Rowerowe patrole na Pogorii. Będzie bezpieczniej w sezonie

  Rowerowe patrole na Pogorii. Będzie bezpieczniej w sezonie

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od 1 maja w mieście pojawią się dodatkowe, także rowerowe, patrole policji. Są finansowane przez miasto, a mundurowi będą je pełnić po służbie.
  Dąbrowscy policjanci w sezonie letnim już od kilku lat patrolują dodatkowo tereny rekreacyjne w Dąbrowie Górniczej. Są m.in. nad jeziorem Pogoria (na

  Dąbrowscy policjanci w sezonie letnim już od kilku lat patrolują dodatkowo tereny rekreacyjne w Dąbrowie Górniczej. Są m.in. nad jeziorem Pogoria (na zdjęciu), w parkach i na trasach rowerowych ©arc

  Od 1 maja dąbrowscy policjanci wyruszą w teren, by patrolować go... na rowerach. Przede wszystkim będą widoczni nad jeziorami Pogoria, w parkach i w miejscach wypoczynku. Nie zabraknie ich też w tak zwanych dzielnicach zielonych i w Strzemieszycach. Co ciekawe, te patrole będą pełnione po służbie i będą dla policjantów dodatkowo płatne. Na ten cel miasto zabezpieczyło w budżecie 60 tysięcy złotych.

  Mundurowi ostro ćwiczą


  Rowerowe patrole pojawią się nad Pogoriami, w parku Zielona, czy w parku Hallera, a także na rowerowych trasach. Dąbrowscy policjanci mają obecnie do dyspozycji sześć rowerów. Dwa już wcześniej znajdowały się na wyposażeniu Komendy Miejskiej Policji, dwa policjanci otrzymali od miasta, a dwa kolejne przekazała im Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.


  - Patrole na razie będą przede wszystkim kierowane w te miejsca w weekendy i w dni wolne od pracy. Kiedy rozpoczną się wakacje, będziemy dostosowywać ich częstotliwość i miejsca wyjazdów do bieżących potrzeb. Tak więc pojawią się tam, gdzie będzie wypoczywać najwięcej osób - mówi starszy aspirant Mariusz Miszczyk, rzecznik prasowy dąbrowskiej policji. - Policjanci, którzy będą patrolować teren na rowerach, już od trzech tygodni szkolą się wspólnie z policjantami katowickich oddziałów prewencji, którzy w ten sposób pełnili już służbę w terenie. Nie bez znaczenia przy ich wyborze były także umiejętności pływackie i posiadane uprawnienia ratowników WOPR. Ćwiczenia, przed wyruszeniem w teren, trwają też na basenie w Zespole Szkół Sportowych - dodaje.

  Patrole te mają być uzupełnieniem bieżących patroli policyjnych. Dodatkowe patrole policji, które ruszą od 1 maja, finansowane są bowiem przez miasto. Mundurowi będą w nich służyć w czasie wolnym od pracy. To znaczy wtedy, kiedy nie pełnią akurat służby.

  - Będą to wytypowani policjanci, którzy dobrze radzą sobie na co dzień w pracy i mają czas wolny. Wiadomo, że nie mogą być przed służbą, by zaraz potem iść do pracy w ramach bieżących obowiązków. Całość tych patroli będzie odpowiednio koordynowana - podkreśla Mariusz Miszczyk.

  Miasto wspiera policję


  - Finansowanie dodatkowych patroli w mieście to tylko jeden ze sposobów, w jaki wspomagamy policję, a tym samym dbamy o bezpieczeństwo mieszkańców. Podejmujemy też inne działania, dokładamy się do inwestycji czy zakupów - podkreśla Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

  Samorząd od wielu lat intensywnie wspiera stróżów prawa. Od 2003 do końca 2013 roku przeznaczono na to w Dąbrowie Górniczej ponad 12 mln zł. Za te pieniądze policja kupiła m.in. radiowozy, paliwo i radary, wyremontowała "dołek" w komendzie, zmodernizowała komisariat w Ząbkowicach. Finansowane są też etaty dzielnicowych. Do zeszłego roku było ich 20. Teraz to 10, a utrzymanie pozostałych pokrywa policja.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama