Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piekary Śląskie: Urazówka znów na czasie. Jest internet dla pacjentów

Marta Żabińska
Ireneusz Kowalski pokazuje mobilny kiosk dla pacjentów
Ireneusz Kowalski pokazuje mobilny kiosk dla pacjentów Marta Żabińska
To pierwszy szpital w regionie, który oferuje wgląd do dokumentacji w sieci. Wczoraj pacjent z Kuby pytał o wi-fi. Na szczęście w szpitalu działa już sprawnie.

Szpital Chirurgii Urazowej im. dr Janusza Daaba w Piekarach Śląskich jako pierwszy w regionie i jeden z nielicznych w kraju wprowadził na swym terenie bezpłatny dostęp do internetu. Proponuje też pacjentom wgląd do ich dokumentacji medycznej w sieci. Projekt "iSzpital" kosztował ponad milion zł, z czego ponad 800 tys. zł pochodzi z unijnej dotacji.

Z internetu można skorzystać we wszystkich pawilonach szpitalnych, poczekalniach, aptece, budynku administracyjnym, a nawet na parkingu. W szpitalu rozmieszczono ponad 40 nadajników, pociągnięto 14 km kabli miedzianych i 1,5 km światłowodów. Zadanie przez dwa miesiące realizowały firmy Netology i Di-mensiondata Polska (Nex-tiraone), co nie było łatwe w zabytkowym, funkcjonującym bez przerwy budynku.

Do systemu można się włączyć jako "gość" z ograniczonym dostępem do sieci lub uzyskać kod w dyżurce pielęgniarek i korzystać z sieci bez ograniczeń.

W ramach projektu "iSzpital" szpital zakupił też pięć tzw. kiosków internetowych, w tym jeden mobilny, z którego mogą używać pacjenci leżący. Kioski rozmieszczone na terenie szpitala mają różne możliwości dostępu do internetu.

Robert Koteras z Bytomia w urazówce przebywał jeden dzień, ale szpitalnej sieci wi-fi zdążył użyć bez przeszkód. Nie wiedział natomiast, że jest też możliwość sięgnięcia po swoją dokumentację medyczną przez internet. Udogodnienie wprowadzono w listopadzie ubiegłego roku w ramach drugiego projektu - "eSzpital".

- Chętnie z tego skorzystam, jak to zrobić? - dopytywał w rejestracji. Wystarczy wypełnić formularz, okazać dowód osobisty i, po otrzymaniu pocztą elektroniczą hasła dostępu, zalogować się na stronie. Z tego systemu skorzystać mogą pacjenci, którzy leczą lub leczyli się w poradni lub w szpitalu. Dane wprowadzone do systemu sięgają 1999 roku (poradnia) i 2002 roku (szpital).

Docelowo taką usługę wszystkie szpitale mają wprowadzić do 1 sierpnia. Dzięki niej z każdego miejsca w kraju i na świecie można ściągnąć swoje wypisy, sprawdzić wynik badania, wycofać się z zaplanowanego terminu konsultacji. W piekarskiej placówce zalogowanych do serwisu e-Szpital jest na razie ok. 300 osób.

- Co ważne, absolutnie nie ma możliwości włamania się do części systemu zawierającej dane osobowe. Część komputerów pracuje tylko w wewnętrznym systemie medycznym, a część przeznaczona jest do obsługi dostępu do internetu - podkreśla Bogdan Koczy, dyrektor piekarskiej "urazówki". I zwraca uwagę na korzyści z wprowadzonego systemu: - Przywieziono pacjenta z Kuby z połamaną miednicą. Pierwszym jego pytaniem było, czy mamy dostęp do internetu - mówi. System jest bezpieczny. - Mamy jego monitoring - zauważa informatyk Ireneusz Kowalski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera