Ważne
  Ewangelia według Stanisława. Proboszcz z Żor ewangelizuje...

  Ewangelia według Stanisława. Proboszcz z Żor ewangelizuje cały dzień

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żorski krzyż - pozostałość po rzeźbie zniszczonej przez wandali w 2010 r. To wstrząsający widok dla mieszkańców
  1/25
  przejdź do galerii

  Żorski krzyż - pozostałość po rzeźbie zniszczonej przez wandali w 2010 r. To wstrząsający widok dla mieszkańców ©Katarzyna Śleziona

  Stanisław Gańczorz, proboszcz żorskiej parafii św. Filipa i Jakuba, ewangelizuje wiernych przez 24 godziny na dobę. Ostatnio pojawiło się lustro. Wierni patrząc w odbicie czytają: "Oto twarz kogoś, kogo kocha Bóg".
  Mieszkańcy spacerujący dzisiaj ul. Klimka, jedną z głównych arterii w śródmieściu Żor, mogą zobaczyć przed głównym wejściem do kościoła pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba olbrzymie lustro. Patrząc w swoje odbicie, można przeczytać napis: "Oto twarz kogoś, kogo kocha Bóg". Z daleka z ulicy wyróżniają się też wiszące na ogrodzeniu świątyni dwa duże plakaty z hasłami: "My trzymamy z Bogiem" i "Kto w złą pogodę nie idzie do kościoła... w dobrą idzie do piekła".

  Z kolei z drugiej strony świątyni - od ul. Garncarskiej - na ogrodzeniu wisi plakat z hasłem "Brak czasu dla Boga". Podzielony na sześć wymownych rysunków: "Za młody", "Zakochany", "Zatroskany", "Zapracowany", "Za stary". I ostatni z napisem: "Za późno" z obrazkiem trumny. A już po świętach z wnętrza kościoła zacznie rozbrzmiewać delikatna muzyka...

  Tak wygląda nowoczesna ewangelizacja według księdza proboszcza Stanisława Gańczorza. On nie stoi w miejscu i nie czeka aż wierni pojawią się w kościelnych ławkach, ale wychodzi im naprzeciw, wymyślając wciąż nowe sposoby, by zaprosić ich do kościoła i do Chrystusa. Jednych to przekonuje, innych irytuje, ale nikt nie pozostaje obojętny.

  To jest ewangelizacja jak najbliżej wiernych


  Wiem, że moje instalacje jednych mogą drażnić, a innym się podobać. To nasze swoiste hasła polityczne, choć nie zajmujemy się polityką. Głosimy nauki Jezusa Chrystusa, a każdy chrześcijanin może, choć nie musi, do tych haseł się odnieść: zaakceptować je lub nimi wzgardzić - mówi proboszcz.

  Podobne billboardy i plakaty drukują franciszkanie w Krakowie.

  - Nasze teksty są niebanalne. Chcemy, żeby poruszały. Teksty mówią o tym, że Bóg kocha nas zawsze, niezależnie, czy jesteśmy dobrzy, czy źli. Bóg kocha nas bezinteresownie. To byłby śmieszny Bóg, gdyby cieszył się, gdy chodzimy do kościoła i modlimy się, a płacze, gdy zrobimy coś złego. On daje nam ofertę - mówi proboszcz Gańczorz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama