Architekt Katowic: Wyburzanie gmachu CKK nie ma sensu...

  Architekt Katowic: Wyburzanie gmachu CKK nie ma sensu [WYWIAD]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stanisław Podkański, architekt miasta Katowice
  1/4
  przejdź do galerii

  Stanisław Podkański, architekt miasta Katowice ©Justyna Przybytek

  O przebudowie, wycince drzew, wyburzeniach, a także planach na najbliższe miesiące pracy mówi Stanisław Podkański, powołany na początku kwietnia architekt miasta w Katowicach. Rozmawia Justyna Przybytek.
  Sporo wyzwań przed panem: przebudowa centrum i zarzuty, że rynek modernizowany jest bez projektu, do tego krytykowana wycinka drzew w centrum...
  Rynek to sprawa, co do której decyzje już zostały podjęte, zanim zacząłem pełnić swoje obowiązki i w tej sprawie jedyną osobą, która może cokolwiek powiedzieć, jest prezydent miasta. Zastrzegł, że ponieważ to on podejmował w tej sprawie decyzje, on bierze za nie odpowiedzialność i odpowiada na wątpliwości.


  Jako doradca ds. architektury będzie pan coś doradzał prezydentowi w tych sprawach?
  Z całą pewnością, ale ponieważ temat jest w trakcie realizacji, zasadnicza część dyskusji jest już poza nami. W trakcie realizacji się nie dyskutuje, ale czeka na efekty, dopiero na ich podstawie można podjąć dyskusję na nowo. Poczekajmy więc na rezultaty przebudowy.

  Zatem pomówmy o wycince drzew...
  Jednym z moich obowiązków ma być współpraca z miejskimi drogowcami i administratorami terenów zielonych. W miarę swoich możliwości będę się starał na kwestie zieleni publicznej wpływać. Będą to jednak na razie działania interwencyjne, bo zostałem przyjęty na okres do końca tej kadencji politycznej, a jako że jestem pracownikiem związanym z prezydentem, po wyborach mogę stanowiska już nie sprawować. Po wyborach będzie czas na tworzenie dalekosiężnych planów. Nie ukrywam, że mam przemyślenia na temat miasta i tego, co aktualnie się w nim dzieje.

  Proszę się nimi podzielić.
  O przemyśleniach i planach opowiem w innym momencie. Teraz muszę wykonywać określone zadania. Jednym z nich jest zorganizowanie warsztatów projektowo-studialnych na dzielnicę studencką w rejonie kwartału ulic Pawła-Wodna- Górnicza.

  Temat rozbudowy kompleksu akademickiego w centrum wraca?
  Wraca. W tej chwili opracowywany jest plan zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia, będzie gotowy najwcześniej za rok, być może później. Warsztaty mają służyć uszczegółowieniu pewnych elementów w wybranych rejonach objętych planem. Pierwszym takim rejonem będzie właśnie Pawła-Wodna-Górnicza. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy cztery zespoły, dwa studenckie i dwa profesjonalne reprezentujące SARP i TUP. Warsztaty rozpoczynają się 24 kwietnia, ich wyniki poznamy na początku czerwca, następnie komisja warsztatowa oceni prace i je nagrodzi. Wskazany zespół zostanie poproszony o przygotowanie opracowania finalnego. Nie chodzi nam o robienie kolejnej wystawy prac, chcemy, aby w wyniku warsztatów powstało opracowanie - koncepcja urbanistyczno-architektoniczna - będąca podstawą do dalszych działań inwestycyjnych. Chodzi m.in. o to, by w tym rejonie uszczegółowić plan zagospodarowania dla Śródmieścia w taki sposób, aby Uniwersytet Śląski, który zamierza budować w rejonie Pawła-Wodna-Górnicza swoje nowe obiekty dydaktyczne i usługowe, mógł występować o stosowne decyzje administracyjne dla potrzeb ich realizacji, czy też ogłaszać konkursy architektoniczne na ich projekty architektoniczne.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama