18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciąże pod lepszą kontrolą

Agata Pustułka
Prof. Krzysztof Sodowski, konsultant perinatologii
Prof. Krzysztof Sodowski, konsultant perinatologii Mikołaj Suchan
Będzie nowy system opieki nad kobietami w ciąży w regionie. Trzeba jednak kupić kilkadziesiąt aparatów KTG dla oddziałów

Zbyt wiele dzieci z tzw. ciąż zagrożonych rodzi się w województwie śląskim na zwykłych oddziałach noworodkowych, zamiast w specjalistycznych ośrodkach, tj. trzeciego stopnia refe-rencyjności, które zapewniają lepszą opiekę w przypadku powikłań. Takie właśnie oddziały są w Bytomiu, Katowicach i Rudzie Śląskiej. Prof. Krzysztof Sodowski, nowy konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii, której zadaniem jest opieka nad dzieckiem nienarodzonym i matką, chce, by takie placówki były w regionie jeszcze co najmniej dwie.

- Musimy zreformować system opieki nad kobietą ciężarną. Doposażyć oddziały w aparaturę i zmienić warunki lokalowe, bo porodówek z prawdziwego zdarzenia w województwie jest niewiele. W większości od kilkudziesięciu lat niewiele się w nich zmieniło - mówi prof. Sodowski.

Jego zdaniem, jedną z najpilniejszych potrzeb jest zakup dla oddziałów nowych aparatów KTG, które monitorują stan dziecka i odgrywają decydującą rolę w okresie porodu. Trzeba ich kupić w skali regionu kilkadziesiąt.

Zdaniem prof. Sodowskiego, każda z kobiet musi też mieć prawo do znieczulenia porodowego. Nie może to być luksus, ale standard. - Konieczne są działania edukacyjne i profilaktyczne, które zmniejszą liczbę ciąż wcześniaczych. Tu jednak potrzebna jest lepsza opieka nad ciężarną. Zarówno ze strony lekarza, jak samej kobiety. Choć muszę dodać, że świadomość pań jest coraz większa - dodaje prof. Sodowski.

Nowy konsultant popiera wprowadzenie jednolitego wzoru kart ciążowych, niedawno prezentowanych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. - Niezwykle istotne jest prowadzenie właściwej, kompletnej dokumentacji. To taka gwarancja bezpieczeństwa dla rodziców, jak i lekarzy - dodaje prof. Sodowski. By zwiększyć ich szansę na zdrowe potomstwo i zminimalizować liczbę powikłań, ważne jest promowanie zdrowego stylu życia i naturalnego porodu. - Nie jestem zwolennikiem cesarskiego cięcia na życzenie. Odsetek cięć jest u nas zbyt duży.

Dla porównania w Polsce to 45 proc. porodów, a w Wielkiej Brytanii zaledwie 18 proc. Rozumiem jednak, że kobietom, które widzą w mediach różne tragiczne przypadki związane z niewykonaniem cesarki, wydaje się ona bezpieczniejsza dla dziecka.

Zrobię wszystko, by promować poród naturalny, bo to on jest w większości przypadków optymalnym wyjściem - dodaje prof. Krzysztof Sodowski. Jego zdaniem, po pierwszej cesarce zajście w ciążę z kolejnym dzieckiem jest trudniejsze niż w przypadku porodu naturalnego.


*Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
*Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!