Wielki Piątek: Na Śląsku Cieszyńskim piją tatarczówkę

  Wielki Piątek: Na Śląsku Cieszyńskim piją tatarczówkę

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tatarczówka pijana jest przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim, zawsze w Wielki Piątek
  1/2
  przejdź do galerii

  Tatarczówka pijana jest przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim, zawsze w Wielki Piątek ©ARC

  Tatarczówkę na Śląsku Cieszyńskim pije się w Wielki Piątek. Dziś po pochodzie Judosza w Skoczowie, nalewka będzie serwowana w Artadresie na Rynku. Stowarzyszenie Miłośników Skoczowa promuje tę nalewkę. Napitek znajduje się na Liście Produktów Tradycyjnych.
  Skoczowska nalewka zwana tatarczówką nierozerwalnie związana jest z ludowymi obrzędami wielkanocnymi. Gorzki trunek z tataraku degustuje się w Wielki Piątek. Pod Kaplicówką ma to miejsce zaraz po pochodzie Judosza ulicami miasta. - Jest napojem, którego nie pija się "u cioci na imieninach" - przekonują w Towarzystwie Miłośników Skoczowa.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Rybnik: Sąd uniewinnił pięciu pracowników ING Banku Śląskiego oskarzonych o oszustwa


  Nalewka z korzenia tataraku ma gorzki smak, ale posiada niezwykłe właściwości ułatwiające trawienie. Mieszkańcy Skoczowa przekazują sobie umiejętność jej wytwarzania z pokolenia na pokolenie. Dziś jednak coraz mniej osób wie, jak przyrządzić tatarczówkę. Przepis jednak wcale nie jest taki trudny: wystarczy znaleźć świeży korzeń tataraku, zalać go spirytusem, a następnie moczyć przez kilka tygodni.

  LISTA NALEWEK REGIONALNYCH - ZOBACZ:
  Tatarczówka nie ma szczęścia i walczy o klientów [LISTA NALEWEK]


  Na terenach dzisiejszej Polski tatarak pojawił się w XVIII w. i w połączeniu z alkoholem wytwarzanym z coraz popularniejszych ziemniaków stał się znakomitym lekarstwem na wiele dolegliwości. Najwięcej substancji czynnych znajduje się w tataraku zbieranym wiosną, kiedy rozpoczyna się jego wegetacja. To zaś w tradycji ludowej zbiega się ze Świętami Wielkanocnym i ich bardzo rozbudowaną symboliką religijną. Sam tatarak, jego kłącze, leczy chyba wszystko - od bólu zęba, aż po męską potencję. Kąpiel z jego udziałem jest bowiem znakomitym afrodyzjakiem. W lipcu 2006 r. Towarzystwo Miłośników Skoczowa poprosiło o pomoc w popularyzowaniu tego wyjątkowego produktu regionalnego jedną z firm z Jasienicy.

  - Kolejnym ważnym krokiem w popularyzacji trunku było wpisanie tatarczówki w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii "Napoje" - wspomina Robert Orawski z Towarzystwa Miłośników Skoczowa i dodaje: - Udało się uratować od zapomnienia ważny dla Śląska Cieszyńskiego zwyczaj. Jest więc to wzorcowy przykład, jak wiele dla polskiej kultury może zrobić rodzimy biznes współpracujący z prężnie działającą organizacją pozarządową. W działania promocyjne włączył się też samorząd.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   P.R.O.N -- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoho

   fajla11

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprawowania kontroli legalności skierowania i przebywania w stacjonarnych zakładach leczniczych i...rozwiń całość

   Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprawowania kontroli legalności skierowania i przebywania w stacjonarnych zakładach leczniczych i domach pomocy społecznej osób, na które został nałożony obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, oraz warunków, w jakich osoby te przebywają.ZOSTANĄ DOPROWADZONE PRZEZ MILICJĘ OBYWATELSKĄ zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ile

   to mo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   %?????

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama