Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek: Na Śląsku Cieszyńskim piją tatarczówkę

Katarzyna Koczwara
Tatarczówka pijana jest przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim, zawsze w Wielki Piątek
Tatarczówka pijana jest przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim, zawsze w Wielki Piątek ARC
Tatarczówkę na Śląsku Cieszyńskim pije się w Wielki Piątek. Dziś po pochodzie Judosza w Skoczowie, nalewka będzie serwowana w Artadresie na Rynku. Stowarzyszenie Miłośników Skoczowa promuje tę nalewkę. Napitek znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Skoczowska nalewka zwana tatarczówką nierozerwalnie związana jest z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Gorzki trunek z tataraku degustuje się w Wielki Piątek. Pod Kaplicówką ma to miejsce zaraz po pochodzie Judosza ulicami miasta. - Jest napojem, którego nie pija się "u cioci na imieninach" - przekonują w Towarzystwie Miłośników Skoczowa.

CZYTAJ TAKŻE:
Rybnik: Sąd uniewinnił pięciu pracowników ING Banku Śląskiego oskarzonych o oszustwa

Nalewka z korzenia tataraku ma gorzki smak, ale posiada niezwykłe właściwości ułatwiające trawienie. Mieszkańcy Skoczowa przekazują sobie umiejętność jej wytwarzania z pokolenia na pokolenie. Dziś jednak coraz mniej osób wie, jak przyrządzić tatarczówkę. Przepis jednak wcale nie jest taki trudny: wystarczy znaleźć świeży korzeń tataraku, zalać go spirytusem, a następnie moczyć przez kilka tygodni.

LISTA NALEWEK REGIONALNYCH - ZOBACZ:
Tatarczówka nie ma szczęścia i walczy o klientów [LISTA NALEWEK]

Na terenach dzisiejszej Polski tatarak pojawił się w XVIII w. i w połączeniu z alkoholem wytwarzanym z coraz popularniejszych ziemniaków stał się znakomitym lekarstwem na wiele dolegliwości. Najwięcej substancji czynnych znajduje się w tataraku zbieranym wiosną, kiedy rozpoczyna się jego wegetacja. To zaś w tradycji ludowej zbiega się ze Świętami Wielkanocnym i ich bardzo rozbudowaną symboliką religijną. Sam tatarak, jego kłącze, leczy chyba wszystko - od bólu zęba, aż po męską potencję. Kąpiel z jego udziałem jest bowiem znakomitym afrodyzjakiem. W lipcu 2006 r. Towarzystwo Miłośników Skoczowa poprosiło o pomoc w popularyzowaniu tego wyjątkowego produktu regionalnego jedną z firm z Jasienicy.

- Kolejnym ważnym krokiem w popularyzacji trunku było wpisanie tatarczówki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii "Napoje" - wspomina Robert Orawski z Towarzystwa Miłośników Skoczowa i dodaje: - Udało się uratować od zapomnienia ważny dla Śląska Cieszyńskiego zwyczaj. Jest więc to wzorcowy przykład, jak wiele dla polskiej kultury może zrobić rodzimy biznes współpracujący z prężnie działającą organizacją pozarządową. W działania promocyjne włączył się też samorząd.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!