Program Zabrzański Senior 65+ to zniżki dla seniorów w...

  Program Zabrzański Senior 65+ to zniżki dla seniorów w Zabrzu

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Walentyna Nowakowska w kinie Roma cieszy się
  1/2
  przejdź do galerii

  Walentyna Nowakowska w kinie Roma cieszy się ©Arkadiusz Gola

  Specjalne programy dla seniorów mają już Katowice, Chorzów, Sosnowiec. W Zabrzu nie będzie żadnych kart, wystarczy dowód.
  Darmowa komunikacja miejska dla osób, które ukończyły 70 lat, tańsze bilety dla emerytów w kinach, rabaty w miejskich instytucjach kultury i rozrywki. Ulgi dla seniorów same w sobie nie są niczym nowym. Coraz częściej za to przybierają formę spójnych programów, którymi zawiadują samorządy. Ostatnio do grona takich miast dołączyło Zabrze.

  Podobnie jak w innych miastach, ale...

  Na kwietniowej sesji radni przegłosowali uchwałę powołującą do życia program "Zabrzański Senior 65+". Będzie on w praktyce funkcjonował od 1 czerwca (miasto jest teraz na etapie podpisywania porozumień z przyszłymi partnerami) i wzorowany jest na działającym w Zabrzu od ponad 2 lat programie zniżek dla rodzin wielodzietnych "Rodzina na 5+".
  Zasada jest prosta. Uczestnicy programu otrzymują prawo do korzystania z ulg i rabatów w instytucjach i firmach, które miasto namówi do udziału. W przypadku rodzinnego programu w Zabrzu zaczęło się od kilku instytucji miejskich, a dziś partnerami jest ponad 20 różnego rodzaju firm. W "Zabrzańskim Seniorze" ma być podobnie. Urzędnicy zapewniają, że już otrzymują sygnały od zainteresowanych współpracą podmiotów, np. aptek.

  Zabrzański program nie jest oczywiście pionierski. 1 sierpnia 2013 roku zaczęła funkcjonować Bytomska Karta Seniora. Do zniżek uprawnione są osoby, które ukończyły 65 lat. Wśród partnerów, poza miejskimi instytucjami, które są standardem w takich programach, mamy np. optyka, warsztat samochodowy, klub Polonia Bytom. Wiek w swoich programach do 60 lat obniżyły Chorzów, Katowice i Sosnowiec. W tym pierwszym działa program "Chorzów 60+", w pozostałych "Aktywny Senior".

  W Chorzowie program wystartował pod koniec ubiegłego roku. W lutym 2014 było już ponad 4 tysiące beneficjentów. Mogą liczyć np. na tańsze wyjazdy do sanatorium. Sosnowiecki i katowicki program to już sprawy całkiem świeże. Szczególnie ten drugi, który wszedł w życie 1 kwietnia. Co ciekawe, w Katowicach koordynatorem nie jest magistrat, a stowarzyszenie Fami.Lock.

  Jest jednak element, który odróżnia zabrzański pomysł od innych tego typu programów - nie będzie żadnych kart.

  - Mamy tu jedynie kryterium wieku. Uczestnikami będą osoby, które ukończyły 65 lat. Nie muszą więc tego dokumentować w urzędzie. Wystarczy im dokument tożsamości ze zdjęciem. Osoby starsze już korzystają z wielu zniżek, mają więc wiele kart. Posiadanie jeszcze jednej może być dla kogoś problematyczne. Podobnie jak składanie wniosków - mówi Ewa Dybał z Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

  Seniorów przybywa

  Dlaczego coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzanie takich właśnie programów? Odpowiedzią jest z pewnością oklepany, choć prawdziwy, slogan o starzejącym się społeczeństwie. W woj. śląskim, według Rocznika Demograficznego GUS z 2013 roku, 15 proc. stanowią osoby po 65. roku życia. To ponad 690 tysięcy ludzi. W samym Zabrzu jest ich niemal 30 tysięcy. Dla porównania: w 2000 roku odsetek osób po 65. roku życia wynosił 11,5 proc. 10 lat wcześniej - 9 proc.
  Wsp.: jut, lota, mano, tos

  Co sądzicie o programach zniżek dla osób starszych? Piszcie


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama