Pociąg Częstochowa - Lubliniec: Będą tory, ale bez pociągów

  Pociąg Częstochowa - Lubliniec: Będą tory, ale bez pociągów

  Aneta Kaczmarek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Remont torowiska potrwa do końca roku. Nowe tory wcale nie oznaczają, że pojadą po nich pociągi
  1/2
  przejdź do galerii

  Remont torowiska potrwa do końca roku. Nowe tory wcale nie oznaczają, że pojadą po nich pociągi ©arc

  Częstochowski samorząd apeluje do władz województwa o przywrócenie połączeń Częstochowa-Lubliniec. Na razie bezskutecznie.
  Częstochowa i Lubliniec walczą o połączenie kolejowe pomiędzy obydwoma miastami. Paradoksalnie, wyremontowany odcinek po zakończeniu prac będzie jednym z najnowocześniejszych w regionie, ale wcale nie będzie to oznaczało powrotu kursów tej linii.

  Połączenia zawieszone


  Brak połączenia między Częstochową i Lublińcem już teraz utrudnia mieszkańcom okolicznych miejscowości dojazd do pracy i szkół, zmuszając ich do korzystania z innych środków transportu.

  - Autobusem nie jestem w stanie dojechać na czas do pracy, bo niestety godziny odjazdów nie bardzo mi pasują - albo bym się spóźniała, albo była dużo za wcześnie. Na szczęście znajomy też pracuje w Częstochowie, więc jeździmy razem. Problem pojawia się, gdy ma wolne. Wtedy nie mam wyjścia i muszę wyjeżdżać wcześniej - mówi Marta Jarosz z Lublińca.
  Rozwiązaniem wydaje się zakup auta, ale na to jej nie stać.

  - Jak nie będę miała wyjścia, to trzeba będzie zacisnąć pasa, choć będzie to bardzo trudne - przyznaje kobieta.

  Radni apelują i protestują


  Głos w sprawie połączeń na odcinku Częstochowa-Lubliniec zabrali częstochowscy radni.

  Swoje stanowisko, które rekomendował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przedstawili zarówno władzom województwa śląskiego, jak również zarządowi Kolei Śląskich Sp. z o.o.

  Swój protest w związku z czasowym zawieszeniem połączeń na linii nr 61 częstochowscy radni wyrazili już w grudniu 2013 r.
  Zdaniem częstochowskiego samorządu, stałe pozbawienie połączenia kolejowego miejscowości położonych przy trakcie kolejowym Częstochowa-Lu-bliniec może skutkować sukcesywną, cywilizacyjną degradacją tych miejsc, które zostaną trwale odcięte - w zakresie transportu kolejowego - nie tylko od najbliższych ośrodków miejskich, ale w konsekwencji także od innych części kraju.

  Na razie bez szans


  Argumenty częstochowskich samorządowców oraz pasażerów na razie nie przekonują władz województwa śląskiego.
  - Przyczynami zawieszenia linii Częstochowa-Lubliniec były zarówno zły stan infrastruktury, prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez Polskie Linie Kolejowe SA, jak i też niewielkie zainteresowanie podróżnych tą linią - twierdzi Michał Wawrzaszek, przedstawiciel Kolei Śląskich ds. kontaktu z mediami.

  Nie oznacza to definitywnego zakończenia sprawy. Do rozmów na temat ponownego uruchomienia połączeń na odcinku Częstochowa-Lubliniec można będzie jednak wrócić dopiero w przyszłym roku.

  - Decyzje dotyczące ewentualnego przywrócenia będą rozpatrywane dopiero w drugiej połowie roku, gdy będzie wiadomo, kiedy na pewno zakończone zostaną remonty oraz będziemy znali planowaną liczbę pociągokilometrów na 2015 r. - dodaje Wawrzaszek.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polaczenia

   tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   smieszne a do kogo ten protest?robia z ludzi sobie jaja a durny narod wszystko chwyci niech ludzie chodza pieszo jak tak wybieraja durnie jednych i tych samych do koryta

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Linia 61 przypomina mi linię 159.

   LG (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Można zapomnieć że władze coś z tym zrobią. Nawiązując do tytułu komentarza, sytuacja w przypadku linii 61 w porównaniu do 159 jest o tyle dobra, że trwają prace rewitalizacyjne.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama