Oszukiwali równo, ale ich los różnie się toczy [AFERY NA...

  Oszukiwali równo, ale ich los różnie się toczy [AFERY NA ŚLĄSKU]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Łączy ich to, że wyłudzili miliony. Jeden odbył karę, ale znowu jest oskarżony. Drugi ukrywał się i jej uniknął. Trzeci chce zawieszenia odsiadki.
  Bogusław B. jeden wyrok odsiedział, a teraz znów trafił do aresztu

  Bogusław B. jeden wyrok odsiedział, a teraz znów trafił do aresztu ©arc/Jarosław Galusek

  W latach 90. te trzy postacie: Andrzej Gąsiorowski, Bogusław B. i Józef J. rozbudzały naszą wyobraźnię. Założyli w naszym regionie firmy: Art-B i TFI Colloseum, przez które wyłudzili grube miliony. Wykorzystali luki w przepisach, naszą naiwność. I co jakiś czas, tak jak teraz, wracają na czołówki gazet.

  Józef J. - wyglądał jak milion dolarów i zdaniem sądu miliony wyłudził razem z Piotrem W., wiceprezesem KFI Collo-seum - niemal 400 mln zł. Prawomocny wyrok to - 6 lat więzienia i bardzo wysoka grzywna. Biznesmen musi też częściowo naprawić szkodę i zwrócić Enionowi ponad 50 mln zł. J. jest na wolności i od nowa układa sobie życie.

  Jako szef Luksemburskiej Fundacji Praw Człowieka walczył o prawa poszkodowanych przez sądy i prokuraturę. Przez chwilę był też sponsorem katowickiego GKS-u. Startował bez powodzenia do Parlamentu Europejskiego i za głosy obiecywał gotówkę. Podawał się za konsula Republiki Gwinei, ale Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie potwierdziło jego akredytacji. Teraz jest dyrektorem administracyjnym w Wyższej Szkole Umiejętności w Żywcu. Robi karierę naukową, skończył prawo, obronił doktorat.

  Założone w 1996 roku KFI Colloseum początkowo handlowało samochodami. Potem przestawiło się i... kupowało polskie huty. Efekt: wyłudzenie z Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego (obecnie Enion) 385 mln zł tytułem wierzytelności wobec Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

  W 2001 roku plakaty z twarzą Jędrucha patrzyły na nas z tysięcy billboardów w całym kraju. Już wtedy też interesowało się nim CBŚ oraz służby specjalne. Zatrzymywano go dwa razy, ale decyzją sądu wychodził na wolność. W końcu w 2002 roku wyjechał z kraju. Ukrywał się m.in. w Izraelu, gdzie go w końcu zatrzymano i przekazano do kraju. Areszt w Katowicach opuścił w grudniu 2007 roku po wpłaceniu rekordowej kaucji - 3 mln zł. Proces wspólnika J., Piotra W. nadal trwa.
  Afera założonej w Cieszynie Art-B skalą była porównywalna z aferą FOZZ. Jej niechlubni bohaterowie to Andrzej Gąsiorowski i Bogusław B. Ten pierwszy po kilkunastu latach ukrywania się m.in. w Izraelu może wracać do kraju bez obaw, że odpowie za to przestępstwo. Warszawska prokuratura umorzyła ze względu na przedawnienie zarzuty pod jego adresem. Chodzi o oscylator, przez który nasz system bankowy miał stracić 424 mln zł.

  Gąsiorowski to lekarz z wykształcenia. W 1988 roku wraz z Bogusławem B. założył w Cieszynie spółkę Art-B. Działalność rozwijała się w ekspresowym tempie. Po krótkim czasie kierowali holdingiem, który zatrudniał kilkanaście tysięcy osób. Biznesmeni postanowili szybko się wzbogacić i wykorzystali luki w polskim systemie bankowym. Informacje o transakcjach były wymieniane między placówkami w czasie kilku dni. Właściciele Art-B stworzyli swoisty łańcuszek lokat. Przerzucali między bankami czeki (w większości bez pokrycia). Na ich oprocentowaniu zarobili 10 mln dolarów. Do tego doszło ponad 400 mln debetu na koncie firmy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na tropie afery

   Mamona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://www.aferyfinansowe.pl/afery-w-polsce/art-b/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na UŚ powinno się otworzyć Wydział Antropologii

   Hydra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Można by wtedy wcześniej oznaczyć zagrożenie i nie być posądzonym o rasizm.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oto cała rzeczywistość polska

   ktoś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   prawnik, lekarz, polityk, biznesmen to są największe mafie działające w tym kraju bez przeszkód rząd sprzyja takim bandziorom, tu prawo działa na korzyć tych co kradną miliony. Kraj bezprawia i...rozwiń całość

   prawnik, lekarz, polityk, biznesmen to są największe mafie działające w tym kraju bez przeszkód rząd sprzyja takim bandziorom, tu prawo działa na korzyć tych co kradną miliony. Kraj bezprawia i korupcji , taką Polskę wywalczyła solidarność i kler ! O taką Polskę im chodziło?!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A do Oświęcimia tak blisko.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Apartamenty zostały już odpicowane.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska zwariowany kraj - do dzisiaj.

   hihotek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Facet siedzial 6 lat, a teraz jakas "wyzsza(?+!) szkola" zatrudnila go jako docenta-prawnika ?????? Dobre.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klimat dla takich tu przyjazny , a i ziemia w takich urodzajna .

   szkoda tylko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Że lokatorzy z Wita Stw. , instytucji powołanej do likwidowania takich "nieprawidłowości " czekaja na nasze dowody .W sprawie Amber Gold cały aparat (nie)sprawiedliwości wyręczył...rozwiń całość

   Że lokatorzy z Wita Stw. , instytucji powołanej do likwidowania takich "nieprawidłowości " czekaja na nasze dowody .W sprawie Amber Gold cały aparat (nie)sprawiedliwości wyręczył Prokurator Gen. opiniując "poprawność" działań A.G. jeszcze przed ruszeniem I- szej instancji i podkreślając zgodność działań tychże z prawem ! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A potem się dziwić,że znowu mogą powstać jakieś "eisatz" kommanda.

   Hydra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ta armia bezrobotnych,bezdomnych i nurków śmietnikowych w końcu znowu wybuchnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polak

   Potrafi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   taka opinia panuje na calym swiecie dlatego Polakow tak kochajom.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie Polacy!

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   To ich najcwańsi przedstawiciele.Chyba większą dla nich karą byłoby opublikowanie nazwisk ich przodków.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama