostatnie nominacje [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii
  Są dwie ostatnie nominacje do plebiscytów Betonowa Kostka i Superjednostka. Obie katowickie. Do antynagrody zgłoszono pierwszą z czterech wież Activ Investment na osiedlu Tysiąclecia, zaś na tytuł najlepszej realizacji 2013 ma szansę MDK w Dębie, czyli nowo powstały dom kultury.
  Bublem roku 2013 ma szansę zostać inwestycja z osiedla Tysiąclecia.

  - Pierwsza z "Czterech wież" Active Investment - to realizacja, która zaburza spójny charakter osiedla Tysiąclecia, która zamiast wynagradzać nam tę stratę, formą daje architekturę niskich lotów. Na dodatek usiłuje być konkurencją dla prostych bloków osiedla. Rywalizacja ta jednak zawsze wychodzi na dobre tylko starszej architekturze, która była projektowana z uwzględnieniem warunków klimatycznych, przyrodniczych oraz była tworzona z myślą o człowieku, a nie tylko o zysku.
  Kolejny przykład architektury przez małe "a", która w naszym odczuciu negatywnie wpływa na charakter Osiedla Tysiąclecia – uzasadnia nominację Stowarzyszenie Moje Miasto, które jest organizatorem plebiscytów Betonowa Kostka i Superjednostka.

  Natomiast do Superjednostki zgłoszono nową wybudowany gmach filii Miejskiego Domu Kultury w katowickim Dębie.

  – Długo wyczekiwana realizacja autorska warszawskiej Pracowni Architektury i Urbanistyki Rafała Mazura o nietypowej bryle, w której zadbano o wpisanie się w kontekst. Budynek dzięki przeszkleniom i licznym wejściom prezentuje się jako otwarty i dostępny. Na razie możemy podziwiać budynek z zewnątrz, ale czeka nas zielony taras z ogrodem na dachu, sala widowiskowa, dwie sale wielofunkcyjne, dwie garderoby, pracownia plastyczna, muzyczna i baletowa. Budynek powstał jako uzupełnienie luki po Górniczym Domu Kultury i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. Nominujemy ciekawą bryłę architektoniczną oraz przywrócenie mieszkańcom „przestrzeni kultury” - argumentuje SMM.

  To już ostatnie dwie nominacje do obu plebiscytów. - Obrady jury odbędą się 16 kwietnia, wówczas poznamy wyniki – dodaje Martyna Fołta z SMM. Tradycją stało się, że co roku nominacje oceniają ludzie niezwiązani zawodowo z architekturą, w tym roku w skład jury weszli: dr hab. prof. SWPS Katarzyna Popiołek, dr Anna Adamus-Matuszyńska, Zofia Oslislo-Piekarska, Michał Pamuła, Ewa Kokot.

  Jurorzy będą wybierali spośród aż dziesięciu nominacji. Do antynagrody „Betonowa Kostka” zgłoszono wyburzenie hali targowej z 1937 roku, czyli dawnego Supersamu w Katowicach, reklamy zasłaniające elewację Centrum Kultury Katowice, przebudowę estakady w Chorzowie, wycinkę drzew w Katowicach oraz wspomnianą wyżej inwestycję na os. Tysiąclecia.

  Zaś do Superjednostki przebudowę i zagospodarowanie placu przy kościele św. Jacka w Bytomiu, odbudowę kolejki Elki w Parku Śląskim, rewitalizację placu przy ulicy Lompy w Katowicach, Galerię Elektrownia w Czeladzi oraz MDK w Dębie.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama