Dąbrowa Górnicza: Pogoria bez 1000 drzew, a plaże są nadal...

  Dąbrowa Górnicza: Pogoria bez 1000 drzew, a plaże są nadal za małe

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Pogoria bez 1000 drzew, a plaże są nadal za małe
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Nad Pogorią III miasto wycięło blisko 1000 drzew, by można było tu wypoczywać w lepszych warunkach. Okazało się jednak, że plaż nie poszerzą.
  Nie tego oczekiwali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. Właśnie okazało się, że nici z zapowiadanego poszerzenia plaż na strzeżonych kąpieliskach nad jeziorami Pogoria I oraz Pogoria III. Informacja o tym, że nad Pogoriami I i III nic się nie zmieni, zaskoczyła i mieszkańców, i część dąbrowskich radnych. Zwłaszcza że w styczniu znad brzegów Pogorii III zniknęło blisko 1000 drzew. Wtedy miasto tłumaczyło ogromną skalę wycinki właśnie tym, że ma zostać poszerzona miejska plaża.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
  Dąbrowa Górnicza: Wycinka drzew nad Pogorią III. Mają tu powstać plaże i miejsca na grille [ZDJĘCIA]


  Tak różowo jednak nie będzie. W oficjalnym wykazie miejskich kąpielisk znalazły się bowiem tradycyjnie tylko dwa miejsca: 50-metrowy odcinek plaży nad Pogorią I i 300-metrowa plaża nad Pogorią III. Pierwsze z nich ma być czynne (z opieką ratowników wodnych) od 16 czerwca do 15 września, a drugie od 1 czerwca do 15 września. - To zła wiadomość, bo już teraz w upalne dni leży tu człowiek na człowieku. Biegają psy, ludzie rozkładają się na plaży z rowerami. Szkoda - mówi Alicja Biegun, która często wypoczywa nad Pogorią III.

  Podobne zdanie ma radny Tomasz Pasek. - Przecież na sesji wyjazdowej komisji gospodarki komunalnej była mowa o tym, że plaża ma być poszerzona, a strzeżone kąpielisko rozszerzone, m.in. w stronę Łęknic, bo chętnych do wypoczynku u nas jest coraz więcej - podkreśla Pasek.

  Według szacunkowych danych, nad Pogorią III może zmieścić się 5 tys. osób, ale w upalne dni jest ich tu prawie dwa razy więcej. Małe kąpielisko nad Pogorią I przewidziano z kolei dla 2 tys. plażowiczów. Tu też chętnych jest więcej. Co na to urzędnicy?

  - Drzewa były wycinane właśnie po to, by zwiększyć dostępność do brzegów Pogorii III. By tam, też między drzewami, mogli wypoczywać plażowicze. Poza tym kąpieliska muszą spełniać określone normy sanitarne i być odpowiednio zabezpieczone przez ratowników wodnych i medycznych - podkreśla Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej.

  A ile kosztowałoby poszerzenie plaży o 50-100 metrów? - To koszt około miliona złotych - ocenia Damian Rutkowski, naczelnik Wydziału Promocji UM. Tak więc o bardziej komfortowych warunkach plażowania na razie możemy zapomnieć.


  *Restauracja Kryształowa Katowice bez Magdy Gessler. Teraz Maria Ożga z MasterChef
  *Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Prezenty na Komunię Św. Zastanów się i wybierz [TOP 10 PREZENTY KOMUNIJNE
  *Agnieszka Radwańska na turnieju tenisowym BNP PARIBAS KATOWICE OPEN
  *Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Plaże

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pan prezydent Podraza nas okłamał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama