Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Zabrzański Senior 65+ to zniżki dla seniorów w Zabrzu

Bartosz Pudełko
Walentyna Nowakowska w kinie Roma cieszy się
Walentyna Nowakowska w kinie Roma cieszy się Arkadiusz Gola
Specjalne programy dla seniorów mają już Katowice, Chorzów, Sosnowiec. W Zabrzu nie będzie żadnych kart, wystarczy dowód.

Darmowa komunikacja miejska dla osób, które ukończyły 70 lat, tańsze bilety dla emerytów w kinach, rabaty w miejskich instytucjach kultury i rozrywki. Ulgi dla seniorów same w sobie nie są niczym nowym. Coraz częściej za to przybierają formę spójnych programów, którymi zawiadują samorządy. Ostatnio do grona takich miast dołączyło Zabrze.

Podobnie jak w innych miastach, ale...

Na kwietniowej sesji radni przegłosowali uchwałę powołującą do życia program "Zabrzański Senior 65+". Będzie on w praktyce funkcjonował od 1 czerwca (miasto jest teraz na etapie podpisywania porozumień z przyszłymi partnerami) i wzorowany jest na działającym w Zabrzu od ponad 2 lat programie zniżek dla rodzin wielodzietnych "Rodzina na 5+". Zasada jest prosta. Uczestnicy programu otrzymują prawo do korzystania z ulg i rabatów w instytucjach i firmach, które miasto namówi do udziału. W przypadku rodzinnego programu w Zabrzu zaczęło się od kilku instytucji miejskich, a dziś partnerami jest ponad 20 różnego rodzaju firm. W "Zabrzańskim Seniorze" ma być podobnie. Urzędnicy zapewniają, że już otrzymują sygnały od zainteresowanych współpracą podmiotów, np. aptek.

Zabrzański program nie jest oczywiście pionierski. 1 sierpnia 2013 roku zaczęła funkcjonować Bytomska Karta Seniora. Do zniżek uprawnione są osoby, które ukończyły 65 lat. Wśród partnerów, poza miejskimi instytucjami, które są standardem w takich programach, mamy np. optyka, warsztat samochodowy, klub Polonia Bytom. Wiek w swoich programach do 60 lat obniżyły Chorzów, Katowice i Sosnowiec. W tym pierwszym działa program "Chorzów 60+", w pozostałych "Aktywny Senior".

W Chorzowie program wystartował pod koniec ubiegłego roku. W lutym 2014 było już ponad 4 tysiące beneficjentów. Mogą liczyć np. na tańsze wyjazdy do sanatorium. Sosnowiecki i katowicki program to już sprawy całkiem świeże. Szczególnie ten drugi, który wszedł w życie 1 kwietnia. Co ciekawe, w Katowicach koordynatorem nie jest magistrat, a stowarzyszenie Fami.Lock.

Jest jednak element, który odróżnia zabrzański pomysł od innych tego typu programów - nie będzie żadnych kart.

- Mamy tu jedynie kryterium wieku. Uczestnikami będą osoby, które ukończyły 65 lat. Nie muszą więc tego dokumentować w urzędzie. Wystarczy im dokument tożsamości ze zdjęciem. Osoby starsze już korzystają z wielu zniżek, mają więc wiele kart. Posiadanie jeszcze jednej może być dla kogoś problematyczne. Podobnie jak składanie wniosków - mówi Ewa Dybał z Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Seniorów przybywa

Dlaczego coraz więcej samorządów decyduje się na wprowadzanie takich właśnie programów? Odpowiedzią jest z pewnością oklepany, choć prawdziwy, slogan o starzejącym się społeczeństwie. W woj. śląskim, według Rocznika Demograficznego GUS z 2013 roku, 15 proc. stanowią osoby po 65. roku życia. To ponad 690 tysięcy ludzi. W samym Zabrzu jest ich niemal 30 tysięcy. Dla porównania: w 2000 roku odsetek osób po 65. roku życia wynosił 11,5 proc. 10 lat wcześniej - 9 proc.
Wsp.: jut, lota, mano, tos

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera