Zabójstwo w Orzeszu. Mieszkańcy wciąż pamiętają

  Zabójstwo w Orzeszu. Mieszkańcy wciąż pamiętają

  Barbara Siemianowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dom ma już nowych lokatorów
  1/2
  przejdź do galerii

  Dom ma już nowych lokatorów ©Barbara Siemianowska

  Dzisiaj mijają dwa lata od zamordowania starszego małżeństwa w Orzeszu-Zawiści. Do tragedii doszło w ich domu. To zbrodnia bez sprawcy...
  24 kwietnia 2012 roku, przed południem, ktoś po prostu wszedł do domu przy ul. Pasieki i ich zamordował. Nawet jeśli próbowali się bronić, to nie mieli szans. To było małżeństwo starszych ludzi, Jadwiga miała 87 lat, Franciszek 88. Nigdy nikomu nie wadzili, byli uśmiechnięci, pomocni i przyjaźni. Dom splądrowano, dlatego policja nie wykluczyła motywu rabunkowego. Minęły jednak dwa lata i nadal nic nie wiadomo.


  Nie ma mordercy, nie ma narzędzia zbrodni. Śledztwo umorzono 16 kwietnia 2013 roku, ale sprawą zajmuje się specjalnie powołany zespół w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - To nie jest sprawa, którą odłożono na półkę. Mimo umorzenia śledztwa w ubiegłym roku, nadal trwają czynności pozaprocesowe, które, miejmy nadzieję, doprowadzą do ustalenia sprawcy - mówi asp. Adam Jachimczak z zespołu prasowego KWP w Katowicach.

  Sprawę morderstwa w Orzeszu krótko komentuje prokurator Mariusz Jeziorowski z Prokuratury Rejonowej w Mikołowie: - Kompletna cisza. Zespół pracuje w Katowicach. Ale to zabójstwo bez wykrycia sprawcy traktuję jako osobistą porażkę - podsumowuje w rozmowie z DZ Jeziorowski.

  Coraz ciszej też w samej Zawiści. Dyskusje i spekulacje ustąpiły miejsca zwykłemu strachowi. - Może codziennie mijamy tę osobę? - zastanawia się Bogdan Michalski, bratanek pani Jadwigi, który wraz z rodziną też mieszka przy ul. Pasieki, w niedalekim sąsiedztwie domu swojej ciotki, gdzie doszło do tragedii. - Jednego jestem pewien: ciotka nie wpuściłaby do domu kogoś, kogo by nie znała, ta świadomość przeraża chyba najbardziej - mówi pan Bogdan.

  Dom, w którym doszło do tragedii, długo stał pusty. Syn zamordowanych ludzi postanowił go jednak wynająć, żeby nie niszczał. Od grudnia 2013 roku mieszka tam nowa rodzina.

  - Kiedy odpowiedzieliśmy na ogłoszenie o wynajmie tego domu, nie wiedzieliśmy, co się tu stało. O morderstwie w Orzeszu słyszeliśmy, tym bardziej że mąż pochodzi z Orzesza, ale nie wiedzieliśmy, że chodzi właśnie o ten dom. Powiedziano nam dopiero, kiedy go oglądaliśmy. Na początku były obawy, ale mieliśmy już trzecie dziecko w drodze, dwupokojowe mieszkanie w Katowicach nie wystarczało. Domem zainteresowało się ok. 100 osób, cena była bardzo konkurencyjna - mówi Magdalena Stachal, która mieszka w domu przy ul. Pasieki z mężem i trójką dzieci.

  Były obawy rodziny, pytania znajomych, strach, oglądanie pokoju, w którym "to" się stało. - To niewielki pokój, trzymam tam pranie, prasuję, nie wyłączyliśmy go z użytku. Cała historia mnie przeraża, ale mam maleńkie dzieci, pełne życia i radości. To już nowa historia domu.


  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   5 lat

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   24.04.2017 mija piec lat i nadal nic niejest wiadomo.Morderca chodzi sobie spokojnie a policja czeka na cud.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo