Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Zabytków Techniki to magnes dla turystów. Każdego roku ich przybywa

Bartosz Pudełko
Jeśli chodzi o zabytki, browar tyski też ma się czym pochwalić
Jeśli chodzi o zabytki, browar tyski też ma się czym pochwalić Arkadiusz Ławrywianiec
Mamy prawdziwe skarby doceniane w świecie. Unia dała impuls naszej turystyce przemysłowej

Kiedy nieco ponad dekadę temu mówiono o utworzeniu w naszym województwie Szlaku Zabytków Techniki na wzór niemieckich czy brytyjskich obiektów, najczęściej można się było chyba spotkać z uśmiechem politowania. Pięć lat po wejściu Polski do Unii Europejskiej taki szlak już istniał i generował ruch na poziomie 460 tysięcy osób rocznie. Później było już coraz lepiej, aż dochodzimy do rekordowego roku 2013, kiedy 36 obiektów na szlaku odwiedziło blisko 640 tysięcy turystów.

- Ten rozwój nie byłby możliwy bez szansy do pozyskiwania środków unijnych. W samym Zabrzu rewitalizacja kompleksu Sztolni Luiza i kopalni Guido, to ok. 130 mln zł. W dużej części pochodzących właśnie z programów operacyjnych dotowanych ze środków unijnych - mówi Adam Hajduga, kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego.

Za wydatkami idą korzyści. Guido w 2013 roku odwiedziło ponad 120 tys. osób, a apetyty stale rosną. W przyszłym roku gotowa ma być np. sztolnia. Mamy więc potencjał, który coraz lepiej wykorzystujemy.

Nasz Szlak Zabytków Techniki jest ważny w Europie

Mówi Adam Hajduga, kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego w Wydziale Kultury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego:
Jestem przekonany, że bez kroku w 2004 roku nie mówilibyśmy dziś o turystyce przemysłowej w województwie śląskim. Obiekty Szlaku Zabytków Techniki nie wyglądałyby tak samo. Ich rewitalizacja była możliwa dzięki środkom unijnym. I jest możliwa nadal, bowiem idea ta się rozszerza. Kolejne obiekty aplikują do programów operacyjnych. To jedna strona naszego akcesu do UE, nazwijmy ją "racjonalną".

Ale jest również warstwa, którą nazywam "emocjonalną". To dostrzeżenie u nas i w Europie, że Śląsk stanowi integralną część europejskiego dziedzictwa przemysłowego. Że nasze zabytki są elementem tej rewolucji przemysłowej, która zaczęła się na Wyspach Brytyjskich i zmieniła Europę.

Dziś nasz szlak jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego i decydujemy o nim na równi z gigantami w tej dziedzinie, jakimi są Niemcy czy Brytyjczycy. Nikt nie patrzy na nas z przymrużeniem oka. Dwa największe festiwale turystyki przemysłowej w Europie odbywają się w Zagłębiu Ruhry i właśnie na Śląsku.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!