Wielki Czwartek w Stanicy: Fakle 2014 [ZDJĘCIA]

  Wielki Czwartek w Stanicy: Fakle 2014 [ZDJĘCIA]

  M. Polok-Kin, Zdjęcia A. Ławrywianiec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wielki Czwartek Fakle 2014
  1/27
  przejdź do galerii

  Wielki Czwartek Fakle 2014 ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W Wielki Czwartek w podgliwickiej Stanicy w gminie Pilchowice płoną fakle. Fakle to ogniska i pochodnie, po wieczornym nabożeństwie Triduum Paschalnego, rozświetlające mrok, by wskazać Panu Jezusowi drogę do naszych domostw. Mieszkańcy Stanicy z dumą kultywują ten obyczaj.
  Obyczaj palenia fakli na Wielkanoc wskrzesiła w gminie Jolanta Kowol, społeczniczka i działaczka, dziś ludzie palą ogniska i u siebie na polach i wspólnie - spotykają się także ci, którzy są nowymi mieszkańcami tej uroczej miejscowości w gminie Pilchowice.
  To świąteczne, niezwykłe spotkanie wspiera Gminny Ośrodek Kultury, dumna jest z niego pani wójt, Joanna Kołoczek-Wybierek.

  Fakle w Stanicy 2014 - co to za obyczaj?


  Młodzi uczestnicy wieczornego obrzędu szukają wbitych wcześniej przez dorosłych w ugory krzyżyków. Liczba krzyżyków odpowiada stacjom Drogi Krzyżowej. Ważne, aby były to krzyże wykonane przez dorosłych uczestników uroczystości. Najprostsze, najlepiej wierzbowe gałązki, złożone są w charakterystyczny znak i związane łykiem. Przed wyjściem w pole są one wbijane w ugór. Zadaniem najmłodszych jest je odszukać - w świetle pochodni.

  Jeden z krzyżyków czymś się wyróżnia, ma obrazek z wizerunkiem Pana Jezusa. Osoba, która go znajdzie, otrzymuje jakąś pamiątkę.

  Skąd się wzięły fakle?


  Pytamy, ale tego nie są w stanie wyjaśnić najstarsi staniczanie. Zgodni są co do jednego: nazwa odnosi się do pochodni, z którymi chodzi się po polach. Kiedyś wykonywane były one z mioteł, którymi robiło się świąteczne porządki. Wypełnione wkładem podpalano. I w ich świetle szukano krzyżyków.

  Interesujące jest również to, że w samej Stanicy fakle obchodzi się dwojako. Po jednej stronie wsi ludzie palą ogniska, inni tylko z pochodniami kroczą po swojej ziemi. Ci pierwsi gromadzą się, drudzy odprawiają fakle raczej w rodzinnym, co najwyżej sąsiedzkim gronie. Od jakiegoś czasu, wraz z przybywaniem osób, które mieszkają w Stanicy, ale nie są rolnikami - zaczęto się gromadzić i po misterium palić fakle wspólnie.

  W przeszłości młodzież biegała ponoć z faklami, aby udawać Żydów, którzy szukali w Ogrodzie Oliwnym Pana Jezusa. Ogień miał także symbolicznie czyścić pola i pomagać w uzyskaniu dobrych plonów.

  Dla staniczan najważniejszy jest jednak aspekt religijny.

  Z roku na rok przybywa chętnych do wspólnego uczestniczenia w faklach. Ale, jak podkreślają staniczanie, to nie jest festyn, ani zabawa przy ognisku, ale szczególny wieczór w roku. Ponieważ ma głębokie treści religijne. I dlatego każdy musi to przeżyć w swoim sercu.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bravissimo

   sympahop (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Smutne, ze nawet najstarsi tego nie wiedza. Ale pielegnowanie tradyjci daje - brawo, to zajs daje nadzieja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obyczaje

   a śląskie słownictwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Fackel,to z niemieckiego pochodnia.My zawsze na pochodnie mówiliśmy fakle,zaś ognisko to fojerka,pochodzące od niemieckiego słowa Feuer.
   Fajna tradycja.Tak, tradycja to tożsamość narodów.A w...rozwiń całość

   Fackel,to z niemieckiego pochodnia.My zawsze na pochodnie mówiliśmy fakle,zaś ognisko to fojerka,pochodzące od niemieckiego słowa Feuer.
   Fajna tradycja.Tak, tradycja to tożsamość narodów.A w języku śląskim słowa powstawały z mieszaniny polskiego,czeskiego i niemieckiego.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabawne (i przerazajace)

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   "Pytamy, ale tego nie są w stanie wyjaśnić najstarsi staniczanie. Zgodni są co do jednego: nazwa odnosi się do pochodni" - biedne ofiary polonizacji. Co to sa "Fackeln", to kapuja. Ale "pochodnie"...rozwiń całość

   "Pytamy, ale tego nie są w stanie wyjaśnić najstarsi staniczanie. Zgodni są co do jednego: nazwa odnosi się do pochodni" - biedne ofiary polonizacji. Co to sa "Fackeln", to kapuja. Ale "pochodnie" - co to takiego ? :-)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skąd wziął się obyczaj?

   Marlena.Polok

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Pytamy mieszkańców, skąd wzięły się fakle - skąd pochodzi obyczaj. O tym, że nazwa obyczaju wywodzi się z niemieckiego słowa - wiedzą wszyscy. Pozdrawiam serdecznie,

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama