Ważne
  Hochberg, Donnersmarck i inni. Arystokraci ze Śląska rodem...

  Hochberg, Donnersmarck i inni. Arystokraci ze Śląska rodem wciąż istnieją [HISTORIA DZ]

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Felicitas von Hochberg
  1/5
  przejdź do galerii

  Felicitas von Hochberg ©123rf

  Arystokraci ze Śląska rodem twierdzą, że są Ślązakami mówiącymi po niemiecku. Przyjeżdżają w gości do swych dawnych pałaców. Niektórzy od dziczyzny wolą... lazanię.
  Felicitas von Hochberg, jedyna córka szóstego księcia pszczyńskiego Bolka Hochberga von Pless, jest dziennikarką (rasowa blondynka, na Facebooku ma prawie 1500 znajomych, inspiruje ją Gandhi, lubi film "Misja", słucha Jennifer Hudson). Mieszka w Monachium. Choć ceni sobie rodzinne korzenie, bardziej pochłania ją teraźniejszość. Po jej ojcu tytuł książęcy, zgodnie z zasadami dziedziczenia tytułu, przejmie daleki kuzyn księcia, hrabia Peter Hochberg, prawnuk Jana Henryka XIV z Roztoki. Tytuł pójdzie w godne ręce. Peter von Hochberg zajmuje się konsultingiem na najwyższym światowym poziomie - jest wiceprezydentem i partnerem w Booz&Company. To człowiek starannie wykształcony, ale co najważniejsze - pasjonat rodzinnej historii. Jego dwaj synowie noszą imiona po przodkach: Bolko i Albrecht. Odwiedzają dawne włości. Zachwycają się zamkiem w Książu i pałacem w Pszczynie.

  Najwyższy Książę Śląska


  Tak samo jak Śląsk nie poddaje się czarno-białym definicjom, tak samo bardzo często nie można wskazać na jednoznaczne korzenie wielu śląskich rodów. Są plątaniną różnych europejskich nici, czasami egzotycznych. Niektórzy arystokraci są w prostej linii po kądzieli potomkami śląskich Piastów i Przemyślidów. Tytuł Najwyższego Księcia Śląska przynależał cesarzowi niemieckiemu i królowi Prus. Jako ostatni, oficjalnie, nosił go cesarz Wilhelm II. Nadal wielu arystokratów ma jednak tytuły powiązane z ziemiami śląskimi zarówno w Polsce, jak i w Czechach, ale ma to znaczenie jedynie symboliczne. Śląscy arystokraci powracają do swych pałaców jako goście - nasycić się wspomnieniami, z dumą pomyśleć o przodkach, pokazać dzieciom ojcowiznę. - Książę Bolko jest bardzo skromny, naturalny i bezpośredni - mówi zaprzyjaźniony z rodziną Hochbergów dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie Maciej Kluss. - Ostatnio był u nas dwa tygodnie temu. Zawsze jego największą troską był zamek i otoczenie opieką grobów dziadka i ojca, o które od lat dbają dzieci ze szkoły podstawowej im. Książąt Pszczyńskich. Książę jest dumny ze świetnego stanu zamku - dodaje Maciej Kluss.

  W czasach PRL-u płyty nagrobne często były złośliwie wrzucane do pobliskiego stawu. Teraz w Zaduszki zawsze palą się tu znicze. Chociaż książę Bolko miał zaledwie 2,5 miesiąca, gdy w tajemniczych okolicznościach, po przesłuchaniach przez Gestapo, zmarł w 1936 roku jego ojciec Bolko senior, to chętnie przyjeżdża do Pszczyny. Przekazał muzeum w formie depozytu wiele pamiątek rodzinnych. M.in. pasek jego babci, słynącej z urody i inteligencji księżnej Daisy, o długości - co warto podkreślić, by wyobrazić sobie jej talię - zaledwie 56 centymetrów. Podczas ostatniej wizyty książę Bolko spał w pokoju gościnnym, przygotowanym dla przyjaciół Zamku, w kompleksie stajni.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (196)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice na polski stolice

   Rysio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Polanie mieszkali na pólnocny zachód od Sląska, a warszafka to wiocha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gratuluje wspanialego artykulu!

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16

   Szanowna Pani Redaktor,

   jakze z wielka przyjemnoscia przeczytalem Pani artykul! Coz za roznica w porownaniu do licznych dziennikarskich protez Pani kolezanek i kolegow. Coz za ulga, ze ktos...rozwiń całość

   Szanowna Pani Redaktor,

   jakze z wielka przyjemnoscia przeczytalem Pani artykul! Coz za roznica w porownaniu do licznych dziennikarskich protez Pani kolezanek i kolegow. Coz za ulga, ze ktos solidnie bierze sie za temat slaskiej arystokracji!

   Mam jednak malych uwag.

   "W czasach PRL-u płyty nagrobne często były złośliwie wrzucane do pobliskiego stawu."

   Dewastacja slaskich dobr kultury i bezczeszczenie zwlok to nie tylko domena PRL. Przytocze tutaj historie palacu i grobu "slaskiego Kopciuszka". Palac zostal roskradziony, przez ludnosc naplywowa. Jeszcze w latach 50-sluzyl w roznych celach. Zostal podpalony i celowo zniszczony. Przed podpaleniem sposzczono wode ze jezorek w angielskich ogrodach. Tym samym straz pozarna nie miala wody aby gasic ogien. Podpalenia dokonal pewien sekretarz. W nastepnych latach szczatki niszczono i okradano z tego, co jeszcze zostalo. Ten proces trwal do 2008 roku. Polscy menele nie zawachali sie nawet przed zwlokami slaskiego Kopciuszka i jej meza. Dopiero ksiadz parafii pozbieral ich szczatki i dal im zaslugujace miejsce.
   Rodzina von Schaffgotsch starala sie przy pomocy kancelarii prawnej z wroclawia odzyskac palac. Z tego powodu odwiedzila Kopice. Byli w szoku, jak zobaczyli, co sie tam dzieje. Prawa do wlasnosci scedowali na jedynego w Polsce zyjacego przedstawiciela rodziny, zyjacego w Katowicach pod nazwisiem matki biznesmena. Co ciekawe, przytoczony maz slaskiego Kopciuszka jest potomkiem...Piastow Slaskich.
   Niestety rodzina nie odzyskala po dzien dzisiejszy swoich wlosci...

   http://www.kopice.do-foto.de/

   Co do rodziny von Schaffgotsch. Tym czym byli Radziwillowie na Litwie Schaffgotschowie byli na Slasku. Zapewne Johanna von Schomberg-Godulla byla "dobra partia", ale sam rod byl ogromnie bogaty.

   Inny osoba, o ktorej Pani pisze, dr jur. Guidotto Henckel von Donnersmarck, byl przez wiele lat czlonkiem zarzadu Commerzbank. Dziasiaj zajmuje sie fundacja jego rodziny, troszczaca sie o niepelnosprawnych:

   http://www.fdst.de/

   Jeszcze raz moje gratulacje!

   Chrisrafzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe, dlaczego Polacy wciaz nam wmawiaja,

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

   ze nie mielismy elit i dlatego jestesmy w porownaniu do nich tak "zacofani"???


   Zdjęcie autora komentarza
   ideologia narodowa vs. historia europejska

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

   Przekonanie większości Polaków, jakoby Ślązacy nie mieli swoich elit, najpewniej bierze się z wieloletniej edukacji i propagandy narodowej, w wersji endecko-sanacyjno-komunistycznej (XIX-XX w.),...rozwiń całość

   Przekonanie większości Polaków, jakoby Ślązacy nie mieli swoich elit, najpewniej bierze się z wieloletniej edukacji i propagandy narodowej, w wersji endecko-sanacyjno-komunistycznej (XIX-XX w.), gdzie Ślązak prezentowany jest jedynie, jako uciskany społecznie i narodowo, słowiański ("lechicki") chłop pańszczyźniany, gwarek-górnik, hutnik, etc., przez rzekomo nieśląską, bo niesłowiańską, szlachtę i burżuazję.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do historyków PL nie reformowalnych???

   Żuk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   Zygmunt Henryk Berling (ur. 27 kwietnia 1896 w Limanowej[1], zm. 11 lipca 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski dowódca wojskowy, uczestnik walk o niepodległość Polski, żołnierz Legionów...rozwiń całość

   Zygmunt Henryk Berling (ur. 27 kwietnia 1896 w Limanowej[1], zm. 11 lipca 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski dowódca wojskowy, uczestnik walk o niepodległość Polski, żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, generał broni Wojska Polskiego, dowódca 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i 1 Armii WP, zastępca Naczelnego DowódcyWojska Polskiego, komendant Akademii Sztabu Generalnego, prawnik, urzędnik państwowy i działacz partyjny, członek PZPR, wiceminister Leśnictwa (1957–1970), prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego (1956-1959).
   Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]
   Był synem Michała i Aurelii z Russeków. W literaturze i dokumentach istnieją rozbieżności co do miejsca urodzenia, pochodzenia oraz wyznania Zygmunta Berlinga. W części opracowań jako miejsce urodzenia podawana jest Limanowa, według innych wieś Dąbrówka Niemiecka[2]. Część badaczy wskazuje na niemieckie lub szwedzkie korzenie rodziny Berlingów oraz jej przynależność do Kościoła kalwińskiego. Sam generał Berling jednak podawał w młodości w ankietach szkolnych judaizm[2] jako swoją przynależność wyznaniową.
   Działalność niepodległościowa[edytuj | edytuj kod]
   Od 1904 uczęszczał do szkoły powszechnej, a później do II Gimnazjum w Nowym Sączu, w którym w 1915 złożył maturę. Należał do Związku Strzeleckiego, gdzie odbył pierwsze przeszkolenie wojskowe. We wrześniu 1914 zaciągnął się do Legionów Polskich, w szeregach których walczył najpierw w 2 Pułku Piechoty Legionów, potem w 4 Pułku Piechoty Legionów. W sierpniu 1915 ukończył szkołę oficerską i został mianowany chorążym. Dowodził plutonem, pełnił obowiązki dowódcy kompanii, był adiutantem batalionu. W listopadzie 1916 został mianowany podporucznikiem. Od kryzysu przysięgowego służył w Polskim Korpusie Posiłkowym jako dowódca kompanii, a później do listopada 1918 roku służył w cesarskiej i królewskiej Armii. to za WIKI

   Moje inne spostrzeżenie w waszych przekazach propagandowo medialnych.
   Czy II WŚ rozpoczęła sie w 1939, podkreślam ROZPOCZEŁA w 1939 czy może w 1918 ????
   I następne spostrzeżenie ????
   Tadeusz Mieczysław Kobylański (ur. 11 listopada 1895[1], zm. 1967 w Rio de Janeiro) – podpułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego, oficer II Oddziału Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dyplomata II Rzeczypospolitej, ostatecznie jako wicedyrektor Departamentu Polityczno-Ekonomicznego i jednocześnie naczelnik Wydziału Wschodniego (P. III) Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Bliski współpracownik ministra Józefa Becka.
   Pochodził z rodziny ziemiańskiej, służył w Armii Imperium Rosyjskiego. Od odzyskania niepodległości w Wojsku Polskim. W latach 1920–1922 studiował na École Supérieure de Guerre w Paryżu. 3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu rotmistrza ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i 245. lokatą w korpusie oficerów jazdy[2]. Po ukończenia studiów otrzymał tytuł oficera Sztabu Generalnego i z dniem 15 lutego 1923 roku został przydzielony do Departamentu II Jazdy Ministerstwa Spraw Wojskowych na stanowisko kierownika referatu. 1 grudnia 1924 roku awansował na majora ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 roku i 38. lokatą w korpusie oficerów kawalerii. W czasie studiów oraz służby sztabowej i dyplomatycznej pozostawał oficerem nadetatowym 3 Pułku Ułanów Śląskich. W latach 1924–1928 był pomocnikiem attaché wojskowego, a następnie attaché wojskowym przy Poselstwie Polskim w Moskwie. W listopadzie 1928 roku został przydzielony do macierzystego 3 Pułku Ułanów Śląskich i wyznaczony na stanowisko dowódcy szwadronu[3], lecz już z dniem 31 stycznia 1929 roku został przeniesiony w stan nieczynny na okres dwunastu miesięcy[4]. Z dniem 31 marca 1930 roku został przeniesiony do rezerwy[5]. - to za WIKI

   Więcej na te i tamte tematy można przeczytać tylko Trzeba chcieć,,,
   PS """oficjalne źródła"""" podaja różne fakty...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   donner kebap smart

   klusek śliski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   turecko śląski mariaż arystokratyczny,ale widzę że na zdj. nr 1 nie tylko ke baby w arystokracji ale i hot dogi


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   klusek śliski (gość) • 22.04.14, 20:45:00

   brak ci wiedzy kulinarnej? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   To coś na podobieństwo dozownicy Magdy

   On też udaje że potrafi gotować
   lecz ogrzewanie jej wychodzi z miernym skutkiem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bo oni

   sa Arystokracjom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

   nie wiesniakami co ino kartoflonka jedzom gorolu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No narescie Poloki

   Slonzok z O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

   odkrywajom prawdziwo historia slonska kto bol prawowitym wlascicielem tych naszych slaskich ziem to mi sie podobo,prowda bola zawsze po naszy stronie gorole.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niy dowac sie robic zabozna !

   Liebling szyskich somsiadek. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

   Akurat w niedziele pilem kawe ze starszym Panem, do niedawna jednym z najpepszych chirurgów w Niemczech i Europie. Nie byl "adelig", ale z Bielska, gdzie jego ojcioec mial fabryke produktów...rozwiń całość

   Akurat w niedziele pilem kawe ze starszym Panem, do niedawna jednym z najpepszych chirurgów w Niemczech i Europie. Nie byl "adelig", ale z Bielska, gdzie jego ojcioec mial fabryke produktów chemicznych. Slask to nie tylko Slask, to znacznie wiecej, nie wolno zapominac, nasi rozwijali Brazylie i Argentyne, Australie i Namibie. A oni nam wciskaja "rejtanów" i Sobieskiego, co to przez cale swoje zycie jezdzil po G.Slasku (i dlatego co 2 metry ma kapliczke, haha).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nareszcie

   Jan Kokavski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 6

   Historia wreszcie wchodzi na swoje właściwe tory. Lata zbrodniczej komunistycznej propagandy, której nigdy nie wierzyłem mamy za sobą. Szkoda, że wielu Polaków nadal nią żyje.

   Zdjęcie autora komentarza
   Śląska arystokracja i szlachta

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

   Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na swojej stronie internetowej prezentuje następujące śląskie rody arystokratyczne i szlacheckie:

   Ballestrem
   Bujakowski
   Harrach
   Henckel von Donnersmarck
   La Valette...rozwiń całość

   Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na swojej stronie internetowej prezentuje następujące śląskie rody arystokratyczne i szlacheckie:

   Ballestrem
   Bujakowski
   Harrach
   Henckel von Donnersmarck
   La Valette d'Uclaux
   Liegnitz
   Maltzan
   Mieroszewski
   Mikusch
   Oppersdorff
   Pogrel
   Schaffgotsch
   Sobeck und Kornitz
   Stoltz von Simsdorf
   Strachwitz
   Tauern
   Tiele
   Tiele-Winckler
   Turzo von Bethlenfalva
   Warkotsch
   Wrbna
   http://www.arekkp.pl/arystokracja.html

   Baildon-Briestwell
   Blacha
   Brusiek, Roździeński
   Friedlaender-Fuld
   Groeling
   Gryzik von Schomberg-Godula
   Holly
   Koschützki
   Ohm-Januszewski
   Raczek
   Winckler
   Wrochem
   http://www.arekkp.pl/szlachta.html

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skoro się tym zajmuje....

   Shine On (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   ...i udowodnił ich istnienie przez swoje badania, opisał je, to i prezentuje, prawda?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niektorzy dalej nie potrafią...

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 5

   B.dobry obiektywny i zgodny z prawdą historyczna artykuł. Szkoda, że prawdziwej historii G.Ślaska nie uczy się w szkołach a dalej 'na gwałt' robi się ze Ślązaków "tylko Polaków" ,fciska się kit o...rozwiń całość

   B.dobry obiektywny i zgodny z prawdą historyczna artykuł. Szkoda, że prawdziwej historii G.Ślaska nie uczy się w szkołach a dalej 'na gwałt' robi się ze Ślązaków "tylko Polaków" ,fciska się kit o "odwiecznej polskości G.Ślaska". Kiedy wreszcie polska administracja zrozumie fakt , ze G.Ślaska od zawsze był wielokulturowy, wielonarodowy, i od zawsze związany był kulturowo, językowo, mentalnie,rodowo i gospodarczo z Europą Zachodnią.a konkretnie z Czechami i Niemcami, i tego żadni fałszerze historii i wychowana na ich propagandzie zgraja polskich narodowców na tym forum nie odwróci. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do firmy Siemens

   novy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   Firmy Siemensa budowały krematoria w Oświęcimiu.Miejcie choć trochę szacunku dla siebie,nie mówiąc o spalonych tam Polakach.Gdzie macie rozum?Czy to0 są wasi idole?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama