Drogi na Śląsku są źle oznakowane. Znaki wprowadzają w błąd...

  Drogi na Śląsku są źle oznakowane. Znaki wprowadzają w błąd [RAPORT NIK]

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Oznakowanie dróg w woj. śląskim wprowadza chaos
  1/4
  przejdź do galerii

  Oznakowanie dróg w woj. śląskim wprowadza chaos ©ARC Dziennik Zachodni

  Znaki pionowe były nieczytelne, zniszczone, uszkodzone, miały niewłaściwą barwę tablic, np. w woj. śląskim w takim stanie było ponad 30 proc. znaków - taki obraz dróg na Śląsku rysuje Najwyższa Izba Kontroli CZYTAJ RAPORT NIK I SKOMENTUJ
  NIK: polskie drogi źle oznakowane

  Śląskie drogi są fatalnie oznakowane. Znaki są stawiane byle gdzie i byle jak, co powoduje chaos. Przez długie tygodnie po zakończeniu robót drogowych nadal informują o zwężeniach i ograniczeniach prędkości. Kto z nas nie spotkał się z taką sytuacją? Dziennik Zachodni od lat pisze o tym procederze. Aż wreszcie skontrolowali to pracownicy Najwyższej Izby Kontroli. Oto ich wnioski.

  Niezgodne z organizacją ruchu oznakowanie, zniszczone znaki drogowe, niewyraźne pasy na jezdni czy reklamy zasłaniające znaki – to niektóre uchybienia wykryte przez NIK na polskich drogach. Kontrola Izby dotyczyła wszystkich dróg, z wyjątkiem krajowych.


  Jak poinformował w niedzielę rzecznik NIK Paweł Biedziak, kontrolerzy Izby oraz działający na jej zlecenie inspektorzy z Urzędów Wojewódzkich stwierdzili m.in., że znakowanie dróg było niezgodne z organizacją ruchu, a nadmiar znaków utrudniał ich percepcję.

  Z kontroli wynika, że aż 70 proc. robót drogowych było niewłaściwie oznakowanych, a część znaków, które pozostały po skończonych remontach, wprowadzało w błąd kierowców. "Znaki pionowe były nieczytelne, zniszczone, uszkodzone, miały niewłaściwą barwę tablic, np. w woj. śląskim w takim stanie było ponad 30 proc. znaków" - napisano.

  Jak podała Izba, znaki poziome były słabo widoczne lub wręcz nieczytelne na blisko 30 proc. skontrolowanych dróg. "Między rozmieszczonymi znakami nie zachowywano przepisowej odległości; znaki były niewidoczne, zasłaniały je przydrożne reklamy oraz drzewa i krzewy" - wskazano.

  Zdaniem inspektorów brakowało też tzw. słupków prowadzących, które ułatwiają kierowcom jazdę, np. nocą, a także barier ochronnych przy przejściach dla pieszych w pobliżu szkół.

  Według NIK znaki drogowe są źle ustawione, bo dla wielu tras - szczególnie gminnych i powiatowych - nie opracowano projektów organizacji ruchu lub zostały one zaprojektowane wadliwie. "Wiele dróg w Polsce nie posiada zatwierdzonej organizacji ruchu drogowego. Dotyczy to najczęściej dróg w gorszym stanie technicznym, czyli gminnych i powiatowych. Wybudowano je bowiem przed 19 sierpnia 1999 roku. Od tego dnia zarządcy dróg mieli obowiązek sporządzać projekty organizacji ruchu tylko dla nowych dróg lub tych fragmentów dróg, które zostały wyremontowane. W pozostałych przypadkach, czyli w stosunku do dróg wybudowanych przed 19 sierpnia 1999 r., zależało to od ich dobrej woli" - napisano.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W końcu jak......

   DziennikarskieBleBle (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   ...na Śląsku, czyli od mniej więcej Wrocławia, po Katowice w linii prostej, czy w województwie śląskim?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chaos - tez geograficzny i pojeciowy.

   pterodaktyl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   No to w koncu jak : na Slasku czy w województwie ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pseudo pismaki odporne na wiedzę!

   :) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Co się dziwisz, to tyko barany z Dziennika Zachodniego !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szkoda słów

   () (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A mnie zastanawia jedno: skoro te barany utożsamiają województwo śląskie ze Śląskiem, to gdzie wg nich był Śląsk przed 1999 rokiem, gdy województwa śląskiego jeszcze nie było.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kretyni

   Rafal-De (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Zgadzam sie z zena. To oznaczal jakis kretyn, podobnie, jak rondo przy wjezdzie na dts w zabrzu. Poza tym, jadac autostrada z Ostravy, kazdy Czech wie, jak jechac do Gliwic i ze tam bedzie musial...rozwiń całość

   Zgadzam sie z zena. To oznaczal jakis kretyn, podobnie, jak rondo przy wjezdzie na dts w zabrzu. Poza tym, jadac autostrada z Ostravy, kazdy Czech wie, jak jechac do Gliwic i ze tam bedzie musial zmienic kierunki na Wroclaw lub Krakow. A tymczasem, wjezdzajac do Polski, widzi tylko kierunek Katowice.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mimio

   zena (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   ja z kolei nie moge zniesc ze A1 ma kierunek Katowice i wiele osob gubi sie przy wyjezdzie z lotniska pyrzowice nadkladajac 35 km drogi. Ale Gddkia wie lepiej...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama