Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek w Stanicy: Fakle 2014 [ZDJĘCIA]

M. Polok-Kin, Zdjęcia A. Ławrywianiec
Wielki Czwartek Fakle 2014
Wielki Czwartek Fakle 2014 Arkadiusz Ławrywianiec
W Wielki Czwartek w podgliwickiej Stanicy w gminie Pilchowice płoną fakle. Fakle to ogniska i pochodnie, po wieczornym nabożeństwie Triduum Paschalnego, rozświetlające mrok, by wskazać Panu Jezusowi drogę do naszych domostw. Mieszkańcy Stanicy z dumą kultywują ten obyczaj.

Obyczaj palenia fakli na Wielkanoc wskrzesiła w gminie Jolanta Kowol, społeczniczka i działaczka, dziś ludzie palą ogniska i u siebie na polach i wspólnie - spotykają się także ci, którzy są nowymi mieszkańcami tej uroczej miejscowości w gminie Pilchowice.
To świąteczne, niezwykłe spotkanie wspiera Gminny Ośrodek Kultury, dumna jest z niego pani wójt, Joanna Kołoczek-Wybierek.

Fakle w Stanicy 2014 - co to za obyczaj?

Młodzi uczestnicy wieczornego obrzędu szukają wbitych wcześniej przez dorosłych w ugory krzyżyków. Liczba krzyżyków odpowiada stacjom Drogi Krzyżowej. Ważne, aby były to krzyże wykonane przez dorosłych uczestników uroczystości. Najprostsze, najlepiej wierzbowe gałązki, złożone są w charakterystyczny znak i związane łykiem. Przed wyjściem w pole są one wbijane w ugór. Zadaniem najmłodszych jest je odszukać - w świetle pochodni.

Jeden z krzyżyków czymś się wyróżnia, ma obrazek z wizerunkiem Pana Jezusa. Osoba, która go znajdzie, otrzymuje jakąś pamiątkę.

Skąd się wzięły fakle?

Pytamy, ale tego nie są w stanie wyjaśnić najstarsi staniczanie. Zgodni są co do jednego: nazwa odnosi się do pochodni, z którymi chodzi się po polach. Kiedyś wykonywane były one z mioteł, którymi robiło się świąteczne porządki. Wypełnione wkładem podpalano. I w ich świetle szukano krzyżyków.

Interesujące jest również to, że w samej Stanicy fakle obchodzi się dwojako. Po jednej stronie wsi ludzie palą ogniska, inni tylko z pochodniami kroczą po swojej ziemi. Ci pierwsi gromadzą się, drudzy odprawiają fakle raczej w rodzinnym, co najwyżej sąsiedzkim gronie. Od jakiegoś czasu, wraz z przybywaniem osób, które mieszkają w Stanicy, ale nie są rolnikami - zaczęto się gromadzić i po misterium palić fakle wspólnie.

W przeszłości młodzież biegała ponoć z faklami, aby udawać Żydów, którzy szukali w Ogrodzie Oliwnym Pana Jezusa. Ogień miał także symbolicznie czyścić pola i pomagać w uzyskaniu dobrych plonów.

Dla staniczan najważniejszy jest jednak aspekt religijny.

Z roku na rok przybywa chętnych do wspólnego uczestniczenia w faklach. Ale, jak podkreślają staniczanie, to nie jest festyn, ani zabawa przy ognisku, ale szczególny wieczór w roku. Ponieważ ma głębokie treści religijne. I dlatego każdy musi to przeżyć w swoim sercu.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!