Menu Region

Kompania Węglowa chce wstrzymać wydobycie w kopalniach....

Kompania Węglowa chce wstrzymać wydobycie w kopalniach. Nawet na miesiąc

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

MIW

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Potwierdziły się doniesienia o planach wstrzymania czasowego fedrunku w kopalniach Kompanii Węglowej. Propozycję taką przedstawił podczas dzisiejszego spotkania ze związkowcami zarząd spółki. Tzw. ekonomiczny postój miałby się rozpocząć 28 kwietnia i trwać do 4 maja, obejmując większość zakładów koncernu (w pozostałych wydobywany miałby być tylko taki węgiel, na jaki jest zbyt). To jednak nie wszystko.
Kompania Węglowa chce wstrzymać wydobycie w kopalniach. Nawet na miesiąc
- W przypadku czterech kopalń: KWK Pokój, Brzeszcze, Piekary i Sośnica - Makoszowy postój miałby trwać przez cały miesiąc tj. maj lub czerwiec - relacjonuje Stanisław Kłysz, szef Solidarności w KW. Z kolei w kopalnie „Knurów-Szczygłowice”, „Halemba-Wirek”, „Bielszowice”, „Marcel” i „Rydułtowy-Anna” miałyby częściowo ograniczyć produkcję, zaś część załogi zostałaby w tym czasie zwolniona z obowiązku świadczenia pracy.
Wynagrodzenia pracowników w zakładach objętych postojem stanowiłyby 55 procent ich dotychczasowych poborów.

Na takie propozycje nie ma jednak zgody związkowców. Nie wierzą oni w przedstawione przez zarząd wyliczenia mówiące, że dzięki postojowi uda się zaoszczędzić ok. 66 mln zł.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Kompania Węglowa na tydzień wstrzyma wydobycie Sytuacja w górnictwie jest tragiczna


- Koszt późniejszego uruchomienia tych zakładów sprawi, że z tych oszczędności nic nie wyjdzie -mówi Kłysz. Jak sugeruje wstrzymywanie wydobycia może tak naprawdę stanowić wstęp do zamykania kopalń.

Poza tym, jak dodaje, wystarczy jeden nieprzepracowany dzień w miesiącu, aby ZUS nie zaliczył górnikom takiego miesiąca do stażu pracy. Innymi słowy, cały taki "stracony" miesiąc trzeba będzie później odpracować. W związku z sytuacją związkowcy zapowiedzieli na najbliższą środę masówki w kopalniach.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]
Reklama
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

NIE NASZA POLSKA

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polaka biednym byc (gość)  •

Caly Kraj jest zniszczony gdzie nasze Huty, Stocznie, Rolnictwo, Fabryki i Kopalnie tez doprowadza do takiego samego stanu ludzie się nie licza i nigdy się nie liczyly powiedzmy ze jesteśmy ostatnim ogniwem co może o nas pomysla może . A w Kraju bieda coraz wieksza jeszcze trochę i kupia nas razem z ziemia

odpowiedzi (0)

skomentuj

Górnik

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

KWK HALEMBA (gość)  •

Ciekawe jest bedom przepisy przestrzegac kurwiska z Warszawy!!!!

Art. 81. § 1. Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.

§ 2. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, przysługuje pracownikowi za czas niezawinionego przez niego przestoju. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 3. Pracodawca może na czas przestoju powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę, nie niższe jednak od wynagrodzenia ustalonego zgodnie z § 1. Jeżeli przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wyłącznie wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę.

§ 4. Wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi przysługuje pracownikowi zatrudnionemu przy pracach uzależnionych od tych warunków, jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią. W razie powierzenia pracownikowi na czas takiego przestoju innej pracy, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za wykonaną pracę, chyba że przepisy prawa pracy przewidują stosowanie zasad określonych w § 3.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ogłupianie społeczeństwa

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pomocny (gość)  •

Ojej Górnictwo upada. A ja wczoraj przeczytałem na popularnym portalu internetowym coś bardzo ciekawego, cytuję: "Ostatnie 25 lat to wyjątkowy jak na polską historię czas, to Złoty okres, czas niebywałego rozwoju" - mówił w środę na spotkaniu z przedstawicielami powiatów lwóweckiego i lubańskiego w Zamku Czocha (Dolnośląskie) prezydent Bronisław Komorowski. To o co chodzi, bo nic już z tego nie rozumiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Mordercy przemysłu"

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pomocny (gość)  •

Przepraszam a spółki, Jastrzębska Spółka Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Kompania Węglowa to niby jakie są spółki i czyje? Nie państwowe? Nie Skarbu Państwa? To do jasnego groma za co ludzie odpowiedzialni za funkcjonowanie tych spółek biorą co miesiąc obrzydliwie wysokie pensje, włącznie ministrem gospodarki - ROLNIKIEM, gnomem jak sam o sobie przy pewnej okazji powiedział. Za zarzynanie tej gałęzi gospodarki w takich wojennych czasach powinna być z pełną powagą kula w łeb i to dosłownie. Ale jak patrzeć na całą gospodarkę Polski, to im gorzej tym lepiej. Tak właśnie jawi się domena obecnego nurtu rządzącego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

no tak

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tadek (gość)  •

z pewnością, takie zagrywki to wstęp do prywatyzacji kopalń, zaniżą wartość rynkowa tych zakładów, a następnie sprzedadzą kopalnie za marne grosze!
rządzący na górze zajęci są kampania wyborczą i górnictwo maja gdzieś.
Kopanie maja sobie radzić same,więc niech zwolnią wszystkich tych ,którzy nabyli prawa emerytalne, powinni już tacy ludzie siedzieć na emeryturze, polowe biurokracji, która ostatnio tak znacząco wzrosła, pozwalniać, zabrać biurokratom w spółce wszystkie przywileje górnicze, typu bony żywnościowe,deputaty węglowe,itp,może wtedy były by większe oszczędności, niż te wymyślone postojowe

odpowiedzi (0)

skomentuj

Eko

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

K (gość)  •

Mam piec z podajnikiem od 2002 roku, zawsze kupowałem polski ekogroszek ale od 2 lat ze względu na ceny kupuję w Leroy Merlin ekogroszek z Czech, Rosji (syberyjski) i Ukrainy

odpowiedzi (0)

skomentuj

trudności KW

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rychoo (gość)  •

a na kopalni Brzeszcze jest zakaz sprzedaży węgla odbiorcom prywatnym --logiczne??

skomentuj

sprzedaż

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

to samo jest na kopalniach w Rudzie Śląskiej :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

sprzedaż

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rychoo (gość)  •

więc chyba chodzi o upadłość na siłę

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prawda

+5 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

popek (gość)  •

Jest np.odgórny zakaz(z ministerstwa przemysłu)przyjmowania elektryków do holdingu węglowego-to sabotaż...

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama