Biurowce Katowic: niższe niż planowano, ale nowoczesne,...

  Biurowce Katowic: niższe niż planowano, ale nowoczesne, eleganckie i ekologiczne [ZDJĘCIA]

  Dorota Niećko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesny biurowiec Dziennika Zachodniego powstał w 2009 r. w sosnowieckich Milowicach
  1/6
  przejdź do galerii

  Nowoczesny biurowiec Dziennika Zachodniego powstał w 2009 r. w sosnowieckich Milowicach ©Arkadiusz Gola

  Jeszcze kilka lat temu inwestorzy obiecywali 100-metrowe wieże. Biurowce powstają, ale niższe. IBM będzie nową ikoną Katowic?
  Tak się składa, że najwyższy biurowiec Katowic, czyli 125-metrowy Altus, powstał nie w ostatnim dziesięcioleciu, a... 11 lat temu. Jego budowę ukończono w roku 2003. I nadal jest najwyższy w regionie, choć wokół niego miały rosnąć kolejne, wyższe biurowce. Miały, bo od 2008 roku Katowice mają już tzw. studium aeronautyczne, które określa maksymalną wysokość zabudowy, a które jest konieczne ze względu na obecność lotniska Muchowiec w mieście. Po uchwaleniu studium planów i wizualizacji wysokich biurowców widzieliśmy kilkadziesiąt, a tymczasem Altus jak był najwyższy, tak jest nadal.
  Który biurowiec zatem miał być wyższy od Altusa?

  Na przykład jedna z wież Silesia Towers, która miała mieć 135 m i stanąć obok Silesia City Center.
  Albo 145-metrowy Gant Tower. Albo słynny wieżowiec LC Corp przy Roździeńskiego. On akurat powstaje, ale nie ma 160 metrów wysokości, lecz osiem pięter. Ale inne prestiżowe wysokie budynki biurowe nie powstały wcale. Mało tego, wiadomo już, że w Katowicach ubędzie wysokościowców. Rozebrany zostanie bowiem 18-piętrowy wieżowiec DOKP przy rondzie. Jego właściciel, spółka TDJ Estate z Tychów, ma już pozwolenia na rozbiórkę, która jednak nie ruszy w najbliższym czasie.

  Czy to znaczy, że żaden wart uwagi biurowiec nie powstał w minionych latach w Katowicach? Bynajmniej. Ikoną katowickiego "city" ma wielką szansę stać się nowy kompleks A4 Business Park przy autostradzie A4. Ma wprawdzie "tylko" siedem kondygnacji, ale za to prestiżowego najemcę w pierwszym oddanym budynku: firmę IBM. Równie spektakularna jest przemiana terenu wzdłuż ulicy Korfantego w Wełnowcu.

  Nieopodal wyburzonej przed laty cynkowni powstają kolejne supernowoczesne i inteligentne biurowce ze słynnym biurowcem Goeppert-Mayer na czele. Powstał dwa lata temu na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego i był pierwszym w Polsce budynkiem, który wykorzystuje system trigeneracji (prąd, ciepło i chłód produkowane są na miejscu). Kolejny taki biurowiec zostanie oddany niebawem, następny we wrześniu, a czwarty jest projektowany. Zresztą GPP planuje tu wybudować całe eko-miasteczko.

  Przy Chorzowskiej też rosną biurowce, tyle że nie po stronie SCC, a na terenie byłej huty Baildon. To Silesia Business Park, biura zaplanowane przez słynnych architektów z Madousa Group. Czy niższym, ale eleganckim biurowcom uda się przebić wysokiego Altusa czy wybudowany w 2002 roku przypominający okręt biurowiec Chorzowska 50?

  Trochę liczb: Nowe inwestycje, ceny, najemcy

  Cushman&Wakefield, Raport o rynku nieruchomości w Polsce, edycja wiosna 2014:

  Transakcje najmu na biurowym rynku katowickim dotyczyły w 2013 ok. 56 tys. mkw., większość (66 proc.) stanowiły nowe kontrakty. Duży udział w popycie (blisko 22 proc.) miały dwie transakcje wynikające z realizacji budynków na potrzeby własne. Polski Koks zajął 6160 mkw. w biurowcu przy Paderewskiego, a spółki z grupy Getin zawarły umowy przednajmu (6000 mkw.) w powstającym budynku LC Corp Tower I.

  Największą rynkową transakcją było podpisanie przez IBM umowy najmu 9000 m kw. w A4 Business Park firmy Echo Investment. Całkowite zasoby Katowic to 302 tys. 600 mkw. Największymi inwestycjami biurowymi planowanymi do oddania w 2014 są dwie fazy A4 Business Park (łącznie 17 tys. 800 mkw., Echo Investment), Silesia Star (12 tys. 800 mkw., LC Corp) oraz Silesia Business Park (10 tys. 700 mkw., Skanska), gdzie na część powierzchni wprowadzi się firma PwC. Czynsze wywoławcze nie przekroczyły 14 euro za miesiąc, a efektywne wahały się w granicach 11-12 euro na miesiąc.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komuna

   .......... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   komuno wroc no nie......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabryniczny

   Katowice to nie moje miasto... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Ale moim zdaniem im szybciej urzednicy (mieszkancom to pewnie zwisa) wyzbeda sie kompleksu Warszawy tym szybciej i lepiej beda sie rozwijac bo maja sporo atutow. Po co w 290 tysiecznym miescie...rozwiń całość

   Ale moim zdaniem im szybciej urzednicy (mieszkancom to pewnie zwisa) wyzbeda sie kompleksu Warszawy tym szybciej i lepiej beda sie rozwijac bo maja sporo atutow. Po co w 290 tysiecznym miescie drapacze chmur? Jakbym czytal redaktora Jedleckiego z konkurencyjnej GW :)))zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo