Śledczy rozpracowują grupę, która zajmowała się m.in....

  Śledczy rozpracowują grupę, która zajmowała się m.in. haraczami i handlem narkotykami

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Śledczy rozpracowują grupę, która zajmowała się m.in. haraczami i handlem narkotykami
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc

  Częstochowska prokuratura wraz ze świętokrzyskim Centralnym Biurem Śledczym prowadzą śledztwo w sprawie tzw. grupy zawierciańsko-myszkowskiej, która zajmowała się w całym regionie m.in. haraczami, handlem narkotykami oraz bronią, przestępstwami gospodarczymi i praniem brudnych pieniędzy. W sprawie jest aż 73 podejrzanych, a straty Skarbu Państwa szacowane są na 20 milionów złotych.

  Ochrona za pieniądze


  Dwóch z członków gangu wkrótce zasiądzie na ławie oskarżonych. Arkadiusz N., ps. Słonik, oraz Sergo A., ps. Sergiej, usłyszeli zarzuty wymuszenia rozbójniczego oraz nielegalnego handlu bronią.

  "Słonik" i "Sergiej" dowiedzieli się o problemach jednego z biznesmenów. Mężczyzna pożyczył 300 tysięcy złotych od mieszkanki Krakowa, ale miał problemy ze zwrotem długu.


  Zniecierpliwiona kobieta poprosiła o pomoc Daniela M., który zadzwonił do dłużnika i zagroził mu pozbawieniem życia, pobiciem, a także zgwałceniem żony i córki w przypadku niespłacenia długu. Pokrzywdzony szybko zrozumiał, że to nie przelewki i ukrył się w jednej ze wsi na terenie powiatu myszkowskiego.

  Wtedy nieoczekiwanie odwiedzili go Arkadiusz N. oraz Sergo A. "Słonik" i "Sergiej" zaoferowali pokrzywdzonemu pomoc. Oczywiście nie za darmo. Przestępcy zażądali od niego 30 tysięcy złotych w ramach wynagrodzenia za świadczoną ochronę.
  Gdy pokrzywdzony odmówił przekazania im żądanej kwoty, gangsterzy zagrozili mu zabójstwem i pobiciem oraz ujawnieniem Danielowi M. miejsca jego pobytu. Sprawców zatrzymano, a pokrzywdzonego objęto policyjną ochroną.

  Sergo A. prokuratura postawiła jeszcze jeden zarzut. Dostarczył on Stanisławowi Z. (mieszkaniec wsi w powiecie myszkowskim) 12 sztuk broni pneumatycznej w celu przerobienia na broń palną.

  Broń ta została później nielegalnie sprzedana innym osobom. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych Stanisława Z. znaleziono 2 sztuki broni palnej, przerobionej z broni pneumatycznej i 1 sztukę broni myśliwskiej samodziałowej.

  Ponadto zabezpieczono znaczną ilość różnego rodzaju amunicji. Stanisławowi Z. zarzucono także nielegalne posiadanie wiosną 2013 roku karabinu Mauser kal. 8 mm.

  Sergo A. i Daniel M. przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia.
  Stanisław Z. początkowo przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale później odwołał swoje zeznania. Arkadiusz N. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa.

  Arkadiusz N. i Stanisław Z. czekają na proces w areszcie, a pozostałe osoby odpowiadać będą z wolnej stopy. Sprawcom grozi do 10 lat więzienia.

  Śledztwo wciąż rozwojowe


  Prokuratura i CBŚ wciąż nie zakończyły śledztwa w sprawie gangu. Mimo że grupa została rozbita na dobrą sprawę dwa i pół roku temu, ciągle pojawiają się nowe wątki. - Katalog stawianych zarzutów jest bardzo szeroki. Grupa m.in. prała brudne pieniądze, posługując się fikcyjnymi fakturami - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

  Szefem grupy był Paweł W., mieszkaniec województwa śląskiego. Była ona doskonale zorganizowana. Kierownictwo zajmowało się przestępstwami gospodarczymi, a ich żołnierze odpowiadali za brudną robotę, m.in. haracze i rozboje.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama