Policja rozbiła gang amatorów półtusz i filetów

  Policja rozbiła gang amatorów półtusz i filetów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policja rozbiła gang amatorów półtusz i filetów

  ©morguefile.com

  Ciekawe czy kradzione rzeczywiście nie tuczy? Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, przy współpracy z mikołowskimi prokuratorami , rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała mięso w Polsce Holandii, Belgii i Hiszpanii. Potem sprzedawała je legalnie działającym firmom. A stamtąd mięso i wyroby wędliniarskie trafiały na nasze stoły.
  Policja rozbiła gang amatorów półtusz i filetów

  ©morguefile.com

  Jak ustalili policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, rozpracowani przestępcy zajmowali się wyłudzaniem towarów, głównie mięsa, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem podmioty gospodarcze z całej Polski oraz trzy firmy zagraniczne: z Holandii, Belgii i Hiszpanii.

  Do zatrzymania przestępców doszło na terenie województw: śląskiego, łódzkiego i małopolskiego. Łącznie na gorącym uczynku zatrzymano 11 osób w wieku od 26 do 55 lat. Wśród zatrzymanych są główni członkowie grupy przestępczej i osoby z nimi współpracujące.

  Oszuści zamawiali m.in. towar w postaci: filetów i innych części drobiu oraz mięsa wieprzowego, podając się za przedstawicieli różnych, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami. Po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności lub na kredyt kupiecki (ubezpieczony), nigdy za niego nie płacili.

  Realizacja sprawy pozwoliła na ujawnienie drugiego dna procederu - działalności firm mięsnych, których właścicielom przedstawiono zarzuty paserstwa, a także uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Osoby te aprobowały, a niejednokrotnie wymuszały przestępcze zachowania na głównych podejrzanych - zamawiały towar mając świadomość, iż pochodzi on z przestępstwa. Ponadto, jak ustalili śledczy, mięso pochodzące z przestępczego procederu wprowadzane do obrotu detalicznego nie miało dokumentów atestacyjnych i było odsprzedawane po zdecydowanie zaniżonych cenach.

  Akcja policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą pozwoliła na przejęcie dostaw i zabezpieczenie towaru, a następnie zwrócenie właścicielom ponad 30 ton półtuszy i filetów kurczaka. Wśród zatrzymanych były osoby poszukiwane listami gończymi, notowane za przestępstwa gospodarcze i kryminalne tj. rozboje, pobicia i kradzieże, kradzieże z włamaniem, oszustwa oraz wyłudzenia kredytów.

  Jak ustalili śledczy, grupa przestępcza wyłudziła towary na łączną kwotę przekraczającą 4.000.000 złotych. W wyniku kilkunastu przeszukań ujawniono i zabezpieczono dokumentację potwierdzającą przestępczą działalność grupy oraz przedmioty pochodzące z kradzieży, a także kilkanaście ton wyłudzonego towaru w postaci: filetów i innych części mięsa drobiowego oraz świeżego mięsa wieprzowego. Funkcjonariusze u podejrzanych zabezpieczyli na poczet przyszłych kar i grzywien mienie wartości 54 tysięcy złotych.

  Zebrane przez śledczych dowody pozwoliły wczoraj na tymczasowe aresztowanie czterech zatrzymanych. Wobec pozostałych zastosowano dozory policyjne, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.
  Policjanci prowadzący śledztwo twierdzą, że sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania. Oszuści mogą spędzić za kratkami nawet na 8 lat.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama